XXVI Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego licznie odwiedzają oficjalne delegacje zagraniczne oraz akredytowani w Polsce attache wojskowi.
Tradycyjnie wśród odwiedzających MSPO znalazły się oficjalne delegacje zagraniczne, w tym roku z rekordowej liczby ponad 50 krajów. Dla przedstawicieli resortów obrony i sił zbrojnych stanowi on bowiem od lat doskonałą okazję do zapoznania się z bogatą ofertą przemysłu zbrojeniowego i tendencjami rozwoju uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Przez kilka dni, wizytujący zapoznają się z ofertą 624 wystawców z 31 krajów.
Zagraniczni goście interesują się także wyposażeniem polskich jednostek wojskowych zgromadzonym na ciekawie zorganizowanej, urozmaiconej Wystawie Sił Zbrojnych i chętnie rozmawiają z żołnierzami o ich doświadczeniach z użytkowania nowoczesnych systemów uzbrojenia, ich wadach i zaletach. Jak co roku zainteresowanie budzi także organizacja systemu logistycznego sił zbrojnych.
Pierwszego dnia wystawy delegacja MO Izraela odwiedziła stoiska przygotowane przez różne rodzaje sił zbrojnych, wyrażając zainteresowanie rozwojem współpracy wojskowej na poziomie poszczególnych jednostek, w tym kontynuacją współdziałania wojsk specjalnych obu krajów. Przedstawiciel Departamentu Uzbrojenia Cypru pytał o polskie doświadczenia w realizacji zakupów uzbrojenia, środków zaopatrzenia i usług oraz sposób zabezpieczenia medycznego sił zbrojnych, zaś wiceministra obrony Filipin szczególnie zainteresowało funkcjonowanie terytorialnego systemu zabezpieczenia logistycznego wojsk.
Stoisko Wojsk Obrony Terytorialnej odwiedziła delegacja Ministerstwa Obrony Norwegii zapoznając się z ich zadaniami, wyposażeniem i procesem formowania, natomiast reprezentujący resort obrony Hiszpanii attache wojskowy z zainteresowaniem zapoznał się z zadaniami, nowoczesnym wyposażeniem i badanymi racjami żywnościowym prezentowanymi na stoisku Wojskowego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Służby Żywnościowej.
Tradycyjnie powodzeniem cieszy się stoisko przygotowane przez Centrum Szkolenia Logistyki w Grudziądzu, na którym zainteresowanie budzą nowatorskie rozwiązania wykorzystywane w szkoleniu specjalistów służb technicznych z wykorzystaniem e-learningu, a także szkolenie wojskowych straży pożarnych.
Wystawa Sił Zbrojnych umożliwia także spotkanie zagranicznych producentów sprzętu z jego użytkownikami, żołnierzami Wojska Polskiego. Pozwala to producentom dostosować swoją ofertę, ukierunkowując ją na wymagania polskiej armii.
Bogata propozycja oferowana przez wystawców będzie dostępna zarówno dla delegacji zagranicznych, jak i gości z kraju do 9 września.
Tekst: Zespół Prasowy Wystawy Sił Zbrojnych
autor zdjęć: Zespół Prasowy Wystawy Sił Zbrojnych
komentarze