moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chętni na Legię

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” otrzymało 170 wniosków od studentów zainteresowanych udziałem w pilotażowym, oficerskim szkoleniu Legii Akademickiej. Spośród wszystkich chętnych komisja wybierze teraz 70 osób, które zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne. Jednak tylko 50 najlepszych ochotników rozpocznie szkolenie.

Nabór do IV edycji Legii Akademickiej – programu wojskowego, ochotniczego przeszkolenia studentów – ruszył w styczniu dzięki porozumieniu ministrów resortów: Edukacji i Nauki oraz Obrony Narodowej. W programie wezmą udział: Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojskowej w Gdyni oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także 56 uczelni cywilnych, w tym 47 publicznych.

Nowością tej edycji, oprócz dotychczasowych modułów podstawowego i podoficerskiego, jest oferta szkolenia oficerskiego. Nabór ruszył w styczniu, a dokumenty mogli składać studenci: kaprale rezerwy po ukończonym szkoleniu w ramach LA lub ci, którzy nie brali udziału w programie, ale stopień podoficera rezerwy zdobyli w czasie innego szkolenia, np. po służbie przygotowawczej. Na wnioski od zainteresowanych przedstawiciele Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” czekali do końca lutego. Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło 170 studentów różnych uczelni z całej Polski.

REKLAMA

– Moduł oficerski uruchomiliśmy z uwagi na m.in. rosnące zainteresowanie studentów szkoleniem w ramach Legii Akademickiej. Duża liczba zgłoszeń, mimo utrudnionej obecnie komunikacji ze studentami, pokazuje, że faktycznie oczekiwali takiej oferty. Wielu traktuje szkolenie wojskowe jako szansę na samorealizację, zdobycie cennych umiejętności oraz spełnienie swoich marzeń. Dla nas natomiast szczególnie ważne jest to, że wszyscy uczestnicy programu to zdeterminowani, świadomi swojego wyboru ochotnicy – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nadesłane dokumenty przeanalizuje teraz komisja kwalifikacyjna Biura. 70 wybranych osób zostanie zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne. – To szkolenie wyjątkowe, bo pierwsze takie organizowane w ramach Legii Akademickiej. Kandydatom na oficerów rezerwy stawiamy wysoką poprzeczkę. Trzeba się wykazać dodatkowymi umiejętnościami, kwalifikacjami, a także motywacją do służby. Tym między innymi będziemy się kierować przy wyborze najlepszych – mówi por. Jolanta Maciaszek z Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Jednym z kryteriów będzie znajomość języka angielskiego (a także francuskiego, rosyjskiego i niemieckiego) oraz posiadane wykształcenie. Najwyżej punktowane będą kierunki techniczne, ekonomiczne, medyczne i prawnicze, nieco mniej humanistyczne i te związane z wychowaniem fizycznym. Na dodatkowe punkty mogą liczyć np. absolwenci Liceum Lotniczego, certyfikowanej wojskowej klasy mundurowej, a także osoby, których ojciec – żołnierz lub funkcjonariusz – poległ w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Warto też być członkiem organizacji i stowarzyszeń proobronnych.

Ostatecznie, po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, na szkolenie zostanie zakwalifikowanych 50 osób. Ruszy ono w wakacje i potrwa 47 dni. Pierwsze trzy tygodnie ochotnicy spędzą w Akademii Wojsk Lądowych, kolejne dni – w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Elementem wieńczącym moduł oficerski i szkolenie w ramach LA będzie egzamin oficerski we wrocławskiej AWL. Nominacje na podporuczników rezerwy ochotnicy otrzymają po obronie pracy i uzyskaniu tytułu magistra. – Cieszy nas tak duże zainteresowanie ofertą, ale też szkoda, że nie wszyscy będą mogli odbyć takie szkolenie w tym roku. Chcę jednak przypomnieć, że w następnych latach liczba miejsc ma być zdecydowanie wyższa, więc ci, którym nie uda się dostać teraz, będą mogli spróbować ponownie – zapewnia gen. bryg Dębczak. Zgodnie z planami MON moduł oficerski ma rocznie przechodzić około 250 studentów.

Uruchomiony w 2017 roku program Legia Akademicka ma na celu m.in. promocję służby wojskowej oraz wzmocnienie rezerw polskiej armii. Skierowany jest do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o służbie zawodowej. Do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło niemal 13 000 studentów, a 5848 otrzymało awans na stopień kaprala. Obecnie program jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


„Rekin” dobił do brzegu
 
Konsekwencje wojny
Znamy najlepsze Wydarzenie Historyczne Roku
Wioślarz i pięcioboista mistrzami świata!
Sukces ukraińskiej kontrofensywy
MSPO. Poznajcie prawdopodobnego następcę Erawy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Trenuj z wojskiem” – by czuć się bezpiecznie
Mieć oko na Libię, uważać na Rosję
Polskie Państwo Podziemne powstało 83 lat temu
Raptory już w Polsce
Alianci z AK
Sportowe zmagania weteranów
WAT z myślą o przyszłości
Jastrzębie nad Słowacją
Dezinformacja jako współczesne narzędzie walki
„Tygrys ’22”, czyli oczy na Ukrainę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Desant pod Arnhem
System zwalczania BSL
Przygotowani na kryzys
Manewry 18 Dywizji w Nowej Dębie
Ukraińska kontrofensywa
Palili się do zwycięstwa i wygrali
Dublet pięciobojowych sztafet
Medalowy weekend w Monachium
16 Dywizja świętuje, kolejna się rodzi
Powrót do korzeni
Powstał Komponent Obrony Pogranicza
Czerwona agresja
Strategiczne partnerstwo polsko-brytyjskie
Zostań stypendystą MON-u
Żołnierze NSZ dla wolnej Polski
Z miłości do Ojczyzny”. Stanisław Rusowicz „Góral”
Putin sięga po rezerwy
MSPO. Rodzina dronów pionowego startu
Śladem profesjonalistów
Collective Defense is Priority
Jakie dodatki dla żołnierzy niezawodowych?
„Z miłości do Ojczyzny”. Wanda Thun „Wandzia”
„Rekin” grasuje na Bałtyku
16 medali szermierzy na wojskowym czempionacie
Drony w WOT
Pięć medali żołnierzy w zapasach i strzelectwie
Desant czeka na nowych żołnierzy
Rekordowy limit dla przyszłych oficerów
Wyjaśniona sprawa rekompensat dla rezerwistów
Od Chersonia po Krym
Premier w Żelaznej Dywizji
NATO stawia na drony
Ile Polska straciła podczas II wojny
Raptory lecą do Polski
Patriotyzm to nie frazes
Brunatny najazd
GROM Challenge po raz dziesiąty
Czynnik ludzki kluczem odporności państwa oraz jego sił zbrojnych
Półmaratończycy na medal
Włoscy lotnicy w Malborku
Ukraina świętuje, Rosja spowalnia
„Z miłości do Ojczyzny”. Zbigniew Piasecki, „Czekolada”
Rakietnicy, czyli pod ostrzałem z rac

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO