W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej podczas szkoleń rotacyjnych odbywają się szkolenia SERE na poziomie A. SERE (z ang.: Survival – przetrwanie, Evasion – unikanie, Resistance – opór i Escape – ucieczka).
Szkolenia SERE odbywają się podczas szkoleń rotacyjnych, a prowadzone są przez przeszkolonych instruktorów, którzy zostali przeszkoleni w jednostkach operacyjnych. W 6 Mazowieckiej Brygadzie Obrony Terytorialnej kurs SERE na poziomie A posiada już blisko 800 żołnierzy Obrony Terytorialnej, a poziom B uzyskało 13 żołnierzy zawodowych. W trakcie szkoleń rotacyjnych żołnierze, którzy zostali przeszkoleni na poziomie SERE B, szkolą żołnierzy OT wykorzystując elementy przetrwania i survivalu np. bytowanie, pozyskiwanie wody.
SERE jest szkoleniem, którego celem jest nauczenie żołnierza przetrwania, w każdych warunkach. Nazwa pochodzi od pierwszych liter: Survival, Evasion, Resistance oraz Escape. Każdy z etapów kładzie nacisk na inne umiejętności potrzebne za linią wroga. Survival oznacza m.in. samodzielne zdobywanie pożywienia oraz wody, Evasion koncentruje się na nauce maskowania oraz taktycznego przemieszczania. Etap Resistance polega na przetrwaniu przesłuchania i tortur, a Escape to umiejętność wydostania się z niewoli. Nie jest to jednak koniec zmagań, najczęściej po ucieczce żołnierz musi o własnych siłach przedrzeć się do bezpiecznej strefy, z której zabiera go oddział ratunkowy.
Kursy SERE organizuje się na trzech poziomach zaawansowania. poziom A jest obowiązkowym wprowadzeniem dla wszystkich żołnierzy OT w pierwszym roku szkolenia i obejmuje podstawowy zakres wiedzy teoretycznej. Takie szkolenie na poziomie A, jest wprowadzane na szkoleniach rotacyjnych w pierwszym roku szkolenia indywidualnego. Poziom B jest przeznaczony dla żołnierzy OT w trzecim roku szkolenia, który składa się z trzech podstawowych części: teoretycznej, praktycznej oraz podsumowania. Teoria to dane i procedury, które należy opanować, by właściwie działać w przypadku zagrożeń. Ta część szkolenia połączona jest z nauką przetrwania w terenie. Bez odpowiedniego opanowania wiedzy teoretycznej, żołnierze nie będą w stanie wykonywać zadań w praktycznym działaniu w trakcie kursu. Z kolei poziom C przeznaczony jest m.in. dla snajperów i strzelców wyborowych, podczas którego żołnierze muszą nauczyć się przeciwdziałać wykorzystaniu przez przeciwnika oraz jak mają się zachować, gdy trafią do niewoli.
Trzeba pamiętać, że SERE to nie tylko zasady przetrwania w kryzysowych warunkach, to także nauka sposobu myślenia, który pozwoli Wam wyjść z trudnego położenia. Każdy z Was powinien być gOTowy na wszystko.
6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego herbu Leliwa ps. „Witold”, „Druh” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest południowe Mazowsze. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 61 blp z siedzibą w Grójcu, 62 blp w Radomiu, 64 blp w Płocku i w 65 blp Pomiechówku. Brygadą dowodzi płk Grzegorz Kaliciak oficer z 26-letnim doświadczeniem, uczestnik misji zagranicznych w Iraku i Afganistanie.
Na obecnym etapie rozwoju głównym zadaniem brygady jest dalsze formowanie i szkolenie żołnierzy OT. Mazowieccy terytorialsi wspierają także lokalne społeczności oraz administracje lokalną.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek
autor zdjęć: WOT
komentarze