Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy swojemu męstwu i nieustępliwości – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Warszawie. Zwierzchnik sił zbrojnych podziękował żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy strzegą wschodniej granicy Polski oraz Unii Europejskiej. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.
Centralne uroczystości z okazji 103. rocznicy odzyskania suwerenności odbyły się przy Grobie Nieznanego Żołnierza w Warszawie. – Jesteśmy narodem, który trwa od przeszło tysiąca lat, narodem mającym własną państwowość i będącym częścią nowożytnej Europy opartej na wartościach chrześcijańskich – mówił prezydent Andrzej Duda podczas obchodów na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego. – Wiele razy zmierzano do tego, aby nasz naród zniszczyć, ale nigdy się to nie udało – stwierdził prezydent. Mówił, że Polacy trwali przy swojej wierze, tradycji i kulturze także wtedy, kiedy groziło za to więzienie, zsyłka czy nawet kara śmierci. – Wolność, którą odzyskaliśmy 103. lata temu, zawdzięczamy nie tylko zbiegowi sprzyjających okoliczności historycznych, ale przede wszystkim swojemu męstwu, nieustępliwości i wierze w to, że Polska wróci na mapę – podkreślił prezydent.
Andrzej Duda nawiązał w przemówieniu do sytuacji na wschodniej granicy Polski. – Dzisiaj patriotyzm to nie tylko praca dla ojczyzny, budowanie jej siły i pamięć o przeszłości, musimy też bronić Polski i bardziej niż dawniej strzec jej granic – zaznaczył. Zwierzchnik sił zbrojnych dodał, że zmusiły nas do tego hybrydowe działania reżimu białoruskiego skierowane przeciwko Polsce i Unii Europejskiej. – Strzegąc granicy realizujemy nasze zobowiązania, pokazujemy, że jesteśmy poważnym narodem, który wie co znaczy wolność, solidność i solidarność – zapewnił Duda. Podziękował funkcjonariuszom Straży Granicznej, żołnierzom i policjantom służącym na wschodniej granicy. – Nasze myśli i serca są z wami – zapewnił.
Prezydent wspomniał też o świecy, którą zapalił dziś podczas mszy w Świątyni Opatrzności Bożej. Została ona ofiarowana polskim biskupom przez papieża Piusa XI w 1867 roku z życzeniem, aby zapalono ją w wolnej Polsce. Po raz pierwszy zapłonęła 11 listopada 1920 roku. Ponownie zapalono ją w setną rocznicę tego święta. – Ta świeca oznacza siłę naszej tradycji opartej na wierze chrześcijańskiej i naszej kultury, to ona pozwoliła trwać naszemu narodowi w najgorszych momentach – podsumował Andrzej Duda.
Film: Kancelaria Prezydenta RP
Podczas uroczystości na Placu Marszałka Piłsudskiego Pluton Salutowy z Pułku Reprezentacyjnego WP oddał salut narodowy, czyli 21 salw armatnich. Odbył się też apel pamięci i uroczysta zmiana posterunku honorowego przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Uroczystość zakończyło złożenie przez prezydenta i najważniejsze osoby w państwie wieńca od narodu oraz defilada wojskowa. W uroczystościach brał udział m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak.
Obchody w Warszawie rozpoczęły się już rano. Prezydent Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą złożyli wieńce przed znajdującymi się przy Trakcie Królewskim pomnikami Ojców Niepodległości: Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Jana Paderewskiego, Ignacego Daszyńskiego, Romana Dmowskiego, Wojciecha Korfantego. Prezydent uczestniczył też we mszy za ojczyznę w Świątyni Opatrzności Bożej. – Niepodległość jest darem i zadaniem, tak jak wolność, której się nie otrzymuje raz na zawsze – mówił w homilii kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski.
Resor obrony tegoroczne święto niepodległości zorganizował pod hasłem „Dzień szacunku dla munduru”. W 103 jednostkach wojskowych w całym kraju odbywają się pokazy mundurów, podczas których można dowiedzieć się czym jest mundur dla żołnierzy, o zasadach jego noszenia i symbolice.
Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone dla upamiętnienia przekazania przez Radę Regencyjną naczelnego dowództwa wojsk polskich Józefowi Piłsudskiemu 11 listopada 1918 roku. W tym dniu zakończyła się także I wojna światowa. W jej wyniku upadły trzy europejskie mocarstwa, które dokonały rozbioru Polski, a zwycięskie państwa ententy zaaprobowały plan utworzenia niepodległego państwa polskiego. Po 123 latach zaborów nasz kraj powrócił na mapę Europy.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasami jednodniówki są Polska Grupa Zbrojeniowa SA i Polska Fundacja Narodowa.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Michał Niwicz
komentarze