Pierwszy etap konkursu „Pracodawca przyjazny WOT” zakończył się wyłonieniem trzynastu firm i instytucji, spośród kilkudziesięciu, które od grudnia zgłaszane były przez ich pracowników – żołnierzy OT. W stałym rejonie odpowiedzialności 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego laureatem została Szkoła Podstawowa nr 14 z Oddziałami Integracyjnymi im. Bohaterów Warszawy w Warszawie.
Celem konkursu jest wyłonienie i wyróżnienie pracodawców, którzy swoją postawą i warunkami panującymi w zakładach pracy, wspierają pracowników-żołnierzy OT, rozumieją istotę budowy formacji, w tym stojące przed nią cele i zadania szczególnie w aspekcie lokalnym oraz doceniają korzyści jakie wynikają z zatrudniania terytorialsów.
Spośród 19 pracodawców, którzy zgłosili się do konkursu, wygrała pani Aldona Kalińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14 w Warszawie. W imieniu dowódcy 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej podziękowania oraz dyplom złożył major Leszek Jabłko Szef sekcji współpracy cywilno-wojskowej 6 MBOT.
Konkurs został ogłoszony w połowie grudnia 2018 roku. Od tego czasu żołnierze OT, korzystając z portalu informacyjnego WOT, zgłaszali swoich kandydatów wraz z krótkim uzasadnieniem. Szeregowy Marek Langer, który służy od kwietnia 2018 r. w 61 batalionie lekkiej piechoty w Grójcu, a na co dzień jest nauczycielem wychowania fizycznego i edukacji dla bezpieczeństwa, zgłosił kandydaturę pani dyrektor do konkursu „Pracodawca przyjazny WOT”. – Dzięki Pani Dyrektor szkolenia mogłem odbyć w poczuciu pewności, że podczas mojej nieobecności, moje obowiązki przejmą odpowiednie i kompetentne osoby. Dzięki temu mogłem odbyć szkolenie wyrównawcze, kurs metodyczno-instruktorski oraz kurs bezpieczeństwa współpracy ze śmigłowcami. Dzięki tej życzliwej postawie, spokojnie mogę dalej się przygotować do dwutygodniowego poligonowego szkolenia zintegrowanego oraz planować 16-dniowe szkolenie podstawowe - dodaje szer. Langer.
Pracodawca tworzy przyjazne warunki ułatwiające godzenie pracy zawodowej z wymogami terytorialnej służby wojskowej poprzez wyznaczanie do zastępstw pod nieobecność żołnierza OT kompetentnych osób, wpływa swoją patriotyczno-obywatelską postawą mobilizująco na przygotowanie się do szkoleń, w których żołnierz bierze udział, jak również na zaangażowanie i pełne oddanie w czasie realizacji szkoleń dla dobra Ojczyzny.
Pani Aldona Kalińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 14, zauważa korzyści wynikające z pełnienia terytorialnej służby wojskowej przez zatrudnionego pracownika w postaci: prowadzonych spotkań – zajęć z młodzieżą na tematy związane z obronnością kraju, obowiązkiem dbałości o wolność zadaną, nie daną, poszanowanie barw narodowych oraz związanych z szeroko pojętym patriotyzmem.
Pierwszy etap konkursu był prowadzony na szczeblu brygad OT. Zgłaszani przez żołnierzy pracodawcy byli zapraszani na spotkania informacyjne organizowane w brygadach. Podczas tych spotkań mogli poszerzyć swoją wiedzę w zakresie rozwiązań i regulacji prawnych, a także samego funkcjonowania Wojsk Obrony Terytorialnej, wypełniali też ankietę oraz rozwiązywali quiz wiedzy o WOT. W drugim etapie konkursu, komisja dowództwa WOT z wytypowanych pracodawców wybierze jednego, któremu zostanie przyznany tytuł „Pracodawcy przyjaznego WOT”. Uroczysta gala z udziałem wszystkich laureatów odbędzie się 27 marca br. w Warszawie.
Tekst: ppor. Jolanta Maciaszek/ 6 Mazowiecka Brygada Obrony Terytorialnej
autor zdjęć: WOT
komentarze