Koszulkę z podpisem Roberta Lewandowskiego czy piłki z podpisami mistrzów świata w siatkówce – takie m.in. przedmioty będzie można wylicytować podczas karnawałowego balu charytatywnego, którego celem jest wsparcie żołnierzy rannych na misjach. Dochód z imprezy w Szczecinie zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne dla weteranów.
Bal odbędzie się 19 stycznia w samym sercu puszczy, w dworku „Bukowy Park” w Szczecinie. Organizatorami są Stowarzyszenie Rannych i Poszkodowanych w Misjach poza Granicami Kraju oraz 12 Brygada Zmechanizowana.
Stowarzyszenie już od kilku tygodni gromadzi przedmioty, które podczas gali będzie można wylicytować lub wygrać na loterii. W tym roku na aukcję przeznaczono m.in. koszulki z podpisami zawodników Pogoni Szczecin oraz Roberta Lewandowskiego, a także zawodnika MMA – Mameda Chalidowa. Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego przekazał serię okolicznościowych banknotów wydanych na 100-lecie odzyskania niepodległości, a Polska Liga Siatkówki – piłki i koszulki z podpisami naszych mistrzów świata w tej dyscyplinie. Organizatorzy czekają jeszcze na przesyłki od prezydenta oraz ministra obrony narodowej.
– Dochód z balu zostanie przeznaczony na turnusy rehabilitacyjne, które w tym roku zorganizuje Stowarzyszenie – podkreśla Tomasz Kloc, prezes tej organizacji. – Im więcej pieniędzy uda nam się zebrać, tym więcej weteranów rannych na misjach weźmie w nich udział.
Weteranów cieszy duże zainteresowanie balem, wpłynęło już ponad 200 zgłoszeń, nie tylko od wojskowych, ale także od przedstawicieli biznesu i władz samorządowych. Szczytną ideę wsparcia żołnierzy rannych podczas operacji poza granicami kraju mogą jeszcze wspomóc np. politycy, sportowcy czy przedsiębiorcy przekazując na licytację gadżety lub vouchery.
– Charytatywny bal karnawałowy to nie tylko dobra zabawa, ale przede wszystkim warta wsparcia inicjatywa – zaznacza por. Błażej Łukaszewski, oficer prasowy 12 Brygady Zmechanizowanej w Szczecinie. Żołnierze tej jednostki trzykrotnie wyjeżdżali na misje do Iraku (I, VI i X zmiana) i Afganistanu (III, IV i XII). Brali także udział w operacjach w: Libanie, Bośni, Kosowie, Syrii, Czadzie, Kongu, Sudanie i Republice Środkowoafrykańskiej. Obecnie przygotowują się do wyjazdu na misje do Iraku i Afganistanu. Por. Łukaszewski podkreśla, że 12 Brygada to jedna z jednostek, w których jest najwięcej żołnierzy rannych na misjach. – W szeregach Błękitnej Brygady służy obecnie 30 weteranów poszkodowanych, którymi się opiekujemy i na różne sposoby ich wspieramy – dodaje oficer.
W jednostkach garnizonu szczecińskiego służy ponad 20 żołnierzy, którzy zostali ranni podczas wojskowych operacji za granicą. Przypomnijmy jednak, że z turnusów rehabilitacyjnych organizowanych przez Stowarzyszenie mogą korzystać poszkodowani weterani z całego kraju. – Obrażenia, jakie odnieśliśmy na misji sprawiają, że z różnych form rehabilitacji będziemy musieli korzystać do końca życia. Przyjęliśmy taką formułę, że za turnusy organizowane przez Stowarzyszenie weteran nie płaci. Jeżeli natomiast chce ze sobą zabrać członka rodziny, ten ponosi częściowy koszt pobytu – tłumaczy Tomasz Kloc.
Karnawałowy bal charytatywny w Szczecinie odbędzie już po raz czwarty. Organizatorzy chcieliby, aby został pobity ubiegłoroczny rekord, gdy zebrano w sumie 100 tys. złotych. Fanty przekazane na licytację cieszyły się wówczas sporym zainteresowaniem – tylko broszka przekazana przez byłą premier Beatę Szydło osiągnęła podczas licytacji cenę 9 tys. zł.
autor zdjęć: st. chor. Artur Walento
komentarze