Wakacyjny okres jest najlepszą okazją do podnoszenia własnych kwalifikacji. W dniach 5-16 lipca br., Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej zrealizowało dwa kursy Combat LifeSaver (CLS) – ratownika pola walki. Nowością szkolenia były ćwiczenia praktyczne z udzielania pomocy w terenie zurbanizowanym oraz nocą.
Głównym zadaniem kursu CLS jest uzyskanie przez żołnierzy wiedzy oraz umiejętności niezbędnych do wykonywania czynności z zakresu ratownictwa pola walki. W czasie prowadzonego szkolenia, kursanci kształtują poczucie odpowiedzialności, a instruktorzy uczą ich podejmowania szybkiej reakcji podczas działań ratunkowych.
„W kursach realizowanych przez CSWOT, bardzo duży nacisk kładziemy na odwzorowanie prawdziwego pola walki. W ramach obecnych kursów, szkoleni mieli możliwość przećwiczyć różne scenariusze niesienia pomocy zarówno w terenie otwartym jak i zurbanizowanym, a także w warunkach ograniczonej widoczności.” – podkreślił Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej płk Krzysztof Leszczyński. W skład tzw. „Wspaniałej dwunastki” czyli podstawowego elementu bojowego WOT, wchodzi aż dwóch żołnierzy posiadających kompetencje medyczne – ratownik i starszy ratownik. Ich zadanie to m.in. udzielanie pierwszej pomocy medycznej podczas działań bojowych i działań kryzysowych. Dla WOT szczególnie cenna jest możliwość wykorzystania umiejętności medycznych posiadanych przez żołnierzy.
„Jest to mój drugi kurs CLS – pierwszy realizowałam w 2016 roku, w ramach mojej dotychczasowej działalności w organizacjach proobronnych. Szkolenie realizowane w CSWOT od początku stawia na praktyczny aspekt kursu. Zajęcia realizowane są z wykorzystaniem najwyższej klasy pozoracji pola walki. Instruktorzy co chwilę wprowadzają nam nowe scenariusze i zwracają uwagę na każdy nawet najmniejszy błąd, co jest w pełni zrozumiałe, bo gdy chodzi o życie ludzkie, medyk nie może się pomylić.” – powiedziała st.szer. Kinga Sobieszek z 9 Łódzkiej Brygady Obrony Terytorialnej,
„Kurs od samego początku prowadzony jest na bardzo wysokim poziomie. W czasie zajęć realizowaliśmy bardzo dużo przedsięwzięć taktycznych, a przygotowana przez instruktorów pozoracja pola walki zrobiła na mnie ogromne wrażenie. Wiedza zdobyta w czasie tego szkolenia pomoże mi w dalszym szkoleniu żołnierzy z mojej Brygady.” – dodaje kpr. Aron Kulasza z 13 Śląskiej Brygada Obrony Terytorialnej.
Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej im. kpt. Eugeniusza Konopackiego, ps. „Trzaska” w Toruniu realizuje swoje zadania już od 2018 roku. Jest to jednostka dynamicznie rozwijająca się z wysokim stanem ukompletowania kadry szkoleniowej. Zajmuje się przygotowaniem żołnierzy, zarówno Terytorialnej Służby Wojskowej, jak i żołnierzy zawodowych, do funkcji dowódczych oraz instruktorsko-specjalistycznych w strukturach Brygad Obrony Terytorialnej.
Tekst: ppor. Krzysztof Wójcik/Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej
autor zdjęć: DWOT
komentarze