moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojska specjalne świętują

Wykonywali najniebezpieczniejsze misje bojowe m.in. w Iraku i Afganistanie. Sprawdzili się też w szkoleniu sił specjalnych innych armii. Polscy specjalsi obchodzą dziś swoje święto. – Wielokrotnie udowodniliście, że jesteście godni tradycji swoich wielkich poprzedników – gratulował im Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

– Jedenaście lat temu powołane zostały wojska specjalne, które jako osobny rodzaj sił zbrojnych stały się silnym i znaczącym elementem armii – mówił dowódca polskich specjalsów gen. bryg. Wojciech Marchwica. Generał podkreślił, że scalenie jednostek specjalnych pod jednym dowództwem w 2007 roku znacząco przyspieszyło ich rozwój i wpłynęło na sukcesy, które polscy żołnierze sił specjalnych odnosili m.in. na misjach. Dowódca podsumował też ostatni rok w wojskach specjalnych. – Scaliliśmy rozproszone struktury wojsk specjalnych. Przestały istnieć Inspektorat Wojsk Specjalnych i Centrum Operacji Specjalnych na rzecz Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych. Rozpoczęliśmy też przygotowania do dyżuru w Siłach Odpowiedzi NATO w 2020 roku – mówił gen. Marchwica.

Na święto do Krakowa przybyli m.in. byli dowódcy wojsk specjalnych: gen. Jerzy Gut oraz gen. Piotr Patalong. – Moi szanowni poprzednicy, wasza praca nie poszła na marne. Dysponujemy doskonałymi jednostkami, ośrodkiem szkolenia i dowództwem. Ten potencjał jest nieoceniony. Bądźcie z tego dumni, bo jest w tym cząstka każdego z was – mówił gen. Marchwica. Podziękował też żołnierzom, którzy wykonują zadania w Polsce i za granicą. – Dziękuję wam, anonimowym bohaterom, którzy z poświęceniem działacie w kraju i na misjach, m.in. na Morzu Śródziemnym i w Afganistanie. Waszą służbą wzbudzacie zaufanie sojuszników. Jesteście doskonałą wizytówką naszej armii – podsumował dowódca specjalsów.

List do żołnierzy skierował minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. „Wielokrotnie udowodniliście, że jesteście godni tradycji swoich wielkich poprzedników”, napisał szef MON-u.

Obecnie wojska specjalne tworzy ok. 3 tys. żołnierzy, którzy służą w pięciu jednostkach: Jednostce Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Formozie w Gdyni, GROM-ie w Warszawie i Gdyni, Nilu w Krakowie i Agacie w Gliwicach. Ponadto, podczas wykonywania zadań specjalsi współpracują z 7 Eskadrą Działań Specjalnych z Powidza, która operacyjnie – na czas ćwiczeń i misji, podlega dowódcy KWS. Jak mówił gen. bryg. Marchwica w wywiadzie dla portalu polska-zbrojna.pl może się to w przyszłości zmienić, bo w WS trwają prace nad utworzeniem odrębnego komponentu lotniczego. W przyszłym roku w strukturze WS powstanie jeszcze jedna jednostka: Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych w Lublińcu.

Każda z jednostek specjalizuje się w prowadzeniu innego rodzaju działań, dzięki czemu wojska specjalne są przygotowane do wykonywania najtrudniejszych misji o różnym charakterze. Operatorzy mogą działać w powietrzu, na lądzie i w wodzie. Są gotowi do prowadzenia operacji w kraju i za granicą, w każdej szerokości geograficznej i strefie klimatycznej.

Żołnierze WS wiele razy udowodnili, że są perfekcyjnie wyszkoleni. Komandosi brali udział w różnych misjach m.in. na Haiti, w Zatoce Perskiej, na Bałkanach, w Iraku i Afganistanie. Obecnie żołnierze WS biorą udział w misjach szkoleniowych w Iraku i Afganistanie oraz w misji Unii Europejskiej na Morzu Śródziemnym – PKW Sophia.

Do najważniejszych sukcesów WS zaliczyć należy m.in. udział polskich operatorów w misji w Afganistanie. To właśnie tam specjalsi likwidowali składy amunicji i materiałów wybuchowych talibów, zatrzymywali najgroźniejszych przestępców i uwalniali zakładników z rąk rebeliantów. Do sukcesów WS zalicza się także pełnienie dyżuru bojowego w ramach Sił Odpowiedzi NATO w 2015 roku. Obecnie specjalsi przygotowują się do kolejnego takiego wyzwania w 2020 roku. Dowództwo zbudowane na bazie krakowskiego DKWS będzie gotowe do kierowania operacjami specjalnymi na całym świecie. – Dyżur w 2020 roku będzie skomplikowaną operacją. Jeszcze żaden kraj nie mierzył się z takim zadaniem, do jakiego obecnie się szykujemy – mówił w wywiadzie gen. Marchwica. Polacy będą mogli dowodzić działaniami połączonymi wojsk specjalnych w konflikcie o dużej skali. – Pod naszym dowództwem będzie nawet do kilku tys. żołnierzy – mówił dowódca KWS. W dyżurze SON w 2020 roku, poza oficerami z DKWS, wezmą udział zespoły wydzielone z jednostek: Komandosów, Nila, Formozy i 7 eds.

EK, MKS

autor zdjęć: Michał Wajnchold, Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
 
V Korpus z nowym dowódcą
25 lat w NATO – serwis specjalny
Ogień w podziemiu
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Psiakrew, harmata!
Szpej na miarę potrzeb
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Hiszpański palimpsest
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Wojsko inwestuje w Limanowej
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
Jeśli nie Jastrząb, to…
Cena wolności
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ocalały z transportu do Katynia
Animus Fortis, czyli mężny duch
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Głos z katyńskich mogił
Zmiany w dodatkach stażowych
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Zbrodnia made in ZSRS
Rakiety dla Jastrzębi
Wojna w świętym mieście, część druga
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Odstraszanie i obrona
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Kurs z dzwonem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Mundury w linii... produkcyjnej
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Jak wyszkolić pilota F-16?
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Przygotowania czas zacząć
Optyka dla żołnierzy
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO