Było lato 2017 roku, kiedy duża część Borów Tucholskich została dotknięta katastrofalną nawałnicą. Kilkadziesiąt tysięcy gospodarstw było pozbawionych prądu, nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętali takiego kataklizmu. Pojawienie się takich katastrof w przyszłości jest bardzo prawdopodobne, dlatego, aby się do nich lepiej przygotować wykorzystując rosnący potencjał Wojsk Obrony Terytorialnej, na terenie Kujaw i Pomorza odbyło się ćwiczenie „Pomocna energia”.
Wydarzenia sprzed 2 lat, uwzględniono projektując zdolności WOT. W dniach 24-26 czerwca br. na terenie województwa kujawsko-pomorskiego odbyło się ćwiczenie pk. „Pomocna energia”, które realizowała 8 Kujawsko-Pomorska Brygada OT wspólnie z Enea Sp. z.o.o z Bydgoszczy i Chojnic przy wsparciu wójta gminy Lubiewo. W jego ramach, wykorzystując kontenerowe elektrownie polowe włączyli się w system dystrybucji energii firmy Enea i przez blisko dwie doby zapewnili awaryjne zasilanie w energię elektryczną dla części miejscowości Bysław. Co istotne w zadanie zostali zaangażowani żołnierze OT, na co dzień mieszkający w dotkniętych kataklizmem terenach.
Ćwiczenie było już kolejnym tego typu wydarzeniem w Wojskach Obrony Terytorialnej. Należy dodać, że było ono praktycznym wymiarem realizacji misji Wojsk Obrony Terytorialnej, którą jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności.
Wstępne wnioski z ćwiczenia są bardzo obiecujące. Działania praktyczne były poprzedzone aktywacją Zespołu Oceny Wsparcia, którego rekomendacje były podstawą do podjęcia decyzji przez dowódcę brygady. Awaryjne zasilanie miejscowości było realizowane już po niespełna 24 godzinach od aktywacji grupy. Nie odnotowano wyzwań o charakterze technicznym. Już teraz można powiedzieć, że podjęte działania pozytywnie zweryfikowały zdolności 8K-PBOT do wspierania lokalnych społeczności w obszarze zapewnienia źródeł zasilania awaryjnego dużej mocy. Tego typu zdolności są obecnie rozwijane w WOT, równolegle ze wzrostem gotowości formacji w zakresie zadań zarządzania kryzysowego.
Do działań w Bysławiu wykorzystano jeden zespół spalinowo-elektryczny o mocy 250 kW, a ponadto zestaw do rozbudowy linii energetycznych. Zestawy takie znajdują się na wyposażeniu brygad OT. Podobne ćwiczenia będą realizowane w kolejnych województwach, obejmą miejscowości wskazywane przez właściwe zakłady energetyczne jako najbardziej zagrożone prawdopodobieństwem wystąpienia długotrwałych przerw w dostępie do energii elektrycznej.
Obecnie w WOT służbę pełni już ponad 20 000 żołnierzy, w tym 17 000 ochotników oraz ponad 3000 żołnierzy zawodowych. Formacja opiera swój potencjał na żołnierzach ochotnikach, którzy wstępując w jej szeregi nie muszą rezygnować ze swoich dotychczasowych aktywności. Ilość złożonych do tej pory wniosków do służby (37 000 od początku budowy WOT) wskazuje na bezprecedensowe zainteresowanie społeczeństwa projektem.
Formacja cieszy się dużym zainteresowaniem kobiet, które stanowią już 13% . Jest to współczynnik globalny, jednakże ostatnie powołania do służby w WOT pokazują, że nawet co piąty żołnierz jest kobietą.
Tekst: por. dr Diana Warchocka
autor zdjęć: WOT
komentarze