Modyfikacja czołgów T-72 to konieczne rozwiązanie pomostowe. Pracujemy nad nowym czołgiem pk. „Wilk” dla Wojska Polskiego. Ten program znajdzie się w planie modernizacji technicznej na najbliższe 15 lat.
W 2013 roku ówczesny podsekretarz stanu w MON ds. uzbrojenia i modernizacji Waldemar Skrzypczak zapowiadał rozpoczęcie programu uniwersalnej platformy bojowej. W wyniku tego projektu miał powstać nowy czołg średni, który miał zastąpić wszystkie konstrukcje poradzieckie.
Do dziś nowy czołg nie powstał. Ministrowie rządu PO-PSL nic w tej kwestii nie zrobili. Planowano również rozwój programu PT91, który jest głęboką modernizacją czołgu T-72, ale zamiast tego pozyskano używane niemieckie czołgi Leopard, również wymagające modernizacji.
T-72, którymi dysponuje Wojsko Polskie, nie są czołgami radzieckimi. W latach 80. produkowano je (na licencji) w gliwickim Bumarze-Łabędy. Zakład doskonale zna ten czołg - ma odpowiednią wiedzę, technologie i załogę, by szybko i sprawnie przeprowadzić remont i modyfikację. Dzięki podpisanej umowie zakład może pracować, rozwijać zatrudnienie, kompetencje oraz zdolności. To istotne wsparcie dla rozwoju polskiego przemysłu obronnego i jego perspektyw.
Po modyfikacji T-72 będą sprawne i nowocześniejsze. Będą zdolne do walki. Żołnierze wojsk pancernych będą mogli doskonalić umiejętności. Umowa przewiduje remont i modyfikację zarówno używanych przez wojska pancerne pojazdów, jak i czołgów stojących w magazynach Agencji Mienia Wojskowego. Te maszyny zostaną ponownie uruchomione. Uzyskają łączność cyfrową, która pozwoli na pełną kompatybilność z używanymi systemami dowodzenia, a także doposażone zostaną w niezbędny sprzęt umożliwiający efektywne działanie oraz prowadzenie ognia w nocy. Modyfikacja T-72 była rekomendowana przez żołnierzy, m.in. z Szefostwa Służby Czołgowo-Samochodowej.
Wojska pancerne są trzonem wojsk lądowych. Żołnierze muszą mieć sprzęt, by ćwiczyć i się doskonalić. Remont T-72 pozwoli na efektywne utrzymanie zdolności bojowej wojsk pancernych do czasu wprowadzenia czołgu nowej generacji pk.WILK. Modyfikacja ponad trzystu egzemplarzy czołgu T-72 (w latach 2019-2025) to niepodważalna wartość operacyjna dla brygad wykorzystujących ten sprzęt. 21 Brygada operując na czołgach T-72 pomyślnie przeszła certyfikację i w przyszłym roku weźmie odpowiedzialność za siły szybkiego reagowania, za tzw. szpicę NATO – to świadczy o wartości bojowej sprzętu.
Plan modernizacji technicznej wojska do 2026 r., opiewający na kwotę 185 mld zł, dotyczy zarówno zakupów, jak i modernizacji wojska - to 45 miliardów złotych więcej niż poprzedni plan modernizacji technicznej. Modernizacja to nie tylko zakupy, to także remont sprzętu już funkcjonującego w wojsku – jego unowocześnianie do pożądanego poziomu.
Tekst: Wydział Prasowy Ministerstwa Obrony Narodowej
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze