moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Dla Invictusa niemożliwe nie istnieje

Drużyna weteranów poszkodowanych pilnie trenuje przed sportowymi zawodami, które w kwietniu 2022 roku odbędą się w Hadze. Do wyjazdu przygotowuje się nie tylko 20 zawodników, lecz także ich bliscy, których zaprosiła fundacja Invictus Games. W ten sposób chce podziękować za wsparcie, które okazują rannym żołnierzom. – Bez rodziny byłoby nam niezwykle trudno – przyznają weterani.

16 kwietnia 2022 roku w Hadze w igrzyskach Invictus Games wystartuje 500 zawodników reprezentujących 20 krajów. To weterani ranni na misjach oraz żołnierze poszkodowani na służbie. Niektórzy z nich zmagają się ze skutkami stresu pourazowego (PTSD), innych wybuch miny na misji pozbawił rąk czy nóg. Wśród zawodników będzie plut. Dariusz Cegiełka z 5 Pułku Inżynieryjnego. Opowieść o jego sportowych ambicjach i wojskowej służbie trafiła na stronę internetową fundacji Invictus Games.

Pola kibicuje tacie

To właśnie fundacja założona przez księcia Harry’ego, członka brytyjskiej rodziny królewskiej, organizuje od kilku lat zawody sportowe dla żołnierzy, którzy odnieśli obrażenia na służbie. – Dostałem szansę, aby spełnić swoje sportowe marzenia z dzieciństwa i zdobyć medal – mówi plut. Dariusz Cegiełka. Podczas igrzysk w Hadze wystartuje w siatkówce na siedząco, wioślarstwie halowym oraz w rzucie dyskiem i pchnięciu kulą. Podoficer przyznaje, że sport daje mu psychiczną i fizyczną siłę. Wspomina, że chciał zostać komandosem i służyć w jednostkach specjalnych. Jednak podczas XI zmiany PKW Afganistan został ciężko ranny, gdy w MRAP, którym jechał, trafił pocisk RPG.

– Po wypadku mój świat rozpadł się na kawałki – przyznaje. Lekarze twierdzili, że nie będzie mógł w pełni sprawnie chodzić, grozili amputacją nogi. Darek twierdzi, że załamałby się, gdyby nie pomoc rodziny i przyjaciół. Dziś nie ukrywa blizn. Wręcz przeciwnie, lubi je nawet pokazywać. W jego powrocie do zdrowia niebagatelną rolę odegrała Paulina, najpierw dziewczyna, a teraz żona. Wraz z dwiema córkami, Alą i Polą, będzie mu kibicować podczas zawodów w Hadze. – Moje dziewczyny są moim największym wsparciem i najwierniejszymi fanami – mówi plutonowy. Pola, urodzona w kwietniu 2021 roku, będzie prawdopodobnie najmłodszym kibicem na igrzyskach w Hadze.

– Fundacja Invictus Games zaprasza na zawody rodziny rannych żołnierzy, dziękując im w ten sposób za opiekę nad nimi podczas długiej rehabilitacji – mówi por. Jacek Domański z Centrum Weterana Działań poza Granicami Państwa, który jest koordynatorem Invictusowego programu „Rodzina i Przyjaciele”. Będzie on towarzyszył w Hadze 40-osobowej grupie, w skład której wejdą żony i partnerki zawodników, a także ich dzieci oraz bliscy i znajomi. – Ich wsparcie bardzo przyda się także podczas zawodów. Rodziny i przyjaciele dopingują swoich zawodników na trybunach, tworząc niezapomnianą atmosferę. Wtedy czuć tę niesamowitą moc Invictusa – dodaje.

Dla żony

O tym, jak ważna jest obecność bliskich w czasie rywalizacji, mówią sami weterani. – Start w tych zawodach dedykuję mojej żonie, dzięki niej przetrwałem trudną i długą rehabilitację – przyznaje chor. w st. spocz. Marek Kaniewski, który na III zmianie PKW Irak został ciężko ranny w katastrofie śmigłowca. Stara się uprawiać sport, pływa i jeździ na rowerze. W zawodach w Hadze wystartuje w łucznictwie i pływaniu. – Teraz Marek wkręcił się w łuk – dodaje żartobliwie żona, Katarzyna Kaniewska. Latem trenuje na podwórku, gdzie zorganizował strzelnicę, zimą przenosi się do garażu. – Wspieram go w tej pasji. Razem z 14-letnim synem Andrzejem będziemy mu także kibicować w Hadze podczas zawodów – zapowiada.

Ze startu męża w Invictus Games dumna jest także Agnieszka Ślizak, żona mł. chor. Pawła Ślizaka z 2 Mazowieckiego Pułku Saperów, który został ciężko ranny na II zmianie PKW w Iraku. – Gdy Paweł dostał się do drużyny, ucieszyłam się – opowiada. Tłumaczy, że jej mąż na co dzień nie uprawia sportu, bo zgodnie z zaleceniami lekarzy powinien unikać dużego wysiłku fizycznego. W Hadze wystartuje w wioślarstwie halowym oraz w łucznictwie. – Wspieram go, jak mogę. Gdy wyjeżdża na sportowe zgrupowania, zostaję w domu z trójką dzieci. Ale w Hadze będziemy mu kibicować razem z 15-letnią Weroniką – dodaje.

– Takie wsparcie to dla rannych żołnierzy wielka motywacja, aby walczyć dalej, tym razem na sportowej arenie. Startując w zawodach, udowadniają oni, że nie ma rzeczy niemożliwych – podsumowuje Mariusz Pogonowski, kierownik polskiej reprezentacji na zawody IG w Hadze.

Igrzyska Invictus Games, które w kwietniu odbędą się w Hadze, to piąte z kolei zawody sportowe organizowane przez fundację księcia Harry’ego. Pierwsze z nich miały miejsce w 2014 roku w Londynie, ostatnie – w 2018 roku w Sydney. Rozgrywki w Hadze były dwukrotnie przekładane z powodu pandemii COVID-19.

Partnerem polskiej drużyny Invictus Games jest Polska Grupa Zbrojeniowa.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: st. chor. szt. Waldemar Młynarczyk/Combat Camera DORSZ, Małgorzata Schwarzgruber

dodaj komentarz

komentarze


„Grand Quadriga ‘24”
 
Śladami ojca
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Polska wiktoria na Monte Cassino
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
They Will Check The Training Results in Combat
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Na straży nieba
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Nowe zadania szefa SKW
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wszystkie misje AWACS-a
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Nie szpital, a instytut
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
„Ryś” z laserem
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
NATO on Northern Track
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Po śladach polskich bohaterów
Wioślarze i triatlonistka na podium
Pływacy i maratończycy na medal
Cień atomowej zagłady
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Serwis K9 w Polsce
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Broń Hitlera w rękach AK
Układ nerwowy Mieczników
By Polska była bezpieczna
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Polki pobiegły po srebro!
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO