Filia Wojskowego Instytutu Medycznego w Legionowie zostanie wybudowana w ciągu dwóch lat. Minister Mariusz Błaszczak opowiadał seniorom z powiatu legionowskiego o planowanej inwestycji. Podkreślał, że szpital będzie otwarty dla wszystkich pacjentów. – W czasie pokoju z zaplecza medycznego wojska mogą i korzystają także cywile – mówił szef resortu obrony.
Z seniorami z Legionowa spotkali się dziś minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, gen. dyw. prof. nauk medycznych Grzegorz Gielerak, dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego oraz gen. bryg. Krzysztof Radomski, zastępca dowódcy 16 Dywizji Zmechanizowanej. Okazją był Dzień Troski o Serce Seniora, który odbył się w podwarszawskich Białobrzegach. Spotkanie jest częścią organizowanej przez Wojskowy Instytut Medyczny V Interdyscyplinarnej Konferencji Środowisk Medycznych. Seniorzy mogli bezpłatnie skonsultować się z lekarzami różnych specjalizacji oraz wykonać m.in. badanie krwi, EKG i spirometrię. – Przy okazji chcemy promować rzecz najważniejszą, czyli inwestycję, którą w ciągu najbliższych lat będzie realizował Wojskowy Instytut Medyczny. Chodzi o filię WIM w Legionowie, placówki na którą wszyscy czekają – mówił gen. dyw. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u.
Decyzję o budowie szpitala w Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w październiku ubiegłego roku. – Dlaczego w Legionowie? Bo ta miejscowość jest z wojskiem związana od momentu powstania. Dlatego też, że wojska w Legionowie przybywa – tłumaczył dziś szef MON. – Rząd stawia na bezpieczeństwo, wzmacniamy zdolności obronne naszego kraju, również w powiecie legionowskim, więc zaplecze medyczne dla wojska musi być zorganizowane – dodawał. W czasie pokoju w szpitalu będą mogli leczyć się również cywile. – Zależy nam, aby wykorzystać potencjał Wojska Polskiego dla potrzeb ludności cywilnej. Z WIM-u również korzystają cywile, tak samo będzie to wyglądać w Legionowie – mówi szef MON.
Błaszczak powiedział, że gotowa jest już dokumentacja niezbędna do rozpoczęcia budowy placówki. Powstanie ona w miejscu, gdzie dziś funkcjonuje wojskowa przychodnia specjalistyczna, która w przyszłości zostanie zintegrowana ze szpitalem.
Szpital będzie składał się z oddziałów: chorób wewnętrznych, chirurgii, kardiologii i intensywnej terapii, okulistyki oraz oddziału ginekologiczno-położniczego. W placówce będą istniały dwie sale operacyjne. Zatrudnienie znajdzie tu 250 pracowników. Budowa rozpocznie się jesienią tego roku. – Planujemy, że zakończenie inwestycji nastąpi w ciągu dwóch lat – zapewnił Mariusz Błaszczak.
autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON
komentarze