moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Chętni na Legię

Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” otrzymało 170 wniosków od studentów zainteresowanych udziałem w pilotażowym, oficerskim szkoleniu Legii Akademickiej. Spośród wszystkich chętnych komisja wybierze teraz 70 osób, które zostaną zaproszone na rozmowy kwalifikacyjne. Jednak tylko 50 najlepszych ochotników rozpocznie szkolenie.

Nabór do IV edycji Legii Akademickiej – programu wojskowego, ochotniczego przeszkolenia studentów – ruszył w styczniu dzięki porozumieniu ministrów resortów: Edukacji i Nauki oraz Obrony Narodowej. W programie wezmą udział: Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, Akademia Marynarki Wojskowej w Gdyni oraz Akademia Wojsk Lądowych we Wrocławiu, a także 56 uczelni cywilnych, w tym 47 publicznych.

Nowością tej edycji, oprócz dotychczasowych modułów podstawowego i podoficerskiego, jest oferta szkolenia oficerskiego. Nabór ruszył w styczniu, a dokumenty mogli składać studenci: kaprale rezerwy po ukończonym szkoleniu w ramach LA lub ci, którzy nie brali udziału w programie, ale stopień podoficera rezerwy zdobyli w czasie innego szkolenia, np. po służbie przygotowawczej. Na wnioski od zainteresowanych przedstawiciele Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej” czekali do końca lutego. Chęć udziału w szkoleniu zgłosiło 170 studentów różnych uczelni z całej Polski.

REKLAMA

– Moduł oficerski uruchomiliśmy z uwagi na m.in. rosnące zainteresowanie studentów szkoleniem w ramach Legii Akademickiej. Duża liczba zgłoszeń, mimo utrudnionej obecnie komunikacji ze studentami, pokazuje, że faktycznie oczekiwali takiej oferty. Wielu traktuje szkolenie wojskowe jako szansę na samorealizację, zdobycie cennych umiejętności oraz spełnienie swoich marzeń. Dla nas natomiast szczególnie ważne jest to, że wszyscy uczestnicy programu to zdeterminowani, świadomi swojego wyboru ochotnicy – mówi gen. bryg. Artur Dębczak, dyrektor Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Nadesłane dokumenty przeanalizuje teraz komisja kwalifikacyjna Biura. 70 wybranych osób zostanie zaproszonych na rozmowy kwalifikacyjne. – To szkolenie wyjątkowe, bo pierwsze takie organizowane w ramach Legii Akademickiej. Kandydatom na oficerów rezerwy stawiamy wysoką poprzeczkę. Trzeba się wykazać dodatkowymi umiejętnościami, kwalifikacjami, a także motywacją do służby. Tym między innymi będziemy się kierować przy wyborze najlepszych – mówi por. Jolanta Maciaszek z Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Jednym z kryteriów będzie znajomość języka angielskiego (a także francuskiego, rosyjskiego i niemieckiego) oraz posiadane wykształcenie. Najwyżej punktowane będą kierunki techniczne, ekonomiczne, medyczne i prawnicze, nieco mniej humanistyczne i te związane z wychowaniem fizycznym. Na dodatkowe punkty mogą liczyć np. absolwenci Liceum Lotniczego, certyfikowanej wojskowej klasy mundurowej, a także osoby, których ojciec – żołnierz lub funkcjonariusz – poległ w trakcie wykonywania obowiązków służbowych. Warto też być członkiem organizacji i stowarzyszeń proobronnych.

Ostatecznie, po zakończeniu rozmów kwalifikacyjnych, na szkolenie zostanie zakwalifikowanych 50 osób. Ruszy ono w wakacje i potrwa 47 dni. Pierwsze trzy tygodnie ochotnicy spędzą w Akademii Wojsk Lądowych, kolejne dni – w jednostkach wojskowych i centrach szkolenia. Elementem wieńczącym moduł oficerski i szkolenie w ramach LA będzie egzamin oficerski we wrocławskiej AWL. Nominacje na podporuczników rezerwy ochotnicy otrzymają po obronie pracy i uzyskaniu tytułu magistra. – Cieszy nas tak duże zainteresowanie ofertą, ale też szkoda, że nie wszyscy będą mogli odbyć takie szkolenie w tym roku. Chcę jednak przypomnieć, że w następnych latach liczba miejsc ma być zdecydowanie wyższa, więc ci, którym nie uda się dostać teraz, będą mogli spróbować ponownie – zapewnia gen. bryg Dębczak. Zgodnie z planami MON moduł oficerski ma rocznie przechodzić około 250 studentów.

Uruchomiony w 2017 roku program Legia Akademicka ma na celu m.in. promocję służby wojskowej oraz wzmocnienie rezerw polskiej armii. Skierowany jest do studentów, którzy chcą odbyć szkolenie wojskowe, uzyskać stopień wojskowy i myślą o służbie zawodowej. Do trzech dotychczasowych edycji przystąpiło niemal 13 000 studentów, a 5848 otrzymało awans na stopień kaprala. Obecnie program jest koordynowany przez Biuro do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Bogusław Politowski

dodaj komentarz

komentarze


Szóste zwycięstwo mjr. Piotra Szpigla w maratonie w Lublińcu
 
Z okazji urodzin wielkiego Polaka
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Koreański sprzęt już w Polsce
Artyleria na Marsie
Sześć złotych medali marynarzy na pływackim czempionacie
Cyberprzestrzeń bez tajemnic
W Brukseli o bezpieczeństwie Europy
Noc, która przeszła do narodowej legendy
„Albatros” pisze swoją historię
NATO pozostaje w gotowości
Upadek mitu mocarstwa
Pięć razy złoto dla 12 Dywizji Zmechanizowanej
Nominacje generalskie w Dzień Podchorążego
Finał konkursu o tytuł Mistrza Ognia Artyleryjskiego Wojsk Lądowych 2021
Ukraina otrzyma Patrioty?
F-15 przyleciały do Łasku
Czarna Dywizja odzyskała tytuł mistrzowski w futsalu
Pioruny w linii
Polski duch w Londynie
Ukraiński batalion certyfikowany w Polsce
Abramsy w porcie
Żołnierze nadawali ton rywalizacji na pływalni
Włoskie Air Policing w Polsce
Narada byłych szefów BBN-u
Ryzykowna gra ajatollahów
Polsko-koreańska debata
W Sejmie o Patriotach
Zostań szeregowym zawodowym!
USA: nasi żołnierze w Europie zostaną na dłużej
Abrams: początek historii
Kolejne Abramsy dla Polski
Snajperzy w wojskach obrony terytorialnej
Patrioty mogą wzmocnić Polskę
Kierunek: przestrzeń kosmiczna
Sześć medali mistrzostw Polski dla panczenistki i sztangistów
Dodatek za ochronę granicy
Włosi i Polacy o przemyśle lotniczym
Podchorążowie przejmują władzę na uczelniach i świętują
Parlamentarzyści z NATO: Rosja to terrorysta
Śladem profesjonalistów
Kolejne Rosomaki WEM
Operacja „Market-Garden” – klęska na własne życzenie
Najlepsze projekty dronów nagrodzone
Wojskowy Sokół pomaga w Tatrach
Nowy wymiar sił powietrznych
Wojskowi kucharze z Polski w światowej czołówce
Ćwiczą i spoglądają na rosyjskie okręty
Wypadek w Przewodowie – trwa wyjaśnianie przyczyn
Więcej zaszkodzili mi Polacy niż Anglicy
Wojska rakietowe i artylerii świętują
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
GlobState 2022: W NATO zmiana środka ciężkości
Polak dowódcą misji szkoleniowej dla wojsk ukraińskich
Siedemnastka gotowa na Liban
Zmiany w dodatkach dla poszkodowanych
Przez sport do wojska z krakowskim Wawelem
Armii przybędzie ponad 2100 nowych podoficerów
F-22 w Polsce pokazują siłę Sojuszu

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO