moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Krok po kroku do cyberwojska

Chcesz zostać cyberżołnierzem? Weź udział w rekrutacji do wojsk obrony cyberprzestrzeni! Poszukiwani są wojskowi i cywilni specjaliści z zakresu m.in. systemów informatycznych, analizy danych czy inżynierii oprogramowania. – Oferujemy służbę i pracę z najlepszymi ekspertami – mówi gen. bryg. Karol Molenda, dyrektor Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni to jednostka ekspercka MON powstała w 2019 roku z połączenia Inspektoratu Informatyki z Narodowym Centrum Kryptologii. Dyrektor instytucji, gen. bryg. Karol Molenda, od 5 lutego 2019 roku pełni także obowiązki pełnomocnika ministra obrony narodowej. ds. utworzenia wojsk obrony cyberprzestrzeni. Ich formowanie wciąż trwa, do 2022 roku gotowe ma być dowództwo, a dwa lata później WOC mają posiadać zdolności do prowadzenia operacji w cyberprzestrzeni w pełnym spectrum. Rekrutacja na stanowiska cały czas trwa. Mogą na nie aplikować zarówno żołnierze zawodowi, jak i osoby cywilne.

 

Poszukiwani specjaliści

– Obecnie poszukujemy specjalistów z zakresu m.in. elektroniki, cyberbezpieczeństwa, eksploracji i analizy danych, matematyki i kryptologii. Poszukiwani są też specjaliści od inżynierii oprogramowania, systemów informatycznych oraz zarządzania informacją i projektami – mówi gen. bryg. Molenda.

Szczegółowe opisy aktualnych ofert pracy dla cywili można znaleźć na stronie Cyber.mil.pl - Kariera, a także na stronie internetowej Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni (www.ncbc.wp.mil.pl). Zainteresowani mogą składać wnioski o przyjęcie m.in. na stanowiska technologów elektroników, specjalistów ds. analiz systemowych oraz do spraw programowania układów ARM, a także projektantów układów FPGA (MID/SENIOR). Są też oferty pracy dla specjalistów od kryptologii, cyber threat intelligence, systemów informatycznych oraz rozwiązań mobilnych.

– Wymagamy specjalistycznej wiedzy i umiejętności, znajomości języka angielskiego, a także środowiska IT oraz problematyki cyberbezpieczeństwa. Na większości stanowisk konieczne jest posiadanie wyższego wykształcenia, preferujemy kierunki techniczne – dodaje dyrektor NCBC.

Aplikować można jednak nie tylko na konkretne, obecnie wakujące stanowiska. Każdy, kogo interesuje praca w cyberwojsku, a nie znalazł oferty na stronach internetowych, może wysłać dokumenty. Jeśli któraś z instytucji będzie rekrutować na stanowiska odpowiadające zainteresowaniom, wiedzy i kwalifikacjom kandydatów, wtedy jej przedstawiciele skontaktują się z wybranymi osobami.

Kandydatom stawiana jest wysoka poprzeczka, ale najlepsi mogą liczyć na ciekawą i pełną wyzwań pracę. – Oferujemy możliwość pracy z wykorzystaniem najnowszych technologii, opartych m.in. na sztucznej inteligencji, oraz narzędzi informatycznych, do których dostęp ma wąskie grono ekspertów. Można u nas rozwijać swoje zainteresowania, podnosić kwalifikacje oraz brać udział w różnorodnych projektach i szkoleniach, także międzynarodowych – podkreśla gen. bryg. Molenda.

Jak wygląda rekrutacja?

Kandydatów do pracy lub służby w NCBC czeka kilkuetapowa rekrutacja. Zainteresowani muszą w pierwszej kolejności wypełnić formularz zamieszczony na stronie Cyber.mil.pl - Kariera i dołączyć swoje CV lub wysłać je na adres rekrutacja@cyber.mil.pl. Następnie dane kandydatów zostaną zweryfikowane pod kątem możliwości zatrudnienia, a osoby aplikujące na stanowiska techniczne będą musiały rozwiązać test on-line sprawdzający wiedzę z obszaru cyber, krypto i IT. Ci, którzy spełnią wymagania NCBC, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. Po pozytywnej decyzji dyrektora NCBC i przyjęciu oferty pracy lub służby kandydata czeka jeszcze procedura sprawdzająca, umożliwiająca otrzymanie dostępu do informacji niejawnych, wymaganego dla wszystkich pracowników i żołnierzy.

Wszelkie informacje o procedurach naboru, wymaganiach i wolnych etatach można też uzyskać za pomocą specjalnej infolinii w NCBC (nr 509 677 777). Została ona uruchomiona w marcu 2020 roku. Dziś działa we wszystkie dni robocze w godzinach od 8.00 do 20.00. Ci, którzy nie mają możliwości skontaktowania się w tym czasie, mogą nagrać wiadomość na skrzynkę. Osoby obsługujące infolinię oddzwonią w następnym dniu roboczym.

Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni w Warszawie i Legionowie to instytucja MON, która (razem z podległymi jednostkami m.in. w: Warszawie, Krakowie, Gdyni, Bydgoszczy, Olsztynie i Wrocławiu) odpowiada za bezpieczeństwo polskiej cyberprzestrzeni oraz budowę, rozwój i utrzymanie systemów IT wykorzystywanych przez resort obrony narodowej. Centrum, które przygotowuje podwaliny pod nowy rodzaj wojsk – wojska obrony cyberprzestrzeni, jest nazywane cyfrowym sercem armii.

Specjaliści zespołu w trybie 24/7/365 monitorują działania systemów IT w resorcie obrony narodowej, prowadzą operacje w cyberprzestrzeni, reagują też w razie incydentów naruszenia bezpieczeństwa sieci i jej użytkowników. NCBC wykonuje wiele zadań w ramach działalności naukowo-edukacyjnej, badawczo-rozwojowej, wdrożeniowej i opiniodawczej, prowadzi badania dotyczące metod wykrywania incydentów w cyberprzestrzeni, projektowania rozwiązań do ochrony i zabezpieczenia informacji oraz rozwija własne metody i urządzenia kryptograficzne.

NCBC jest także uczestnikiem największych ćwiczeń i konkursów programowania, m.in. TIDE Hackathon, Locked Shields, Cyber Coalition. Zdobywa w nich czołowe miejsca – w kraju i za granicą.

Paulina Glińska

autor zdjęć: ecsc.mil.pl, NCBC

dodaj komentarz

komentarze


Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
 
„Ryś” z laserem
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Wszystkie misje AWACS-a
Po śladach polskich bohaterów
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Grand Quadriga ‘24”
Nowe zadania szefa SKW
Piedimonte – samobójcza misja
Podróż po AWACS-ie
Ameryka daje wsparcie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
WAM wraca po latach
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Cień atomowej zagłady
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ratownicy na medal
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Pierwsza Drużyna” na start
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
NATO on Northern Track
Nie szpital, a instytut
Ostatnia droga Pileckiego
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Pokazali bojowego ducha
Wojna w świętym mieście, epilog

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO