28 maja nurkowie minerzy z 12 Dywizjonu Trałowców odwiedzili dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu. Dla najmłodszych zorganizowano pokaz sprzętu oraz zajęcia edukacyjne o pracy nurków minerów i zagrożeniach, jakie niosą ze sobą znajdowane niewybuchy.
Zwiększanie świadomości najmłodszych dzieci o zagrożeniu, jakie stanowią przedmioty wybuchowe i niebezpieczne (PWiN), oraz prezentacja wyposażenia Grupy Nurków Minerów z 8 Flotylli Obrony Wybrzeża to główny cel zajęć zorganizowanych w Przedszkolu Miejskim nr 3 „Pod Żaglami” w Świnoujściu.
Marynarze przeprowadzili z dziećmi zajęcia na temat zagrożeń, jakie stanowią pozostałości po II wojnie światowej, które wciąż znajdywane są na terenie naszego województwa. O tym, jak ważne są takie zajęcia, świadczy liczba realizowanych w ciągu roku interwencji oraz znalezionych i unieszkodliwionych przedmiotów niebezpiecznych. Pomimo czasu, który upłynął od zakończenia działań wojennych, w dalszym ciągu w ziemi znajduje się bardzo duża ilość niebezpiecznych przedmiotów pochodzenia militarnego. Co roku patrol rozminowania 8 Batalionu Saperów z Dziwnowa oraz Grupy Nurków Minerów 12 i 13 Dywizjonu Trałowców realizują kilkaset zgłoszeń dotyczących PWiN.
Podczas zajęć marynarze starali się przekazać dzieciom informacje na temat zagrożeń, jakie mogą stanowić niewybuchy znajdywane w lasach, na polach czy plaży oraz wyjaśnić, jak należy się zachować w przypadku znalezienia takiego przedmiotu. W najmłodszych grupach zaprezentowano wyposażenie nurków minerów, m.in.: kombinezon saperski, strój nurka minera czy wzbudzający największe zainteresowanie zdalnie sterowany robot wojskowy Talon. Przedszkolaki z ciekawością uczestniczyły w zajęciach i miały możliwość z bliska zobaczyć, dotknąć, a nawet przymierzyć sprzęt, jakim dysponują żołnierze.
Tekst: Sekcja Prasowa 8 FOW
autor zdjęć: Sekcja Prasowa 8 FOW
komentarze