Starsi sierżanci Artur Pelo i Aleksandra Jakubczak zwyciężyli w XIII Półmaratonie Komandosa. To już piąte z rzędu zwycięstwo podoficera z 7 Brygady Obrony Wybrzeża. Natomiast st. sierż. Jakubowska z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego w rywalizacji kobiet triumfowała po raz drugi. Tegoroczny półmaraton był rekordowy pod względem liczby zawodników.
XIII Półmaraton Komandosa osiągnął rekordowe powodzenie. Pobity został najlepszy wynik frekwencji z jubileuszowej, dziesiątej edycji, kiedy to na mecie zameldowało się 307 zawodników. W tym roku sklasyfikowano 310 biegaczy i 28 biegaczek. Natomiast w konkurencji drużynowej, do której zaliczano wynik trzech najlepszych reprezentantów z każdej ekipy, wzięły udział 22 zespoły.
Rywalizacja mężczyzn XIII Półmaratonu Komandosa miała podobny przebieg do rozegranego trzy tygodnie wcześniej w Słupsku VIII Ćwierćmaratonu Komandosa. Na trasie na warszawskim Bemowie od początku ton nadawali żołnierze biegnący w niebieskich beretach – reprezentanci 7 Pomorskiej Brygady Obrony Wybrzeża: st. sierż. Artur Pelo i szer. Norbert Jefimczyk. Tyle tylko, że sierżant nie oderwał się od młodszego kolegi po pokonaniu pierwszego kilometra trasy, lecz po kilometrze biegu go dogonił. – Norbert postanowił zaatakować od pierwszych metrów i ostro ruszył do przodu. Nie próbowałem dotrzymywać mu kroku, gdyż nie byłem pewien, jak zareaguje mój organizm w trzeciej dobie po zakończeniu izolacji i po przerwie w treningach z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2 – mówi st. sierż. Artur Pelo.
Dopiero tuż przed ostatnią rundą, mniej więcej 4 km przed metą, Pelo oderwał się od Jefimczyka. Przyznał, że podobnie jak przed dwoma laty, jego celem było nie bicie rekordów, lecz poprowadzenie kolegi z brygady, tak aby zajął co najmniej drugie miejsce. Przypomnijmy, że wówczas ta sztuka mu się udała– szer. Ryszard Sokołowski, który debiutował w 11. edycji półmaratonu, finiszował na drugim miejscu. W tym roku wynik Sokołowskiego powtórzył właśnie szer. Norbert Jefimczyk. Podczas ostatniej rundy musiał utrzymać przewagę wypracowaną wraz z Arturem nad goniącym ich st. szer. Maciejem Dutkiewiczem. Zawodnik z Mazowieckiego Oddziału Żandarmerii Wojskowej 4 km przed metą tracił do duetu z 7 BOW blisko półtorej minuty. Na mecie żandarm miał wynik gorszy od zwycięzcy o 2 min 33 s, a od Jefimczyka – o 1 min 14 s.
– Przed trzema tygodniami Norbert debiutował w biegu na dystansie dłuższym niż 10 km. Tym razem biegł swój pierwszy półmaraton. Wierzyłem, że go ukończy w dobrym stylu, co pozwoli naszej reprezentacji wygrać klasyfikację drużynową. Spisał się bardzo dobrze – mówi sierżant Pelo. Dodaje, że jest zadowolony także ze swojego startu. – Jestem zaskoczony, że mimo dużej przerwy w treningach dobrze mi się biegło. Na trasie czułem się nawet komfortowo. Wiedziałem, że jeśli pokona mnie niedyspozycja związana z przebytą chorobą, to mam zmiennika, który pobiegnie po zwycięstwo – przyznaje podoficer z 7 BOW.
W rywalizacji kobiet po raz drugi triumfowała w „Połówce Komandosa” st. sierż. Aleksandra Jakubczak z 3 Zamojskiego Batalionu Zmechanizowanego. Ta młodsza siostra Anny Jakubczak-Pawelec – szóstej zawodniczki w biegu na 1500 m na igrzyskach olimpijskich w Sydney w 2000 roku i siódmej na tym samym dystansie na igrzyskach w Atenach w 2004 roku – po raz pierwszy wygrała komandoski bieg w Warszawie przed dwoma laty. W tym roku wyprzedziła por. Agatę Pietroszek-Domoradzką z Akademii Wojsk Lądowych i Agnieszkę Kowalską z Tomaszowa Mazowieckiego. Trzy tygodnie temu w Słupsku Kowalska była druga, a Pietroszek-Domoradzka trzecia.
Organizatorzy – Wojskowa Akademia Techniczna – prowadzili także oddzielną klasyfikację dla podchorążych. Najlepiej spośród 11 kobiet spisała się Magdalena Wójcik z Akademii Wojsk Lądowych, która biegła 2 godz. 8 min 9 s. Drugie miejsce zajęła Aleksandra Grabowska z Lotniczej Akademii Wojskowej (2.11,57), a trzecie Daria Kisielewska z AWL (2.13,19). Z kolei w gronie 83 mężczyzn cztery pierwsze lokaty wywalczyli reprezentanci wrocławskiej AWL. Wygrał Jakub Niedziółka (1.40,12) przed Dawidem Durmanem (1.44,19), Piotrem Sochańskim (1.49,44) i Bartłomiejem Barcikiem (1.51,51).
W klasyfikacji drużynowej triumfowała ekipa 7 Brygady Obrony Wybrzeża i 1 Lęborskiego Batalionu Zmechanizowanego w składzie: st. sierż. Artur Pelo, szer. Norbert Jefimczyk i szer. Michał Pytlak. Drugie miejsce zajęli reprezentanci 3 Podkarpackiej Brygady Obrony Terytorialnej, a trzecie ekipa z Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu. Podchorążowie z wrocławskiej AWL byli najlepsi w klasyfikacji szkół mundurowych. Wyprzedzili kolegów z Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni oraz reprezentantów gospodarzy z WAT-u.
Warto podkreślić, że 99. pozycję w klasyfikacji open i siódmą w rywalizacji kobiet zajęła st. szer. Żaneta Bogusz z Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu, która przez kilka lat reprezentowała na międzynarodowych arenach Wojsko Polskie w pięcioboju wojskowym. Zawodniczka debiutowała w Półmaratonie Komandosa, a trasę na warszawskim Bemowie pokonała, dźwigając w plecaku 18 numerów „Polski Zbrojnej”. – Start potraktowałam jako przygotowania do występu w długodystansowych zawodach triatlonowych. Debiut uważam za udany i zamierzam w tym roku wystartować w Maratonie Komandosa, a w przyszłym może nawet spróbuję swoich sił w Setce Komandosa i całym cyklu imprez zaliczanych do Szlema Komandosa – mówi reprezentantka zegrzyńskiego CSŁiI.
Wyniki
Mężczyźni
1. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 28 min 58 s
2. Norbert Jefimczyk (7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 30 min 21 s
3. Maciej Dutkiewicz (Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej) – 1 godz. 31 min 35 s
4. Szymon Szmist (3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej) – 1 godz. 35 min 54 s
5. Patryk Miszke (Wejherowo) – 1 godz. 40 min 10 s
6. Jakub Niedziółka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 1 godz. 40 min 12 s
Kobiety
1. Aleksandra Jakubczak (3 Zamojski Batalion Zmechanizowany) – 1 godz. 51 min 49 s
2. Agata Pietroszek-Domoradzka (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 2 godz. 14 s
3. Agnieszka Kowalska (Tomaszów Mazowiecki) – 2 godz. 2 min 6 s
4. Paulina Zatorska-Skubis (10 Brygada Logistyczna Opole) – 2 godz. 6 min 55 s
5. Natalia Kowalska (7 Pomorska Brygada Obrony Terytorialnej) – 2 godz. 7 min 38 s
6. Magdalena Wójcik (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) – 2 godz. 8 min 9 s
Drużynowo
1. 7 Brygada Obrony Wybrzeża / 1 Lęborski Batalion Zmechanizowany (Artur Pelo, Norbert Jefimczyk, Michał Pytlak) – 4 godz. 43 min 22 s
2. 3 Podkarpacka Brygada Obrony Terytorialnej (Szymon Szmist, Adrian Walat, Paweł Posadzki) – 5 godz. 9 min 22 s
3. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław (Jakub Niedziółka, Dawid Durman, Bartłomiej Barcik) – 5 godz. 16 min 22 s
4. Mazowiecki Oddział Żandarmerii Wojskowej – 5 godz. 28 min 52 s
5. Komenda Portu Wojennego Gdynia – 5 godz. 44 min 13 s
6. Policja – 5 godz. 59 min 33 s.
autor zdjęć: Alicja Szulc / WAT
komentarze