moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pokazy Air Show coraz bliżej

– Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. W Polsce są już piloci pakistańskich sił powietrznych, niebawem będą pojawiać się kolejne ekipy. W sumie przylecą piloci z 22 krajów – mówił Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w MON podczas konferencji prasowej dotyczącej Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show 2018.

– To będą największe i najdłuższe pokazy w historii tego typu imprez w Polsce. Największa będzie też towarzysząca im wystawa statyczna – podkreślał Wojciech Skurkiewicz. Przypomniał, że w wydarzeniu wezmą udział piloci z 22 krajów. Ponad 100 statków powietrznych zaprezentuje się na radomskim niebie. Dodał, że od wczoraj w Polsce są już m.in. samoloty JF-17 Thunder pakistańskich sił powietrznych. Dziś z kolei na radomskim lotnisku wylądowali piloci łotewskiej grupy „Baltic Bees” na sześciu samolotach Aero L-39C Albatros. Niedługo po nich pojawiła się grupa Royal Jordanian Falcons z Jordanii. – Jesteśmy na ostatniej prostej przygotowań. Pojawią się kolejne ekipy, które tu, w Radomiu, będą przygotowywać się do pokazów. Te treningi, stanowiące preludium do pokazów lotniczych, praktycznie rozpoczynają się w tej chwili – mówił Skurkiewicz. Minister przypomniał, że impreza odbywać się będzie w roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości oraz stulecia lotnictwa wojskowego w naszym kraju.

Gen. bryg. Krzysztof Żabicki, radca koordynator ds. Air Show, podkreślał, że w tym tygodniu będzie wiele okazji, by podpatrzeć w powietrzu próby gości z zagranicy. – Być może będzie to lekka uciążliwość dla mieszkańców Radomia, ale mając na uwadze rangę wydarzenia, liczymy, że nie będzie to stanowiło dużego problemu – mówił generał. Na ręce generała wiceminister Skurkiewicz złożył podziękowania dla całego zespołu, który przez kilka miesięcy przygotowywał pokazy. – Panie generale, proszę przyjąć wyrazy uznania i podziękowania. Jestem przekonany, że będzie to z wielkim zyskiem dla wszystkich miłośników lotnictwa, którzy przyjadą do Radomia w sobotę i niedzielę – mówi wiceminister.

Wojciech Skurkiewicz poinformował też zebranych, że wciąż jeszcze można kupić bilety. – Wiemy, że na sobotnie pokazy bilety już się kończą. Ale proszę się nie martwić. Oprócz sprzedaży na portalu e-bilet i w punktach informacji turystycznej w Radomiu, zdecydowaliśmy, by w dniach imprezy uruchomić sprzedaż w kasach biletowych przed wejściem na radomskie lotnisko. Będą one czynne od 8.30 – mówił wiceszef MON. Dodał, że program niedzielnych pokazów będzie niemal analogiczny do programu sobotniego. Bramy lotniska zostaną otwarte o dziewiątej, a pokazy potrwają do 19.

Blok powietrzny otworzy przelot jednego z najnowszych samolotów Polskich Linii Lotniczych LOT w biało-czerwonym malowaniu w asyście zespołu „Biało-Czerwone Iskry”. – Warto zwrócić uwagę, że te radomskie pokazy będą kontynuacją uroczystości, które w czwartek i piątek będą odbywać się w Dęblinie. Zapraszamy wszystkich, bo w tych dniach będziemy chwalić i sławić polskich lotników – mówił Skurkiewicz.

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze odbędą się po raz szesnasty. W tym roku staną się częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości i setnej rocznicy powstania wojskowego lotnictwa. Przez dwa dni (25–26 sierpnia) na niebie zaprezentują się odrzutowce, myśliwce, transportowce i śmigłowce. Pokazom w powietrzu będą towarzyszyły wystawy statyczne maszyn sił powietrznych oraz sprzętu i wyposażenia pozostałych rodzajów sił zbrojnych, a także strefy tematyczne dla zwiedzających.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Piedimonte – samobójcza misja
 
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Cień atomowej zagłady
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego
Polki pobiegły po srebro!
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ostatnia droga Pileckiego
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Serwis K9 w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
„Grand Quadriga ‘24”
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
AGM-158B JASSM-ER dla lotnictwa
„Pierwsza Drużyna” na start
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Centrum Szkolenia WOT świętuje
Bezkonkurencyjni kierowcy z DGW
Żołnierz ranny na granicy z Białorusią
They Will Check The Training Results in Combat
Nie szpital, a instytut
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Flota Bayraktarów w komplecie
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Po śladach polskich bohaterów
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
WAT-owskie eksperymenty na ISS
NATO on Northern Track
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Nowe zadania szefa SKW
WAM wraca po latach
By Polska była bezpieczna
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Ameryka daje wsparcie
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Podróż po AWACS-ie
Pokazali bojowego ducha
Ratownicy na medal
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Ryś” z laserem
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Przysięga w Limanowej
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO