W Wielkopolsce ruszył pilotażowy program „Mieszkanie dla terytorialsa”. Z zasobów Agencji Mienia Wojskowego będą mogli skorzystać nie tylko żołnierze zawodowi i osoby uprawnione, ale również żołnierze pełniący terytorialną służbę wojskową. Niewykluczone, że program obejmie także inne regiony kraju.
Program „Mieszkanie dla terytorialsa” to wspólna inicjatywa Agencji Mienia Wojskowego i 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Dzięki niej, znajdujące się w zasobach AMW mieszkania, będą mogli wynajmować także ochotnicy, którzy służą w szeregach wojsk obrony terytorialnej. Aktualnie o mieszkanie z AMW mogą ubiegać się wojskowi z 12 WBOT, niewykluczone jednak, że projekt zostanie wdrożony także w innych jednostkach.
– Jednym z najważniejszych zadań Agencji Mienia Wojskowego jest zaspokajanie w pierwszej kolejności potrzeb żołnierzy zawodowych. Aby lokale nie stały puste, postanowiliśmy udostępnić je żołnierzom WOT – wyjaśnia Krzysztof Dembiński, dyrektor oddziału AMW w Poznaniu. Z takiego rozwiązania bardzo zadowolony jest płk Rafał Miernik, dowódca 12 WBOT. – Cieszę się z tego, że kolejną odsłoną naszej dobrej współpracy jest wyjście naprzeciw potrzebom żołnierzy terytorialnej służby wojskowej. Uwolnienie na ich potrzeby wolnych zasobów mieszkaniowych przyniesie wymierne korzyści: istotny wpływ na morale oraz jeszcze większą integrację z siłami zbrojnymi. Niebagatelny jest tu rachunek ekonomiczny. Utrzymanie pustostanów jest kosztowne dla państwa – podkreśla.
Pilotażowy program, który właśnie wystartował, obejmuje teren województwa wielkopolskiego. AMW udostępniła terytorialsom lokale, które znajdują się w Swarzędzu, Śremie, Witkowie i w Kruszewni. Aby wynająć mieszkanie, żołnierz zobligowany jest do spełnienia kilku warunków – musi służyć w 12 WBOT, cieszyć się dobrą opinią przełożonych, mieć stałe źródło dochodów (umowa o pracę lub działalność gospodarcza), a także wpłacić kaucję w wysokości trzymiesięcznego czynszu. Każda umowa najmu jest zawierana na rok, z możliwością przedłużenia do trzech lat, pod warunkiem, że w tym czasie najemca nadal będzie żołnierzem WOT.
Ile kosztuje mieszkanie z zasobów AMW? Jak mówi Małgorzata Weber, rzecznik prasowy AMW, oferta jest bardzo atrakcyjna. – Ceny zależą od metrażu danego lokalu i wynoszą średnio 6-7 zł za metr kwadratowy. Dla porównania, wynajęcie podobnego lokalu na rynku cywilnym jest trzy razy droższe, gdyż ceny sięgają 20-30 zł za metr – wyjaśnia.
Pierwszy terytorials odebrał już klucze do swojego nowego lokum. Szer. Andrzej Jungermann zamieszka w Swarzędzu. – Wstąpiłem do WOT, bo chciałem pomagać innym, a okazało się, że sam otrzymałem wsparcie. Hasło „Zawsze gotowi, zawsze blisko” działa w obie strony – mówi.
W kolejce do wynajmu wojskowych lokali czeka już kilku kolejnych żołnierzy. Jak zdradza płk Miernik, właśnie proceduje sześć wniosków. Na razie program obejmuje tylko osoby, które służą na terenie Wielkopolski, ale zarówno dowództwo WOT, jak i AMW nie wykluczają, że program zostanie rozszerzony. – Odkąd informacja o uruchomieniu programu pojawiła się w mediach, odnotowaliśmy zainteresowanie lokalami ze strony żołnierzy z innych jednostek. Jeśli pilotażowa edycja zakończy się sukcesem, na pewno podejmiemy starania, aby program został wdrożony także w innych garnizonach – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy Wojsk Obrony Terytorialnej. – W zasobach Agencji Mienia Wojskowego znajduje się wiele mieszkań. Jeśli ich wynajmem nie będą zainteresowani żołnierze zawodowi, na pewno z naszej oferty będą mogli skorzystać terytorialsi – dodaje Małgorzata Weber.
autor zdjęć: AMW
komentarze