„Polacy mają w sobie instynkt wolności. Ten instynkt ma wartość i ja tę wartość cenię” – te słowa marszałka Józefa Piłsudskiego stały się mottem wystawy „Sztab Generalny Wojska Polskiego 1918–2018”. Ekspozycję zorganizowaną z okazji stulecia SGWP można oglądać w galerii plenerowej Łazienek Królewskich w Warszawie.
Wystawę uroczyście otworzył szef Sztabu Generalnego WP. – Polska po zaborach musiała odbudować siły zbrojne w odzyskanej Rzeczypospolitej. Sztab Generalny był ich istotną częścią. Już po dwóch latach jego funkcjonowanie zostało poddane próbie. Wybuchła wojna polsko-bolszewicka. I wyszedł z niej zwycięsko, tak jak i z kolejnych takich prób – mówił gen. broni Rajmund Andrzejczak.
Sztab Generalny Wojska Polskiego jest dziś centralnym ośrodkiem odpowiadającym za planowanie strategiczne rozwoju i użycia sił zbrojnych. To jedna z najstarszych instytucji w Rzeczypospolitej. Powstał już 25 października 1918 roku, czyli jeszcze przed oficjalnym ogłoszeniem niepodległości. To punkt wyjścia wystawy. Dalej ekspozycję podzielono na bloki historyczne – Sztab w dwudziestoleciu międzywojennym, w czasie przygotowania i prowadzenia działań wojennych we wrześniu 1939 roku oraz w latach walki u boku zachodnich sojuszników. Wystawa przedstawia również funkcjonowanie Sztabu Generalnego w realiach Polski Ludowej, aż do upadku komunizmu. Gros miejsca zajmują plansze przedstawiające działania podejmowane przez SG po przemianach politycznych w 1989 roku. Wyeksponowano naszą drogę do NATO, zaangażowanie w operacje i misje poza granicami Polski.
Oczywiście nie mogło zabraknąć sylwetek najważniejszych szefów Sztabu Generalnego, poczynając od pierwszego – gen. Tadeusza Rozwadowskiego, który dwukrotnie pełnił tę funkcję. Z plansz spoglądają też gen. Szeptycki, gen. Haller, gen. Sikorski…
Ekspozycja została połączona z wystawą „Niepodległa 1918… Ludzie i wydarzenia”. Poświęcona jest ona właśnie wydarzeniom, które przed stu laty doprowadziły do odzyskania niepodległości, oraz ludziom, którzy się do tego przyczynili. Obok kluczowych twórców niepodległości – Piłsudskiego, Korfantego, Witosa, Moraczewskiego, Trąmpczyńskiego – przypomina również postacie mniej znane, np. Antoniego Petrykiewicza, najmłodszego kawalera Orderu Wojennego Virtuti Militari, czy Eugeniusza Romera, autora wielkiego atlasu ziem polskich, który był wykorzystany podczas pertraktacji pokojowych w sprawie granic Rzeczypospolitej.
Wystawy zostały przygotowane przez Centralną Bibliotekę Wojskową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego. Oglądać je można do 30 września.
„Polska Zbrojna” objęła wydarzenia patronatem medialnym.
autor zdjęć: Jarosław Wiśniewski
komentarze