moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Nowe zasady współpracy MON z proobronnymi

Organizacje pozarządowe, których członkowie cechują się umiejętnościami instruktorskimi, będą mogły szkolić uczniów klas mundurowych czy też studentów z Legii Akademickiej. Taką możliwość wprowadza nowa decyzja MON o współpracy tych podmiotów z resortem obrony.

Współpraca wojska z organizacjami pozarządowymi, proobronnymi i innymi partnerami społecznymi to ważny i funkcjonujący od wielu lat element działalności Wojska Polskiego. Jej celem jest angażowanie społeczeństwa w działania na rzecz obronności, kształtowanie postaw proobronnych, a także edukacja obronna społeczeństwa, głównie młodzieży. – Dzięki takiej współpracy budujemy społeczne zaplecze Wojska Polskiego. W efekcie przekłada się to na pozytywny wizerunek wojska i zainteresowanie młodych ludzi służbą, a w konsekwencji na skuteczniejszy nabór do armii – mówi ppłk Waldemar Krzyżanowski, szef Wydziału Komunikacji Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”.

Przepisy dotyczące wspomnianej współpracy obowiązywały od 2009 roku. Zmiany, które w tym czasie nastąpiły w wojsku, wymusiły konieczność dostosowania ich do aktualnych potrzeb i wyzwań. Dlatego w resorcie obrony narodowej od kilku miesięcy trwały prace nad przygotowaniem nowej decyzji MON-u w tej kwestii. Dokument podpisany przez ministra Mariusza Błaszczaka obowiązuje od 21 grudnia.

Uwzględniono w nim między innymi zmianę systemu kierowania i dowodzenia Siłami Zbrojnymi RP, powstanie wojsk obrony terytorialnej, a także powołanie 10 stycznia 2020 roku Biura do spraw Programu „Zostań Żołnierzem Rzeczypospolitej”. Instytucja ta niemal od roku monitoruje i nadzoruje współpracę resortu z partnerami społecznymi.

Na nowo zostały też określone cele wojska do osiągnięcia we współpracy z organizacjami proobronnymi. Pod uwagę mają być brane między innymi wzrost liczebności Sił Zbrojnych RP, w tym rezerw osobowych, wykorzystanie potencjału organizacji proobronnych w działalności na rzecz obronności i bezpieczeństwa państwa oraz ich zaangażowanie w upowszechnianie w społeczeństwie umiejętności i wiedzy obronnej. Jako priorytetowe mają być traktowane te przedsięwzięcia, które są realizowane z partnerami społecznymi w ramach MON-owskich projektów, w tym oddziałów przygotowania wojskowego, certyfikowanych wojskowych klas mundurowych, programu cyber.mil z klasą czy Legii Akademickiej.

Umowa partnerska

Nowością będzie możliwość zawarcia tzw. partnerskiej umowy proobronnej z resortem. – W ten sposób chcemy wyselekcjonować pewną grupę organizacji pozarządowych, które mając potencjał instruktorski, będą mogły wesprzeć armię na przykład w kwestiach szkolenia młodzieży objętej programami resortowymi: OPW, CWKM i cyber.mil z klasą. Obecnie tym zadaniami są obciążone jednostki wojskowe, a z racji codziennych zadań takie wsparcie nie zawsze jest możliwe w pełnym wymiarze – tłumaczy ppłk Krzyżanowski.

Podpisując wspomnianą umowę, organizacja będzie zobligowana do angażowania się w przedsięwzięcia resortu związane z upowszechnianiem umiejętności ważnych dla bezpieczeństwa państwa oraz podnoszenia kwalifikacji swoich członków w celu wykorzystania ich wiedzy i umiejętności w szkoleniu młodzieży. W zamian za to organizacje będą mogły liczyć na szkolenia z wykorzystaniem infrastruktury, sprzętu i kadry jednostek wojskowych. Dodatkowym plusem mają być preferencje przy zakupie wyprzedawanego przez wojsko zbędnego sprzętu.

Warunkiem podpisania umowy partnerskiej będzie przedstawienie zaświadczenia o posiadaniu umiejętności instruktorskich w jednym z czternastu obszarów szkoleniowych. Są to: musztra, łączność, wychowanie fizyczne, terenoznawstwo, poszukiwanie i ratownictwo, bezpieczeństwo informatyczne, taktyka, rozpoznanie, obrona przed bronią masowego rażenia, powszechna obrona przeciwlotnicza oraz szkolenia: strzeleckie, medyczne, logistyczne i inżynieryjno-saperskie. – Co ważne, w zależności od liczebności organizacji będzie wymagana odpowiednia liczba instruktorów posiadających umiejętności prowadzenia szkolenia w kilku obszarach. Im większa organizacja, tym wymagania będą większe – mówi ppłk Krzyżanowski. W przypadku organizacji liczącej stu członków, przynajmniej dziesięciu z nich będzie musiało legitymować się umiejętnościami instruktorskimi co najmniej w dwóch obszarach szkoleniowych. Z kolei organizacja czterystuosobowa będzie musiała mieć 40 członków – instruktorów z uprawnieniami w co najmniej trzech obszarach szkoleniowych.

W nowych przepisach uwzględniono możliwość zawarcia z MON-em porozumienia o współpracy. To nadal będzie podstawowa forma kooperacji organizacji proobronnych z resortem i wojskiem. Na podstawie takiego porozumienia będzie regulowana między innymi organizacja wspólnych przedsięwzięć, obchodów świąt czy szkoleń. Warunkiem zawarcia porozumienia będzie, tak jak dotąd, wystąpienie z wnioskiem do dowódcy jednostki lub szefa MON. Poza dotąd obowiązkowymi załącznikami (uzasadnienie wniosku, odpis z KRS, statut oraz sprawozdanie z działalności w ostatnim roku) partnerzy społeczni zostali zobowiązani dodatkowo do przedstawienia oświadczeń potwierdzających między innymi zachowanie neutralności w sprawach politycznych i niekaralność oraz brak zaległości wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych i Urzędu Skarbowego.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Combat Alert

dodaj komentarz

komentarze


They Will Check The Training Results in Combat
 
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Na straży nieba
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pytania o europejską tarczę
Wojna w świętym mieście, epilog
Polki pobiegły po srebro!
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Śladami ojca
Mobilne dowodzenie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po przeprawie ruszyli do walki
Polska wiktoria na Monte Cassino
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Pierwsza Drużyna” na start
Wszystkie misje AWACS-a
Krwawa noc pośród puszczy
„Grand Quadriga ‘24”
Wioślarze i triatlonistka na podium
NATO on Northern Track
Gry wojenne w szkoleniu
Flota Bayraktarów w komplecie
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Bohater odtrącony
Broń Hitlera w rękach AK
Pływacy i maratończycy na medal
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO