moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

MON o planach budowy szpitala

Przygotowania do budowy szpitala w Legionowie są bardzo zaawansowane. W połowie roku powstanie projekt, a jesienią zostanie wyłoniony wykonawca inwestycji – mówił dziś Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Szef resortu przedstawił dotychczasowy stan prac nad budową lecznicy i dalszy harmonogram inwestycji. Placówka ma zostać otwarta w 2022 roku.


Decyzję o budowie szpitala w podwarszawskim Legionowie minister Mariusz Błaszczak ogłosił w połowie października 2018 roku. W grudniu w Wojskowym Instytucie Medycznym została podpisana umowa na budowę placówki, która będzie filią Wojskowego Instytutu Medycznego przy ulicy Szaserów w Warszawie. Dziś w siedzibie MON szef resortu zaprezentował stan przygotowań do budowy szpitala. Wspomniał, że zostały już  zatwierdzone m.in. minimalne wojskowe wymagania organizacyjno-użytkowe, program inwestycji, a Wojskowemu Instytutowi Medycznemu przekazano teren pod budowę szpitala. – Na ukończeniu jest wykonanie koncepcji projektowej szpitala, która stanie się podstawą do opracowania projektu budowlanego. Ma on postać do 22 czerwca 2019 roku. Jesienią będziemy gotowi , by wyłonić wykonawcę inwestycji – mówił minister.

Gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM-u zaznaczył, że na końcowym etapie są także uzgodnienia z użytkownikami mających powstać oddziałów szpitalnych. – A zatem personel, kadra kierownicza dzisiejszych oddziałów klinik szpitala na Szaserów, planują już swoje miejsc pracy – mówił generał. – Cieszę się z tej inwestycji, bo silna marka placówki na Szaserów, której legionowski szpital będzie filią, gwarantuje naprawdę wysoki poziom usług medycznych – mówił minister Mariusz Błaszczak.

Plan zakłada, że budowa lecznicy w Legionowie zakończy się w grudniu 2021 roku, a w połowie 2022 roku szpital zostanie oddany do użytku pacjentom. – Rozpoczęliśmy szybko, sprawnie i wszystko wskazuje na to, że są bardzo duże szanse na ukończenie tej inwestycji nawet we wcześniejszym terminie – zaznaczył dyrektor WIM.

Legionowska lecznica będzie zlokalizowana przy ul. Zegrzyńskiej 8 w Legionowie. Początkowo planowano, że świadczenia medyczne będą udzielane na czterech oddziałach (kardiologicznym, chirurgicznym, intensywnej terapii i chorób wewnętrznych, do tego blok operacyjny z dwiema salami), ale po rozmowach z Ministerstwem Zdrowia udało się poszerzyć ofertę medyczną lecznicy o oddziały okulistyczny i ginekologiczno-położniczy. Jak podkreślił gen. dyw. Gielerak, wybór oddziałów wynikał z analizy potrzeb zdrowotnych mieszkańców powiatu i okolic. – Naszym celem nie jest konkurowanie z miejscowymi podmiotami leczniczymi. Myślimy bardziej w kategoriach uzupełnienia lokalnych usług medycznych i zwiększenia ich dostępność – mówił dyrektor WIM.

W sumie w nowej placówce będzie mogło być hospitalizowanych jednocześnie 90 osób. – Trzeba jednak zaznaczyć, że każdy pacjent, który tu trafi i który będzie wymagał opieki wykraczającej poza kompetencje tej placówki, niejako z automatu stanie się pacjentem szpitala na Szaserów i tam będzie miał dostęp do świadczeń medycznych na najwyższym poziomie. To jest wielka wartość tej inwestycji – mówił gen. dyw. Gielerak.

Minister Błaszczak podkreślał z kolei, że zgodnie z koncepcją budowa szpitala, powstaje on z myślą nie tylko o mieszkańcach miasta i powiatu i regionu, ale także o żołnierzach armii polskiej i wojsk sojuszniczych. – To element wzmacniania systemu obronnego państwa. A lokalizacja szpitala jest w pełni uzasadniona. Legionowo ma bardzo długie tradycje wojskowe, wojsko jest tu obecne i będzie go też tu przybywać. Jest więc potrzeba, by szpital powstał właśnie tu, w Legionowie – mówił szef resortu.

Szpital w Legionowie będzie miał pięć kondygnacji naziemnych i jedną podziemną. Jego powierzchnia wyniesie około 7250 metrów kwadratowych. Według szacunków zatrudnienie w nowym szpitalu znajdzie niemal 250 osób. Prawdopodobnie 30-40 osób kadry kierowniczej stanowić będą obecni pracownicy WIM-u. Wartość inwestycji to szacunkowo około 150 mln zł. Podstawowym źródłem finansowania będą środki resortu obrony narodowej.

PG

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Spluwaczki w nowej odsłonie
Biegały i strzelały – walczyły do końca
Cios w serce reżimu
Przemyślany każdy ruch
Fenomen podziemnej armii
Wojsko wskazało priorytety
Przedsiębiorcy murem za SAFE
„Jaskółka” na Bałtyku
Desant w Putlos
Wojskowe Schengen coraz bliżej
Polski sektor obronny za SAFE
W Sejmie o abolicji dla Polaków walczących w Ukrainie
USA wyprowadziły wyprzedzający atak na Iran
Bezszelestny napęd dla „Ratownika”
Nowe otwarcie w psychiatrii wojskowej
Czas na oświadczenia majątkowe
Życie pod ostrzałem
Czy polskie Pioruny „zestrzelą” amerykańskie Stingery?
Podwyżki dla żołnierzy wchodzą w życie
Outside the Box
Najwyższe odznaczenie dla Michaela Ollisa
Dni Huty Pieniackiej były policzone
Debiut ogniowy Borsuków
Piekło „Pługa”
Koniec olimpijskich zmagań
Zmiany w wojskowym szpitalu w Żarach
Gala MMA coraz bliżej
Morskie koło zamachowe
Cztery lata wojny w Ukrainie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Focus of Every Move
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
W Sejmie o zmianach w ASzWoj-u
Oficer od drona
Together on the Front Line and Beyond
SAFE – pieniądze, które będą służyć Polsce
Walka o pierwszą dziesiątkę
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Kierunek Rumunia
Tomczyk o SAFE: nie możemy stracić tej szansy
Borsuki, ognia!
Debiut skialpinizmu
Chciałem być na pierwszej linii
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Sprintem do bobsleja
Polscy piloci przetarli szlaki w USA
Inżynier Kościuszko ratuje Amerykę
Polska sprzeda broń na kontynent afrykański
Wspólnie dla bezpiecznej Europy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Kmdr Stanisław Nahorski – bohater flotylli rzecznych i morskich
Laboratorium obrony państwa
Śmigłowce przyszłości dla NATO
Wniosek o Krzyż Wielki Orderu Zasługi RP dla żołnierza US Army
Skromny początek wielkiej wojny
Polska i Norwegia razem dla bezpieczeństwa
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Oko na Bałtyk
W hołdzie żołnierzom wyklętym

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO