Jubileusz stulecia Wojskowej Służby Zdrowia jest okazją do podziękowania wszystkim byłym i obecnym polskim lekarzom w mundurach, którzy zarówno na przestrzeni wieków, jak i dziś dowodzą, że byli i są mistrzami w swoim zawodzie, a jednocześnie ludźmi, na pomoc których zawsze można liczyć. Wszystkim pracownikom Wojskowej Służby Zdrowia dziękuję za codzienną troskę o zdrowie naszych żołnierzy i życzę wszelkiej pomyślności - podkreślił w liście do uczestników obchodów 100-lecia Wojskowej Służby Zdrowia, Mariusz Błaszczak, szef MON.
W centralnych obchodach święta Wojskowej Służby Zdrowia wziął udział Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON. Uroczystości odbyły się w Centrum Konferencyjnym Wojska Polskiego w Warszawie.
Podczas spotkania odczytano listy Andrzeja Dudy, prezydenta RP, i Mariusza Błaszczaka, ministra obrony narodowej, skierowane do środowiska lekarzy i pielęgniarek wojskowych oraz pracowników Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia. List ministra obrony narodowej odczytał Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON.
Podczas spotkania żołnierzom i pracownikom tej służby wręczono odznaczenia państwowe i resortowe oraz wyróżnienia przyznane przez dyrektora Departamentu Wojskowej Służby Zdrowia MON. Uhonorowane zostały także rodziny żołnierzy poległych na służbie.
Po części oficjalnej rozpoczęła się interdyscyplinarna konferencja naukowa „100 lat Niepodległej Polski, 100 lat Odrodzenia Wojskowej Służby Zdrowia", która potrwa do czwartku 29 listopada.
Wojskowa Służba Zdrowia obejmuje całokształt spraw medyczno-sanitarnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej. Oddanie żołnierzy i pracowników cywilnych służby zdrowia Wojska Polskiego jest nieoceniona, zarówno w kraju, jak również podczas misji wojskowych poza jego granicami.
Do zadań Wojskowej Służby Zdrowia należy w szczególności:
- utrzymanie i wzmacnianie stanu zdrowotnego składu osobowego Sił Zbrojnych;
- zabezpieczenie sanitarno-higieniczne i przeciwepidemiczne wojsk;
- prowadzenie szkolenia sanitarnego w zakresie udzielania pierwszej pomocy i szkolenie medyczne personelu Sił Zbrojnych;
- przygotowanie Sił Zbrojnych pod względem materiałowym i mobilizacyjnym na wypadek wojny;
- prowadzenie prac naukowo-badawczych mających na celu znalezienie najlepszych metod zabezpieczenia medycznego wojsk w czasie pokoju i wojny.
autor zdjęć: st. szer. Wojciech Król/ CO MON
komentarze