Ponad pięćdziesiąt osób, w tym dzieci, zginęło w ataku Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku we wschodniej Ukrainie. Pamięć o tych, którzy zginęli, minutą ciszy uczcili na prośbę Wołodymyra Zełenskiego deputowani fińskiego parlamentu. Tymczasem świat dostarcza nową broń walczącej Ukrainie.
Rosyjskie wojska dopuściły się w piątek kolejnego ataku na cywilów. Ostrzelany został dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tłum czekał na ewakuację z miasta. Ministerstwo Obrony Ukrainy poinformowało, że dwa ostrzały nastąpiły w piątek rano. „Rosyjscy zbrodniarze wojenni z premedytacją wzięli na cel tysiące ludzi. Użyli bomb kasetowych” – poinformował resort.
O ataku w Kramatorsku mówił prezydent Wołodymyr Zełenski w Helsinkach, gdzie wygłaszał przemówienie w fińskim parlamencie. Zełenski poprosił deputowanych o uczczenie pamięci ofiar minutą ciszy. – To był zwykły dworzec, zwykłe miasto. W dworzec, gdzie stłoczeni ludzie czekali na pociągi, by ewakuować się w bezpieczne miejsce, uderzyły rakiety. Mamy świadków, mamy nagrania, mamy resztki pocisków – mówił prezydent Ukrainy. – W taki sposób Rosja „chroni Donbas”. To jest 45. dzień naszej rzeczywistości po 8 latach wojny na wschodzie Ukrainy – dodał Zełenski. Ołeksij Honczarenko, mer Kramatorska, poinformował z kolei, że w szpitalach w mieście jest wielu rannych w stanie bardzo ciężkim. – Operuje jednocześnie 30–40 chirurgów – powiedział Honczarenko.
Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, ostrzegł, że Rosjanie przygotowują się do potężnej ofensywy, a miejscowości w obwodzie donieckim są nieustannie ostrzeliwane, dlatego też ich mieszkańcy są ewakuowani. Ludzie rezygnują z podróży koleją i poszukują transportu samochodowego.
Na Rosję nakładane są kolejne sankcje. Rada Unii Europejskiej przyjęła dziś piąty ich pakiet. Obejmuje on zakaz wjazdu na teren Unii ciężarówek rosyjskich i białoruskich przewoźników, także w przewozach tranzytowych. Kolejne obostrzenia nakłada również Japonia. Chce zakazać importu węgla z Rosji całkowicie, choć póki co jedynie ograniczy import tego surowca. Władze w Tokio zakazują także importu rosyjskiej wódki i zamrażają aktywa dużych rosyjskich banków takich jak Alfa Bank i Sbierbank. Francja zapowiedziała natomiast, że jest gotowa wprowadzić zakaz importu rosyjskiej ropy. Sankcje nałożone przez Wielką Brytanię, USA, a wkrótce Unię Europejską dotykają również dzieci prezydenta Władimira Putina. Zakładają one zamrożenie aktywów Katariny Władimirownej Tichonowej i Marii Władimirownej Woroncowej, dwóch dorosłych córek prezydenta Rosji. Według USA obie pomagają w ukrywaniu majątku Władimira Putina.
Świat wspiera Ukrainę nie tylko sankcjami wobec Rosji. Słowacki premier Eduard Heger poinformował dziś, że jego kraj przekazał Ukraińcom system obrony przeciwlotniczej S-300. Czechy natomiast dostarczył im zmodernizowane czołgi T-72.
Premier Boris Johnson ogłosił z kolei, że Wielka Brytania przekaże Ukrainie uzbrojenie i sprzęt wojskowy o wartości 100 mln funtów. Brytyjski premier dodał, że do Ukrainy dotrą wkrótce kolejne przenośne przeciwlotnicze zestawy rakietowe Starstreak oraz 800 precyzyjnych pocisków przeciwpancernych, a także hełmy, noktowizory i kamizelki kuloodporne. Ben Wallace, minister obrony narodowej Wielkiej Brytanii, poinformował natomiast, że Ukraińcy otrzymają od armii brytyjskiej ciężkie pojazdy opancerzone Mastiff, które można uzbroić w karabin maszynowy 7,62 mm, ciężki karabin maszynowy 12,7 mm lub granatnik 40 mm.
autor zdjęć: kpr. Wojciech Król / CO MON
komentarze