W Warszawie trwają już pierwsze uroczystości upamiętniające 68. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Na placu Krasińskich, przy pomniku Powstania Warszawskiego, odbędzie się dziś Apel Poległych. Żołnierze w pełnym umundurowaniu i z bronią oddadzą hołd tym, którzy zginęli w czasie walk rozpoczętych 1 sierpnia 1944 r. To tradycyjna część obchodów w przededniu rocznicy wybuchu powstania. Dla mieszkańców stolicy przygotowano też pokaz trzech filmów o wydarzeniach z sierpnia ’44.
Pierwsze uroczystości związane z rocznicą wybuchu powstania odbyły się już 30 lipca. W Parku Wolności obok Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Bronisław Komorowski odznaczył kilkadziesiąt osób. Wśród nich byli powstańcy, którzy zostali uhonorowani m.in. Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. 15 rodzin powstańców warszawskich dostało Srebrne Krzyże Orderu Virtuti Militari.
Główne wydarzenia upamiętniające powstańców odbędą się 1 sierpnia. W samo południe przed Grobem Nieznanego Żołnierza nastąpi uroczysta zmiana posterunku honorowego. O godzinie „W”, czyli punkt 17., przedstawiciele władz państwowych i kombatanci oddadzą hołd powstańcom przy pomniku Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. Wtedy też w całym mieście zawyją syreny.
W ramach obchodów upamiętniających rocznicę mieszkańcy stolicy będą mogli wieczorem wysłuchać koncertu pt. „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki”, a o północy w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się spektakl teatralny „Powstanie”. Czwartego sierpnia, w sobotę przez Warszawę przejedzie rajd rowerowy szlakiem Powstańczej Poczty Polowej.
Powstanie warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 r. Była to największa akcja zbrojna podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. Przez 63 dni żołnierze Armii Krajowej prowadzili heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.
Źródło: MON, Muzeum Powstania Warszawskiego
autor zdjęć: MON
komentarze