moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mężny duch dla ratowników

Za męstwo dla ratownika, a dla instytucji za działania pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie – w takich kategoriach przyznawana jest nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Animus Fortis. Kandydatów do wyróżnienia, także z Wojska Polskiego, można zgłaszać do 10 maja. Laureatów poznamy w połowie czerwca.

– Chcemy honorować wyjątkowych ratowników oraz osoby i instytucje, których działania pozytywnie wpływają na kształtowanie wizerunku służb ratowniczych w Polsce – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, inicjator nagrody Animus Fortis (z łac. mężny duch).

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz dla instytucji. Pierwszą medycy otrzymują za męstwo i poświęcenie podczas akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź pracująca w instytucji związanej z ratownictwem, w wojsku, Policji, Straży Pożarnej, służbie zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym czy Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Natomiast w kategorii „instytucja” uhonorować można firmę lub instytucję wprowadzającą zmiany w systemie ochrony zdrowia, dzięki którym można skuteczniej ratować ludzkie życie.

Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in.: kpt. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i ratownik na XII zmianie PKW w Afganistanie; Grzegorz Ramotowski, koordynator ratownictwa medycznego, który uratował matkę i tonące niemowlę; Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe; Uliczny Patrol Medyczny pomagający bezdomnym; z kolei wyróżnienie otrzymał płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM, uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce” i współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.

Kandydatury także z szeregów Wojska Polskiego, do tegorocznej, czwartej edycji konkursu mogą zgłaszać osoby indywidualne i instytucje. Wystarczy wysłać pisemny wniosek do dyrektora WIM-u. – Na zgłoszenia czekamy do 10 maja – mówią w szpitalu na Szaserów. Zwycięzców wybierze kapituła pod przewodnictwem gen. Gieleraka, w której zasiadają m.in. przedstawiciele premiera, ministra obrony, ministra spraw wewnętrznych, ministra zdrowia oraz WIM-u.

Laureatów poznamy 14 czerwca podczas gali wieńczącej pierwszy dzień VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Otrzymają oni statuetkę „Pomnik sanitariusza”. Przypomina ona monument upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, który miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej oraz gen. Stanisław Rouppert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych. Zaś pomnik przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym, który podtrzymuje za ramiona rannego żołnierza, zaprojektował jeden z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edward Wittig, autor m.in. warszawskiego pomnika Lotnika. W 1937 roku rozpoczęto prace nad brązowym odlewem monumentu, jednak autorzy nie zdążyli ich ukończyć przed wybuchem II wojny światowej.

Więcej informacji o nagrodzie, wnioski do zgłoszenia kandydatów oraz regulamin znajdziemy na stronie: wim.mil.pl.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, WIM

dodaj komentarz

komentarze


GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
 
Podejrzane manewry na Bałtyku
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku
Prawo dla kluczowych inwestycji obronnych
NATO przechodzi do działania
Ratownik w akcji
Nie żyje żołnierz PKW Irak
Polki wicemistrzyniami Europy w szabli
Żołnierze PKW Irak są bezpieczni
USA przyłączyły się do ataku Izraela na Iran
GROM’s DNA
Terytorialsi z Dolnego Śląska najlepiej wysportowani
Żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej powalczą w IV lidze
Dekapitacyjne uderzenie w Iran
Musimy być szybsi niż zagrożenie
Pociski do FA-50 i nowe Rosomaki
Rodzinne ćwiczenia z wojskiem
Śmierć gorsza niż wszystkie
Pancerny kot w polskim wojsku
Specjalsi pod nowym dowództwem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pestki, waafki, mewki – kobiety w Polskich Siłach Zbrojnych
Podróż w ciemność
The Power of Infrastructure
ORP „Necko” idzie do natowskiego zespołu
Więcej na obronność, silniejsze NATO
Planowano zamach na Zełenskiego
Święto sportów walki w Warendorfie
Nowa dostawa Homarów-K
Wyższe stawki dla niezawodowych
Pierwsze oficerskie gwiazdki
Odbudowa obrony cywilnej kraju
Rakiety dla polskich FA-50
Rosyjska maszyna Su-24 przechwycona przez polskie F-16
Inwestycja w żołnierzy
Flyer, zdobywca przestworzy
„Różycki” zwodowany
Policja ze wsparciem wojskowego Bayraktara
Żołnierze WOT-u szkolili się w Słowenii
„Swift Response ‘25”, czyli lekka piechota w ciężkim terenie
Sukcesy żołnierzy na międzynarodowych arenach
Szczyt NATO nie tylko o wydatkach na obronność
Wypadek Rosomaka
Kajakami po medale
Świat F-35
Policjanci w koszarach WOT
Pionierski dron
Drukowanie dronów
Polska z dodatkowym wsparciem sojuszników
K2. Azjatycka pantera
Historyczne zwycięstwo ukraińskiego F-16
Generał „Grot” – pierwszy dowódca AK
Dzień, który zmienił bieg wojny
Zbrodnia we wsi, której już nie ma
Ewakuacja Polaków z Izraela
Na Dolnym Śląsku „Wakacje z WOT” coraz popularniejsze
Bałtyk – wciąż bezpieczny czy już nie?
Gen. Szkutnik o planach 18 Dywizji
Strażnicy polskiego nieba
Posłowie za wypowiedzeniem konwencji ottawskiej
Szczyt w Hadze zakończony, co dalej?
Kadeci z NATO i z Korei szkolili się w Karkonoszach
Marynarka świętuje i zaprasza na okręty

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO