moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Studenci WAT rozpoczynają rok akademicki

Wojskowa Akademia Techniczna jest uczelnią cieszącą się dużym prestiżem, która kształci specjalistów niezwykle ważnych dla funkcjonowania sił zbrojnych – mówił dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Szef MON wziął udział w inauguracji roku akademickiego na WAT. Pierwszy rok studiów rozpoczęło tu 850 podchorążych i 2600 cywilów.

– Tym, którzy rozpoczynają dziś naukę, życzę, aby za pięć lat mogli być dumni z tego, że są absolwentami jednej z najlepszych polskich uczelni – mówił w czwartek minister Mariusz Błaszczak podczas uroczystej inauguracji roku akademickiego 2020/2021 na Wojskowej Akademii Technicznej. Szef MON wręczył indeksy studentom i podchorążym, którzy w czasie rekrutacji na uczelnię osiągnęli najlepsze rezultaty. Przypominał, że w tym roku mury WAT opuściło 244 podchorążych, a dziś naukę rozpoczyna 850 kolejnych. – Te liczby pokazują, jak rozwija się nie tylko Wojskowa Akademia Techniczna, lecz także Wojsko Polskie – przekonywał.

Minister Błaszczak zaznaczył również, że istotną działalnością WAT jest kształcenie przyszłych specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa, nie tylko na kierunkach związanych z kryptologią, lecz także w działającym przy uczelni liceum informatycznym. – Cyberataki to wyzwanie XXI wieku, a my na nie odpowiadamy, kształcąc kadry i przygotowując żołnierzy do tego, aby mogli strzec bezpieczeństwa naszej ojczyzny – mówił. – Tym, którzy rozpoczynają dziś naukę, życzę, aby za pięć lat mogli być dumni z tego, że są absolwentami jednej z najlepszych polskich uczelni – podkreślał minister obrony.

List do pracowników WAT oraz studentów rozpoczynających rok akademicki napisał prezydent Andrzej Duda. – To czas zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. To czas pracy dydaktycznej i realizowania nowych projektów badawczych, ale w uczelniach wojskowych to także czas przygotowania do służby Polsce. Jako zwierzchnik sił zbrojnych pragnę za tę gotowość wszystkim państwu podziękować – napisał prezydent Duda. – Życzę wszystkim studentom Wojskowej Akademii Technicznej satysfakcji z nauki i poczucia dobrze wykorzystanej szansy, jaką niewątpliwie są studia na tej prestiżowej uczelni – podkreślił.


Film: MON

Słowa „rok akademicki 2020/2021 uważam za rozpoczęty” wypowiedział płk prof. dr hab. inż. Przemysław Wachulak, rektor-komendant WAT. – Inauguracja roku akademickiego to najważniejsze wydarzenie w życiu społeczności każdej uczelni. Dziś rozpoczynamy rok wytężonej nauki, intensywnego rozwoju i szlifowania umiejętności – mówił. – Drodzy studenci, to wy jesteście głównymi bohaterami tego wydarzenia. Życzę wam, abyście twórczo i efektywnie wykorzystali czas studiów na naukę, rozwój, podnoszenie swoich kwalifikacji, a także na życie studenckie, które będziecie wspominać przez lata. Od dziś Wojskowa Akademia Techniczna jest waszą „alma mater” – dodał.

Podczas uroczystości wręczono także dyplomy 18 osobom, które uzyskały stopień doktora, oraz 13 osobom, które od dziś będą posługiwać się stopniem naukowym doktora habilitowanego.

Wojskowa Akademia Techniczna powstała w 1951 roku. Jej głównym zadaniem jest kształcenie kadry dowódczej Wojska Polskiego. W tym roku akademickim naukę rozpoczęło 850 przyszłych oficerów. Uczelnia ma także ofertę dla cywilów. W tym roku zdecydowało się z niej skorzystać 2600 osób. W sumie w murach WAT kształci się obecnie 10 tysięcy studentów. Uczelnia prowadzi też działalność badawczą oraz współpracuje z zagranicznymi ośrodkami naukowymi.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przysięga w Limanowej
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
„Grand Quadriga ‘24”
„Ryś” z laserem
Nie szpital, a instytut
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Polki pobiegły po srebro!
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Pokazali bojowego ducha
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Cień atomowej zagłady
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Pływacy i maratończycy na medal
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ostatnia droga Pileckiego
They Will Check The Training Results in Combat
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Mobilne dowodzenie
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
WAM wraca po latach
Flota Bayraktarów w komplecie
Serwis K9 w Polsce
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w świętym mieście, epilog
Podróż po AWACS-ie
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Po śladach polskich bohaterów
Nowe zadania szefa SKW
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Piedimonte – samobójcza misja
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
By Polska była bezpieczna
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO