Załoga dyżurna SAR z 43 Bazy Lotnictwa Morskiego w Gdyni-Babich Dołach w nocy z soboty na niedzielę ewakuowała na ląd pasażerkę promu, która wymagała natychmiastowej pomocy medycznej.
Załoga śmigłowca poszukiwawczo-ratowniczego W-3WARM Anakonda 30 marca o godzinie 0.14 pełniąca dyżur w Gdyni-Babich Dołach otrzymała sygnał "pomoc medyczna". Z przekazanych informacji wynikało, że natychmiastowej pomocy potrzebuje obywatelka Szwecji, pasażerka promu, znajdującego się ok. 15 mil morskich na północy - zachód od Władysławowa.
Śmigłowiec, dowodzony przez kpt. pil. Piotra Bugajskiego, wystartował z lotniska Oksywie o godzinie 0.30, kierując się w stronę promu. W trakcie dolotu załoga nawiązała łączność z promem oraz służbami koordynującymi akcję.
Pół godziny po starcie maszyna dokonała zawisu nad promem, a na jego pokład opuszczono ratownika, który podjął poszkodowaną do śmigłowca. O godzinie 1.19 załoga rozpoczęła powrót na lotnisko startu, na którym lądowała o 1.36, natychmiast przekazując poszkodowaną obsadzie karetki pogotowia.
Była to piąta akcja poszukiwawczo-ratownicza przeprowadzona przez lotników morskich w tym roku i zarazem 643 od momentu powstania Brygady Lotnictwa Marynarki Wojennej. Łącznie, w tym czasie pomocy udzielono 341 osobom. Brygada Lotnictwa Marynarki Wojennej jest jedyną w Polsce formacją lotniczą utrzymująca ciągłą gotowość do prowadzenia działań ratowniczych z powietrza nad obszarami morskimi. Całodobowy dyżur SAR/ASAR, w ramach polskiej strefy odpowiedzialności "Konwencji o poszukiwaniu i ratownictwie morskim" oraz "Konwencji Chicagowskiej", pełniony jest przez załogi śmigłowców W-3WARM w 43 Bazie Lotnictwa Morskiego w Gdyni Babich Dołach oraz śmigłowców Mi-14PŁ/R lub W-3WARM w 44 Bazie Lotnictwa Morskiego w Darłowie. Przez cały czas, system ratownictwa wspiera załoga samolotu patrolowego M28B 1R Bryza, pełniąca całodobowy dyżur na lotnisku w Siemirowicach koło Lęborka.
Tekst: kmdr ppor. Marcin Braszak
autor zdjęć: kmdr ppor. Marcin Braszak
komentarze