moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Mężny duch dla ratowników

Za męstwo dla ratownika, a dla instytucji za działania pozwalające skuteczniej ratować ludzkie życie – w takich kategoriach przyznawana jest nagroda dyrektora Wojskowego Instytutu Medycznego Animus Fortis. Kandydatów do wyróżnienia, także z Wojska Polskiego, można zgłaszać do 10 maja. Laureatów poznamy w połowie czerwca.

– Chcemy honorować wyjątkowych ratowników oraz osoby i instytucje, których działania pozytywnie wpływają na kształtowanie wizerunku służb ratowniczych w Polsce – mówi gen. dyw. prof. Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, inicjator nagrody Animus Fortis (z łac. mężny duch).

Nagroda przyznawana jest w dwóch kategoriach: indywidualnej oraz dla instytucji. Pierwszą medycy otrzymują za męstwo i poświęcenie podczas akcji ratowniczej. Laureatem może zostać osoba pełniąca służbę bądź pracująca w instytucji związanej z ratownictwem, w wojsku, Policji, Straży Pożarnej, służbie zdrowia, Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym czy Górskim Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. Natomiast w kategorii „instytucja” uhonorować można firmę lub instytucję wprowadzającą zmiany w systemie ochrony zdrowia, dzięki którym można skuteczniej ratować ludzkie życie.

REKLAMA

Wśród laureatów poprzednich edycji znaleźli się m.in.: kpt. Anita Podlasin, oficer Sekcji Planowania Szkolenia Wojskowego Centrum Kształcenia Medycznego w Łodzi i ratownik na XII zmianie PKW w Afganistanie; Grzegorz Ramotowski, koordynator ratownictwa medycznego, który uratował matkę i tonące niemowlę; Legionowskie Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe; Uliczny Patrol Medyczny pomagający bezdomnym; z kolei wyróżnienie otrzymał płk dr n. med. Robert Ryczek z WIM, uczestnik akcji humanitarnej „Kardiolog w Afryce” i współtwórca systemu konsultacji telemedycznych w Tanzanii.

Kandydatury także z szeregów Wojska Polskiego, do tegorocznej, czwartej edycji konkursu mogą zgłaszać osoby indywidualne i instytucje. Wystarczy wysłać pisemny wniosek do dyrektora WIM-u. – Na zgłoszenia czekamy do 10 maja – mówią w szpitalu na Szaserów. Zwycięzców wybierze kapituła pod przewodnictwem gen. Gieleraka, w której zasiadają m.in. przedstawiciele premiera, ministra obrony, ministra spraw wewnętrznych, ministra zdrowia oraz WIM-u.

Laureatów poznamy 14 czerwca podczas gali wieńczącej pierwszy dzień VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach. Otrzymają oni statuetkę „Pomnik sanitariusza”. Przypomina ona monument upamiętniający medyków poległych w walkach o odzyskanie niepodległości, który miał stanąć przed II wojną światową w Warszawie. Jego pomysłodawcami byli gen. Stefan Hubicki, komendant Oficerskiej Szkoły Sanitarnej oraz gen. Stanisław Rouppert, szef Departamentu Służby Zdrowia Ministerstwa Spraw Wojskowych. Zaś pomnik przedstawiający sanitariusza w mundurze wojskowym, który podtrzymuje za ramiona rannego żołnierza, zaprojektował jeden z najwybitniejszych ówczesnych rzeźbiarzy Edward Wittig, autor m.in. warszawskiego pomnika Lotnika. W 1937 roku rozpoczęto prace nad brązowym odlewem monumentu, jednak autorzy nie zdążyli ich ukończyć przed wybuchem II wojny światowej.

Więcej informacji o nagrodzie, wnioski do zgłoszenia kandydatów oraz regulamin znajdziemy na stronie: wim.mil.pl.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Michał Niwicz, WIM

dodaj komentarz

komentarze


Bój o czarną perłę w koronie
 
Siła braterstwa
Raki w Toruniu
AFN znów w oktagonie
Kulisy wyzwolenia obozu w Holiszowie
Nagroda nie tylko od dowódcy
Misje kształtują charakter
Ruszyły zapisy na kolonie dla dzieci żołnierzy
Ucieczka, która wstrząsnęła blokiem wschodnim
Walka z niewidzialnym wrogiem
AFN: Oktagon znów zapłonął
Cyberbadacze, to konkurs dla was!
Sto lat temu Ślązacy chwycili za broń
Ćwiczenia, szczepienie i odlot do Afganistanu
Jak wojsko walczy z pandemią
Udany weekend lekkoatletów i wioślarzy
Afganistan. Czas wracać do domu
„Wolverine Strike” odpiera atak
Kuźnie oficerskich kadr
„Defender Europe ‘21” – żołnierze wyjechali na poligony
Budujemy infrastrukturę dla wojsk sojusznika
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Pamiętaj o oświadczeniu majątkowym
„Czajka” po udanej operacji
MON robi zakupy amunicji
Specjalsi lądują w wodzie
Wojskowa gala MMA „Walkę mamy we krwi”
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?
Flaga, flaga państwowa, barwy narodowe – biało-czerwony przewodnik
Polska stawia na fregaty Miecznik
Kwalifikacja? Może w czerwcu
Medalowi żołnierze na mistrzostwach Polski w pływaniu
Polscy żołnierze rozpoczynają misję w Turcji
Rumuński „Scorpion Spring”
Piekło Berlina
Kolejna zmiana gotowa na misję w Rumunii
Course on Diplomacy
Walkę mamy we krwi – żołnierze pokazali moc!
Terytorialsi szkolą instruktorów BSP
„Łucznik” łączy siły z naukowcami
„Rudy” – bohater Szarych Szeregów
Co ze sprawdzianem z WF?
Strzelcy wyborowi, czyli jak się szkoli elita
BME pod znakiem „Miecznika”
Tygrysi zlot myśliwców
Nowe książeczki wojskowe
Kto otrzyma Buzdygana?
„Defender” dotarł do Europy
To było wyzwanie dla wszystkich
Enigma – skarb na oceanie
Pomoc w walce z dezinformacją
„Swift Response '21”, czyli Polacy przejmują lotnisko
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Wspólny wysiłek
Szczepimy się
Kurs na dyplomację

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO