Począwszy od poniedziałku, 1 kwietnia, przez kolejne 4 dni, kompania manewrowa V zmiany PKW Rumunia w ramach ćwiczenia LIS-19 poddana została ocenie stopnia wyszkolenia.
Od maja 2017 roku Wielkopolska Brygada Zmechanizowana realizuje zadania tFP (ang. Tailored Forward Presence) dostosowanej Wysuniętej Obecności NATO polegające na wzmocnieniu południowej flanki NATO. Podczas półrocznego dyżuru Polski Kontyngent Wojskowy realizuje szereg wielonarodowych szkoleń na terenie Rumunii. Wraz z początkiem lipca rozpocznie się rotacja kolejnej, V już zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Rumunii.
Poniedziałek upłynął zmotoryzowanym na formalnym sprawdzeniu kompani piechoty, która już za niespełna trzy miesiące będzie tworzyć trzon PKW Rumunia. Pododdział, z którego w znakomitej większości pochodzą żołnierze to zaprawiony w szkoleniu i realizacji tego typu zadań 7 batalion Strzelców Konnych Wielkopolskich.
Po uzyskaniu przepustki do ćwiczenia, czyli spełnieniu wszelki formalnych warunków, kompania wyruszała na obiekty Ośrodka Szkolenia Poligonowego w Wędrzynie, gdzie realizowała szereg zadań taktycznych. W trakcie ćwiczenia LIS-19 strzelcy konni w pełni wykorzystali walory i różnorodność wędrzyńskiego poligonu, wykonując zadania w terenie lesistym, zurbanizowanym oraz na dużych otwartych przestrzeniach. - Trenowaliśmy zadania związane z zajęciem rejonu ześrodkowania, gdzie doskonaliliśmy elementy zabezpieczenia bojowego, na ustalone sygnały realizowaliśmy zadania jako odwód przeciwdesantowy, zwalczaliśmy drobne grupy dywersyjne przeciwnika w trudnym rejonie zurbanizowanym. Doskonaliliśmy również elementy taktyczno-ogniowe - komentuje ćwiczenia doświadczony dowódca plutonu.
Od środy LIS (-19) przemieścił się w okolice pasa taktycznego, gdzie główny nacisk położono na realizacje zadań ogniowych w ramach najważniejszego sprawdzianu kompani tj. kierowania ogniem w obronie w dzień oraz w warunkach ograniczonej widoczności.
Zmotoryzowani także i to zadania wykonali z bardzo dobrym rezultatem, mimo że pododdział tworzy wielu młodych żołnierzy. Fundamentem sukcesu są doświadczeni podoficerowie i zaprawieni w boju żołnierze korpusu szeregowy, którzy pomagają mniej doświadczonym kolegom. Tworzenie kontyngentu wojskowego to bardzo wymagający proces nie tylko operacyjny, ale i kadrowy. - Kierowanie ogniem to najważniejszy element sprawdzenia żołnierskiego rzemiosła. Spójnie łączy ono umiejętności taktyczne oraz ogniowe. To właśnie w trakcie tych zadań dowódcy muszą wykazać się umiejętnościami wykorzystania wszystkich środków ogniowych będących w ich dyspozycji. Liczy się oczywiście celność i skuteczność prowadzonego ognia, ale i sprawne dowodzenie – ocenia dowódca V zmiany PKW.
Ćwiczenie LIS-19 certyfikujące kompanię manewrową V zmiany PKW Rumunia, zakończyło się późnym wieczorem w czwartek 4 kwietnia i jest ostatnim sprawdzianem przed certyfikacją narodową prowadzoną już przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Tekst: kpt. Tomasz Kwiatkowski
autor zdjęć: st. szer. Michał Wilk
komentarze