moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Programiści w walce z koronawirusem

W weekend odbył się największy w Europie maraton programowania. Podczas HackYeah eksperci związani z cyberbezpieczeństwem opracowywali rozwiązania, które przyczynią się do walki z epidemią koronawirusa. Ci, którzy poradzili sobie z tymi zadaniami najlepiej otrzymali nagrody. Wśród wyróżnionych znalazł się zespół reprezentujący NCBC i WAT.

HackYeah to największy stacjonarny maraton programowania w Europie. Jednak tym razem (w weekend odbyła się trzecia edycja wydarzenia) z uwagi na epidemię koronawirusa organizator zdecydował się przeprowadzić wydarzenie on-line. – Uczestnicy mieli za zadanie opracować rozwiązania, które mogłyby pomóc w walce z koronawirusem lub skutkami epidemii, na przykład tymi związanymi ze spowolnieniem gospodarczym. Co istotne, na opracowanie rozwiązań, każdy zespół miał tylko 40 godzin – wyjaśnia kpt Dawid Bugajewski z Centrum Projektów Informatycznych (jednostka podporządkowana Narodowemu Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni).

Wyzwanie podjęło sto zespołów. Ich członkowie rywalizowali w pięciu kategoriach: bezpieczeństwo w czasach epidemii; biznes, nauka, technologia podczas kryzysu; handel internetowy i logistyka; edukacja i rozrywka, a także kategoria ogólna, czyli tzw. freestyle. Pięć drużyn z każdej kategorii, które poradziły sobie z zadaniami najlepiej, zostało zakwalifikowanych do finału. Przedstawiciel każdego zespołu miał 10 minut, aby przedstawić swój projekt i odpowiedzieć na pytania jury.

W każdej kategorii sędziowie przyznali nagrody główne w wysokości 10 tysięcy złotych, a także po dwa wyróżnienia w wysokości pięciu tysięcy. W kategorii „Bezpieczeństwo” na podium znalazł się między innymi zespół „Cyber Hussars”, który tworzyli eksperci z Wojskowej Akademii Technicznej oraz Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni.

Drużyna wojskowych podczas maratonu pracowała nad aplikacją Health Environment for Living in Pandemia (H.E.L.P.), która ma wykrywać ogniska występowania COVID-19 i ostrzegać użytkowników o możliwości zakażenia. – To aplikacja, którą opracowaliśmy już jakiś czas temu. Podczas Hack Yeah wzbogaciliśmy ją o nowe funkcjonalności, między innymi rozwinęliśmy moduł analityczny i poprawiliśmy jej wygląd – mówi płk dr Mariusz Chmielewski z WAT. Za to rozwiązanie, drużyna otrzymała wyróżnienie.

Jednak udział w konkursie, to nie jedyne zaangażowanie wojskowych ekspertów w HackYeah. Specjaliści z NCBC pełnili też rolę mentorów podczas wydarzenia. – Uczestnicy za pośrednictwem komunikatora internetowego mogli konsultować się z nami i w razie wątpliwości zadawać pytania dotyczące realizowanych przez siebie projektów. Rola w jakiej występowaliśmy była wymagająca, bo musieliśmy odpowiadać na pytania dotyczące zadań ze wszystkich kategorii i to w czasie rzeczywistym – wyjaśnia płk Mariusz Krawczyk z Centrum Operacji Cybernetycznych, pełniący w konkursie funkcję mentora.

Podczas hakatonu, odbył się też wykład Tadeusza Harli z NCBC na temat zagrożeń, jakie czyhają na użytkowników w sieci podczas epidemii COVID-19. – Ekspert zaprezentował słuchaczom metody, jakimi w czasie epidemii posługują się przestępcy, aby wyłudzić od np. dane osobowe lub pieniądze. Ten wykład cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem – przekonuje przedstawiciel NCBC.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Wszystkie misje AWACS-a
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Abramsy w pętli
Śladami ojca
Na straży nieba
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
„Pierwsza Drużyna” na start
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
„Grand Quadriga ‘24”
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
They Will Check The Training Results in Combat
Polki pobiegły po srebro!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Po śladach polskich bohaterów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Mobilne dowodzenie
Serwis K9 w Polsce
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Nie szpital, a instytut
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Broń Hitlera w rękach AK
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Układ nerwowy Mieczników
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wioślarze i triatlonistka na podium
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Pływacy i maratończycy na medal
Zawsze gotowi do pomocy
By Polska była bezpieczna
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Cień atomowej zagłady
NATO on Northern Track
Krwawa noc pośród puszczy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO