moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Cyberbadacze, to konkurs dla was!

Jesteś autorem pracy magisterskiej, inżynierskiej lub rozprawy doktorskiej poświęconej cyberbezpieczeństwu i kryptologii? Weź udział w konkursie MON-u i zawalcz o nagrodę w wysokości nawet 12 tys. zł. – Takie inicjatywy pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Konkurs o nagrodę im. Mariana Rejewskiego, polskiego matematyka i kryptologa, porucznika Armii Polskiej w Wielkiej Brytanii, MON ogłosił na początku maja. Celem przedsięwzięcia jest m.in. inspirowanie i zachęcanie środowiska akademickiego do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań w dziedzinach cyberbezpieczeństwa i kryptologii, popularyzowanie wiedzy w tym zakresie oraz promocja wizerunku wojska jako atrakcyjnego miejsca pracy i rozwoju zawodowego, zarówno dla żołnierzy, jak i cywilów.

To już III edycja konkursu. Podobnie jak dwie poprzednie jest adresowana do absolwentów polskich uczelni. Zostanie przeprowadzona w dwóch kategoriach prac, których tematyka jest związana z kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W pierwszej będą oceniane prace inżynierskie, licencjackie oraz magisterskie obronione nie wcześniej niż 1 października 2019 roku, w drugiej – rozprawy doktorskie obronione po 1 października 2018 roku.

REKLAMA

– Jako przewodniczący kapituły konkursu cieszę się, że poprzednie edycje wzbudziły szerokie zainteresowanie kręgów akademickich. Nadesłane prace reprezentowały niezwykle nowatorskie podejście do tematyki cyberbezpieczeństwa i kryptologii, dlatego też z niecierpliwością czekamy na kolejne zgłoszenia na równie wysokim poziomie. Inicjatywy takie jak konkurs MON-u pozwalają wyłowić prawdziwe perły spośród polskich naukowców – podkreśla gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Prace można zgłaszać do 16 sierpnia 2021 roku. Najpierw komisja oceni je pod kątem formalnym (m.in. termin obrony pracy i jej temat, niezbędne załączniki, streszczenie pracy oraz zaświadczenie z uczelni potwierdzające złożenie i obronę pracy), potem przyjdzie czas na ocenę merytoryczną. W przypadku prac licencjackich, inżynierskich i magisterskich – będą się liczyć m.in. innowacyjność, wkład własny (w tym badania przeprowadzone przez autora pracy) oraz znaczenie dla bezpieczeństwa i obronności państwa. W przypadku rozpraw doktorskich z kolei pod uwagę będą brane też dodatkowo oryginalność ujęcia problemu oraz wkład w rozwój nauki w badanej dyscyplinie.

Jest o co walczyć, bo pula nagród w konkursie wyniesie 43 tys. zł. W kategorii prac dyplomowych nagrody za zajęcie trzech pierwszych miejsc wyniosą odpowiednio: 8, 5 i 3 tys. zł. W przypadku rozpraw doktorskich kwoty będą jeszcze wyższe, a zdobywcy miejsc na podium dostaną: 12, 9 i 6 tys. zł.

Choć nagrody są wysokie, to jak przyznają laureaci ubiegłorocznych edycji, nie o nie tu chodzi. – W moim przypadku wygrana była miłym akcentem na zakończenie studiów, a jej następstwem stały się oferty pracy i współpracy, nowe kontakty zawodowe, a także propozycje wystąpień i prelekcji. Choć akurat jeśli chodzi o te ostatnie, pandemia COVID-19 pokrzyżowała nieco plany – mówi Konrad Stalęga, którego praca magisterska poświęcona „Praktycznym metodom wykrywania podatności w kodzie źródłowym” zdobyła pierwsze miejsce w I edycji konkursu.

Zgłoszenia można wysyłać pocztą tradycyjną na adres Departamentu Ochrony Informacji Niejawnych MON: Al. Niepodległości 218, 00-911 Warszawa lub pocztą elektroniczną na adres konkurs.cyber@mon.gov.pl.

Regulamin konkursu oraz formularz zgłoszeniowy można znaleźć na stronie III edycja konkursu o Nagrodę im. Mariana Rejewskiego na najlepszą pracę inżynierską, licencjacką, magisterską i rozprawę doktorską poświęconą cyberbezpieczeństwu i kryptologii. Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas uroczystej gali.

Konkurs jest jednym z elementów edukacyjnych i promocyjnych działalności MON-u w zakresie cyberbezpieczeństwa. Obecnie realizowany jest program cyber.mil.pl, którego celem jest rozbudowa struktur i wzmocnienie potencjału Sił Zbrojnych RP do działania w cyberprzestrzeni. Tworzone są wojska obrony cyberprzestrzeni, a we wrześniu wystartuje – skierowany do młodzieży projekt „CYBER.MIL z klasą”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: StartupStockPhotos / Pixabay , MON

dodaj komentarz

komentarze


„Albatros” wyszedł na morze
 
Siła braterstwa
CBW świętuje
Grupy niszczycieli czołgów
Kieł tygrysa, czyli akrobacje F-16
Borsuk pokazał swoje możliwości
Szybka wspinaczka w Salt Lake City
„Baltops” – F-16 bronią okrętów
Marynarz na „Korfantym”
„Baltic Fortress”: MJR działa na Litwie
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Kask Weterana do zdobycia!
Partyzancka bitwa pod Zwoleniem
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pierwszy dzień do zwycięstwa
Myśliwce z Mińska Mazowieckiego przebazowane do Malborka
Żandarmeria świętuje
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Jacht i menażki od wojska
25 medali żołnierzy na mistrzostwach kraju w szermierce
Medale mistrzostw Europy dla żołnierzy
Wojsko kupiło symulatory pola walki
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Myśliwce z dywizjonu 303 w Mińsku
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Podoficer, czyli lider
Żołnierz, który stał się symbolem walki o Polskę
Polacy obronili tytuł mistrzów Europy w lekkiej atletyce
Course on Diplomacy
Specjaliści od wsparcia
Gorzka parada zwycięstwa
Tygrysy grasowały także nocą!
Moździerze dla WOT-u
Specjals z Agatu wygrał zawody w Bawarii
Afganistan. Czas wracać do domu
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Misje kształtują charakter
Co ze sprawdzianem z WF?
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Krwiodawcy w mundurach
„Dragon” wskazał cel
Borsuk bezwzględnie potrzebny
W drodze do Ameryki
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Żołnierze z kompletem medali w czempionacie orientalistów
„Dragon ’21” – ostatnia bariera
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
PKW Turcja już działa
Dragon ’21, czyli zwiadowcy w nietypowej roli
Działania w czasie „W” – mobilizacja w sztabach
Zdjęcie z Hitlerem ratowało życie
Szczyt NATO już w poniedziałek
Kurs na dyplomację
A Multi-Front Operation
Żołnierz uratował ofiarę wypadku
„Justice Sword” na rumuńskim poligonie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO