Chcesz zostać cyberżołnierzem? Weź udział w rekrutacji do wojsk obrony cyberprzestrzeni! Poszukiwani są wojskowi i cywilni specjaliści z zakresu m.in. systemów informatycznych, analizy danych czy inżynierii oprogramowania. – Oferujemy służbę i pracę z najlepszymi ekspertami – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni to jednostka ekspercka MON powstała w 2019 roku z połączenia Inspektoratu Informatyki z Narodowym Centrum Kryptologii. Dyrektor instytucji, gen. bryg. Karol Molenda, od 5 lutego 2019 roku pełni także obowiązki pełnomocnika ministra obrony narodowej. ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Ich formowanie wciąż trwa, do 2022 roku gotowe ma być dowództwo, a dwa lata później WOC mają posiadać zdolności do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni w pełnym spectrum. Rekrutacja na stanowiska cały czas trwa. Mogą na nie aplikować zarówno żołnierze zawodowi, jak i osoby cywilne.
Poszukiwani specjaliści
– Obecnie poszukujemy specjalistów z zakresu m.in. elektroniki, cyberbezpieczeństwa, eksploracji i analizy danych, matematyki i kryptologii. Poszukiwani są też specjaliści od inżynierii oprogramowania, systemów informatycznych oraz zarządzania informacją i projektami – mówi gen. bryg. Molenda.
Szczegółowe opisy aktualnych ofert pracy dla cywili można znaleźć na stronie Cyber.mil.pl - Kariera, a także na stronie internetowej Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (www.ncbc.wp.mil.pl). Zainteresowani mogą składać wnioski o przyjęcie m.in. na stanowiska technologów elektroników, specjalistów ds. analiz systemowych oraz do spraw programowania układów ARM, a także projektantów układów FPGA (MID/SENIOR). Są też oferty pracy dla specjalistów od kryptologii, cyber threat intelligence, systemów informatycznych oraz rozwiązań mobilnych.
– Wymagamy specjalistycznej wiedzy i umiejętności, znajomości języka angielskiego, a także środowiska IT oraz problematyki cyberbezpieczeństwa. Na większości stanowisk konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia, preferujemy kierunki techniczne – dodaje dyrektor NCBC.
Aplikować można jednak nie tylko na konkretne, obecnie wakujące stanowiska. Każdy, kogo interesuje praca w cyberwojsku, a nie znalazł oferty na stronach internetowych, może wysłać dokumenty. Jeśli któraś z instytucji będzie rekrutować na stanowiska odpowiadające zainteresowaniom, wiedzy i kwalifikacjom kandydatów, wtedy jej przedstawiciele skontaktują się z wybranymi osobami.
Kandydatom stawiana jest wysoka poprzeczka, ale najlepsi mogą liczyć na ciekawą i pełną wyzwań pracę. – Oferujemy możliwość pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii, opartych m.in. na sztucznej inteligencji, oraz narzędzi informatycznych, do których dostęp ma wąskie grono ekspertów. Można u nas rozwijać swoje zainteresowania, podnosić kwalifikacje oraz brać udział w różnorodnych projektach i szkoleniach, także międzynarodowych – podkreśla gen. bryg. Molenda.
Jak wygląda rekrutacja?
Kandydatów do pracy lub służby w NCBC czeka kilkuetapowa rekrutacja. Zainteresowani muszą w pierwszej kolejności wypełnić formularz zamieszczony na stronie Cyber.mil.pl - Kariera i dołączyć swoje CV lub wysłać je na adres rekrutacja@cyber.mil.pl. Następnie dane kandydatów zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości zatrudnienia, a osoby aplikujące na stanowiska techniczne będą musiały rozwiązać test on-line sprawdzający wiedzę z obszaru cyber, krypto i IT. Ci, którzy spełnią wymagania NCBC, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnej decyzji dyrektora NCBC i przyjęciu oferty pracy lub służby kandydata czeka jeszcze procedura sprawdzająca, umożliwiająca otrzymanie dostępu do informacji niejawnych, wymaganego dla wszystkich pracowników i żołnierzy.
Wszelkie informacje o procedurach naboru, wymaganiach i wolnych etatach można też uzyskać za pomocą specjalnej infolinii w NCBC (nr 509 677 777). Została ona uruchomiona w marcu 2020 roku. Dziś działa we wszystkie dni robocze w godzinach od 8.00 do 20.00. Ci, którzy nie mają możliwości skontaktowania się w tym czasie, mogą nagrać wiadomość na skrzynkę. Osoby obsługujące infolinię oddzwonią w następnym dniu roboczym.
Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w Warszawie i Legionowie to instytucja MON, która (razem z podległymi jednostkami m.in. w: Warszawie, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Wrocławiu) odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni oraz budowę, rozwój i utrzymanie systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony narodowej. Centrum, które przygotowuje podwaliny pod nowy rodzaj wojsk – wojska obrony cyberprzestrzeni, jest nazywane cyfrowym sercem armii.
Specjaliści zespołu w trybie 24/7/365 monitorują działania systemów IT w resorcie obrony narodowej, prowadzą operacje w cyberprzestrzeni, reagują też w razie incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieci i jej użytkowników. NCBC wykonuje wiele zadań w ramach działalności naukowo-edukacyjnej, badawczo-rozwojowej, wdrożeniowej i opiniodawczej, prowadzi badania dotyczące metod wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektowania rozwiązań do ochrony i zabezpieczenia informacji oraz rozwija własne metody i urządzenia kryptograficzne.
NCBC jest także uczestnikiem największych ćwiczeń i konkursów programowania, m.in. TIDE Hackathon, Locked Shields, Cyber Coalition. Zdobywa w nich czołowe miejsca – w kraju i za granicą.
autor zdjęć: ecsc.mil.pl, NCBC
komentarze