moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Chętni na Legię

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” otrzymało 170 wniosków od studentów zainteresowanych udziałem w pilotażowym, oficerskim szkoleniu Legii Akademickiej. Spośród wszystkich chętnych komisja wybierze teraz 70 osób, które zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne. Jednak tylko 50 najlepszych ochotników rozpocznie szkolenie.

Nabór do IV edycji Legii Akademickiej – programu wojskowego, ochotniczego przeszkolenia studentów – ruszył w styczniu dzięki porozumieniu ministrów resortów: Edukacji i Nauki oraz Obrony Narodowej. W programie wezmą udział: Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojskowej w Gdyni oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także 56 uczelni cywilnych, w tym 47 publicznych.

Nowością tej edycji, oprócz dotychczasowych modułów podstawowego i podoficerskiego, jest oferta szkolenia oficerskiego. Nabór ruszył w styczniu, a dokumenty mogli składać studenci: kaprale rezerwy po ukończonym szkoleniu w ramach LA lub ci, którzy nie brali udziału w programie, ale stopień podoficera rezerwy zdobyli w czasie innego szkolenia, np. po służbie przygotowawczej. Na wnioski od zainteresowanych przedstawiciele Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” czekali do końca lutego. Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło 170 studentów różnych uczelni z całej Polski.

– Moduł oficerski uruchomiliśmy z uwagi na m.in. rosnące zainteresowanie studentów szkoleniem w ramach Legii Akademickiej. Duża liczba zgłoszeń, mimo utrudnionej obecnie komunikacji ze studentami, pokazuje, że faktycznie oczekiwali takiej oferty. Wielu traktuje szkolenie wojskowe jako szansę na samorealizację, zdobycie cennych umiejętności oraz spełnienie swoich marzeń. Dla nas natomiast szczególnie ważne jest to, że wszyscy uczestnicy programu to zdeterminowani, świadomi swojego wyboru ochotnicy – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nadesłane dokumenty przeanalizuje teraz komisja kwalifikacyjna Biura. 70 wybranych osób zostanie zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne. – To szkolenie wyjątkowe, bo pierwsze takie organizowane w ramach Legii Akademickiej. Kandydatom na oficerów rezerwy stawiamy wysoką poprzeczkę. Trzeba się wykazać dodatkowymi umiejętnościami, kwalifikacjami, a także motywacją do służby. Tym między innymi będziemy się kierować przy wyborze najlepszych – mówi por. Jolanta Maciaszek z Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Jednym z kryteriów będzie znajomość języka angielskiego (a także francuskiego, rosyjskiego i niemieckiego) oraz posiadane wykształcenie. Najwyżej punktowane będą kierunki techniczne, ekonomiczne, medyczne i prawnicze, nieco mniej humanistyczne i te związane z wychowaniem fizycznym. Na dodatkowe punkty mogą liczyć np. absolwenci Liceum Lotniczego, certyfikowanej wojskowej klasy mundurowej, a także osoby, których ojciec – żołnierz lub funkcjonariusz – poległ w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Warto też być członkiem organizacji i stowarzyszeń proobronnych.

Ostatecznie, po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, na szkolenie zostanie zakwalifikowanych 50 osób. Ruszy ono w wakacje i potrwa 47 dni. Pierwsze trzy tygodnie ochotnicy spędzą w Akademii Wojsk Lądowych, kolejne dni – w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Elementem wieńczącym moduł oficerski i szkolenie w ramach LA będzie egzamin oficerski we wrocławskiej AWL. Nominacje na podporuczników rezerwy ochotnicy otrzymają po obronie pracy i uzyskaniu tytułu magistra. – Cieszy nas tak duże zainteresowanie ofertą, ale też szkoda, że nie wszyscy będą mogli odbyć takie szkolenie w tym roku. Chcę jednak przypomnieć, że w następnych latach liczba miejsc ma być zdecydowanie wyższa, więc ci, którym nie uda się dostać teraz, będą mogli spróbować ponownie – zapewnia gen. bryg Dębczak. Zgodnie z planami MON moduł oficerski ma rocznie przechodzić około 250 studentów.

Uruchomiony w 2017 roku program Legia Akademicka ma na celu m.in. promocję służby wojskowej oraz wzmocnienie rezerw polskiej armii. Skierowany jest do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o służbie zawodowej. Do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło niemal 13 000 studentów, a 5848 otrzymało awans na stopień kaprala. Obecnie program jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


25 lat w NATO – serwis specjalny
 
Prawda o zbrodni katyńskiej
Głos z katyńskich mogił
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Szpej na miarę potrzeb
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Zbrodnia made in ZSRS
Front przy biurku
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Barwy walki
W Italii, za wolność waszą i naszą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
NATO na północnym szlaku
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Przygotowania czas zacząć
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Wojna w świętym mieście, epilog
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Ocalały z transportu do Katynia
SOR w Legionowie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szarża „Dragona”
Optyka dla żołnierzy
NATO on Northern Track
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Charge of Dragon
Mundury w linii... produkcyjnej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Święto stołecznego garnizonu
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Odstraszanie i obrona
Rakiety dla Jastrzębi
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Zachować właściwą kolejność działań
Kadisz za bohaterów
V Korpus z nowym dowódcą
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Sprawa katyńska à la española
Strażacy ruszają do akcji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO