moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent za przedłużeniem stanu wyjątkowego

Tylko dzisiaj Straż Graniczna udaremniła 354 nielegalne próby przekroczenia polsko-białoruskiej granicy. (…) Wydaje się, że wprowadzenie stanu wyjątkowego jeszcze na 60 dni będzie uzasadnione – powiedział prezydent Andrzej Duda po naradzie z szefami MSWiA i MON-u oraz przedstawicielami Straży Granicznej i Wojska Polskiego. Spotkanie dotyczyło bezpieczeństwa w pasie przygranicznym.

Stan wyjątkowy przy granicy z Białorusią wprowadzono 2 września w części województw podlaskiego i lubelskiego, w sumie w 183 miejscowościach (115 na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie). Prezydent Andrzej Duda podjął taką decyzję w związku z działaniami hybrydowymi reżimu Aleksandra Łukaszenki oraz rosyjsko-białoruskimi ćwiczeniami „Zapad”, które były rozgrywane tuż za polską granicą. Na obszarze objętym stanem wyjątkowym, który wprowadzono na 30 dni, działają wojska obrony terytorialnej. Terytorialsi od kilku tygodni prowadzą tam operację „Silne wsparcie”.

O sytuacji na polsko-białoruskiej granicy prezydent Andrzej Duda rozmawiał dziś rano z premierem Mateuszem Morawieckim. Rada Ministrów podjęła bowiem decyzję o zwróceniu się do prezydenta w sprawie przedłużenia stanu wyjątkowego o 60 dni.

W związku z zaistniałą sytuacją zwierzchnik sił zbrojnych zwołał naradę w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego. W BBN po południu spotkali się m.in. Mariusz Kamiński, minister spraw wewnętrznych i administracji, Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, gen. dyw. SG Tomasz Praga, komendant główny Straży Granicznej oraz gen. dyw. Piotr Błazeusz, zastępca szefa Sztabu Generalnego WP.

– Od jakiegoś czasu władze białoruskie wywierają presję na naszą granicę. Nasze służby wielokrotnie zdobywały dowody na to, że Białorusini wspierają migrantów, a bardzo często nawet wypychają ich na granicę. Właśnie dlatego, by Straż Graniczna i wojsko mogły bezpiecznie realizować swoje zadania, miesiąc temu wprowadziliśmy stan wyjątkowy – mówił prezydent po spotkaniu w BBN. Andrzej Duda powołując się na opinię uczestników odprawy przyznał, że przedłużenie stanu wyjątkowego jest nie tylko zasadne, ale wręcz niezbędne, by Straż Graniczna i Wojsko Polskie mogły nadal bezpiecznie wykonywać zadania. Zwierzchnik sił zbrojnych podał za przykład statystyki: dziś pogranicznicy udaremnili rekordową liczbę 354 prób nielegalnego przekroczenia polskiej granicy. Wczoraj takich prób było ponad 330. – Wydaje się zatem, że wprowadzenie stanu wyjątkowego na 60 dni będzie uzasadnione. Kiedy wpłynie do mnie wniosek rządu, zwrócę się do Sejmu o przedłużenie stanu wyjątkowego – podsumował Andrzej Duda.

Zgodnie z prawem przedłużyć stan wyjątkowy można tylko raz za zgodą Sejmu na czas nie dłuższy niż 60 dni.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, Marek Borawski / KPRP

dodaj komentarz

komentarze


Polski K2 przyjedzie z Gliwic
Terytorialsi najlepsi na trasach crossu
Zasiać strach w szeregach wroga
MiG-i-29 znów przechwyciły rosyjski samolot
Zapomniany utwór dla nieznanego żołnierza
Wellington „Zosia” znad Bremy
Męska sprawa: profilaktyka
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Nieznana strona Grobu Nieznanego Żołnierza w Warszawie
Polski „Wiking” dla Danii
MON chce nowych uprawnień dla marynarki
Brytyjczycy na wschodniej straży
Tomahawki dla Ukrainy? Pentagon mówi „tak”, Trump mówi „nie”
Ukraina to największy zagraniczny klient polskiej zbrojeniówki
Izrael odzyskał ostatnich żywych zakładników
Koniec dzieciństwa
Inwestycja w bezpieczeństwo
Nowe zasady dla kobiet w armii
Pancerniacy na „Lamparcie ‘25”
Husarze bliżej Polski
Wojskowe przepisy – pytania i odpowiedzi
Abolicja dla ochotników
Szansa na nowe życie
Bataliony Chłopskie – bojowe szeregi polskiej wsi
Szwedzkie myśliwce dla Ukrainy
Starcie pancerniaków
Ustawa schronowa – nowe obowiązki dla deweloperów
Poszukiwania szczątków rosyjskich dronów wstrzymane
Sportowcy na poligonie
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki i Bałtyku
Weterani odzyskują równowagę po trudnych doświadczeniach
Palantir pomoże analizować wojskowe dane
Niepokonani koszykarze Czarnej Dywizji
Mundurowi z benefitami
Niespokojny poranek pilotów
Rekordowe wyniki na torze łyżwiarskim
Redakcja „Polski Zbrojnej” w szkole przetrwania
Rząd powołał pełnomocnika ds. SAFE
Zełenski po raz trzeci w Białym Domu
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Nowe sanitarki dla wojskowych medyków
Rusza program „wGotowości”
„Road Runner” w Libanie
Sto lat Grobu Nieznanego Żołnierza
Wojska amerykańskie w Polsce pozostają
Standardy NATO w Siedlcach
Grób Nieznanego Żołnierza – drogowskaz i zwierciadło
Kircholm 1605
Sukces Polaka w biegu z marines
Marynarze mają nowe motorówki
Mity i manipulacje
Odznaczenia za wzorową służbę
Pomnik nieznanych bohaterów
Szkolenia obronne tuż-tuż. Instruktorzy uczą się przekazywać wiedzę
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Kolejny kontrakt Dezametu
Nie daj się zhakować
Marynarze podjęli wyzwanie
Australijski AWACS rozpoczął misję w Polsce
Pięściarska uczta w Suwałkach
Były szef MON-u bez poświadczenia bezpieczeństwa
Trump ogłasza powrót do prób nuklearnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO