Osoby, które w ciągu ostatniego roku ukończyły szkolenie przygotowawcze, mogą dołączyć do 12 Brygady Zmechanizowanej. Jednostka, mimo epidemii koronawirusa, przywraca kwalifikację do służby zawodowej. – Mamy bardzo wielu chętnych, dlatego zdecydowaliśmy się na kwalifikację w nieco zmienionej formule, bez egzaminu sprawnościowego – mówi kpt. Błażej Łukaszewski z 12 BZ.
Pierwsi kandydaci na żołnierzy 12 Brygady Zmechanizowanej zameldują się w szczecińskiej jednostce już jutro. W 12 BZ będą to pierwsze kwalifikacje do służby zawodowej od półtora miesiąca. Nabór został wstrzymany w marcu, w związku z wybuchem epidemii koronawirusa. – Każdego dnia otrzymujemy mnóstwo pytań od kandydatów do służby wojskowej. My zaś potrzebujemy żołnierzy, więc postanowiliśmy, mimo walki z COVID-19, przywrócić kwalifikację – mówi kpt. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej. – Procedura będzie jednak nieco zmodyfikowana. Przede wszystkim nie odbędą się egzaminy z wychowania fizycznego – dodaje. Oficer podkreśla, że w związku z ograniczeniami sanitarnymi obecnie nie jest możliwe egzaminowanie kandydatów.
Nie oznacza to jednak, że do służby będzie mógł zgłosić się każdy. O etat żołnierza zawodowego w 12 Brygadzie mogą ubiegać się wyłącznie osoby, które w okresie krótszym niż rok ukończyły szkolenie przygotowawcze. Zawsze kończy się ono egzaminem ze sprawności fizycznej i to właśnie ta ocena z WF-u będzie kluczowa podczas kwalifikacji. – W tej chwili nie możemy przeprowadzić sprawdzianu, więc będziemy bazować na dotychczasowych wynikach kandydatów – podkreśla rzecznik 12 BZ.
Szczecińska brygada poszukuje szeregowych, podoficerów i oficerów, ale najwięcej wolnych etatów jest dla żołnierzy w tym pierwszym korpusie, m.in. dla strzelców i kierowców, zwłaszcza dla posiadających kategorie prawa jazdy C, C+E, D.
Osoby, które są zainteresowane służbą w szeregach 12 Brygady i są absolwentami szkolenia przygotowawczego muszą wypełnić ankietę i zgłosić się na kwalifikacje do jednostki. Każdy z ochotników powinien mieć założoną maseczkę ochronną i rękawiczki. Spotkania będą się odbywać w kilkuosobowych grupach w każdy wtorek o godzinie 8. W jednostce na kandydatów będą czekać m.in. żołnierze sekcji personalnej. – W obecnej sytuacji, kiedy cały kraj, niestety, zmaga się z kryzysem gospodarczym, upadają firmy, a przedsiębiorcy muszą redukować liczbę zatrudnionych lub obniżać pensje, wojsko jest gwarantem bezpieczeństwa oraz stabilizacji. To w czasie pandemii jest bardzo ważne. Jest także jednym z wielu atutów służby wojskowej – podkreśla kpt. Łukaszewski.
Osoby zgłaszające się na kwalifikacje muszą mieć ze sobą m.in. książeczkę wojskową, dowód osobisty, zaświadczenie o ukończeniu szkolenia podstawowego i służby przygotowawczej. Warto zabrać ze sobą także inne dokumenty potwierdzające kwalifikacje i umiejętności, np. prawo jazdy, certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia kursów.
autor zdjęć: szer. Piotr Pytel, kpt. Błażej Łukaszewski
komentarze