moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Dokumenty polskiego wywiadu na liście UNESCO

Rozszyfrowane depesze Armii Czerwonej i księgi złamanych kodów bolszewickich z 1920 roku przechowywane w Centralnym Archiwum Wojskowym trafiły na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO. – To dowód ich znaczenia nie tylko w dziejach Polski – mówią historycy. Na prestiżowej liście znajduje się 427 najcenniejszych na świecie dokumentów.

Rękopisy, druki, materiały audiowizualne – na Międzynarodową Listę Pamięci Świata UNESCO wpisywane są dokumenty o przełomowym znaczeniu. Teraz dołączyły do nich akta z polskich archiwów wojskowych. 

Dokumentacja obejmuje 46 teczek. Są wśród nich m.in.: depesze szyfrowe i tłumaczenia szyfrogramów Armii Czerwonej przejęte przez Biuro Szyfrów Oddziału II Sztabu Generalnego Naczelnego Dowództwa Wojska Polskiego, radiotelegramy ze stacji radiotelegraficznych m.in. w Warszawie, Przemyślu i Lwowie, księgi złamanych bolszewickich szyfrów, kody szyfrowe polskie i rosyjskie, a także depesze i radiotelegramy polskiego Naczelnego Dowództwa dotyczące sytuacji na froncie. – Akta zajmują w sumie 2,5 metra półek – mówi Katarzyna Górny, kierownik Centralnego Archiwum Wojskowego działającego w strukturach Wojskowego Biura Historycznego. Przechwytywane dzięki nasłuchowi radiowemu bolszewickie meldunki oraz złamane szyfrogramy Armii Czerwonej ujawniały zamiary nieprzyjaciela. Przykładem może być radiodepesza dowództwa sowieckiej XVI Armii z 13 sierpnia 1920 roku, która zawierała m.in. szczegóły dotyczące ofensywy na Warszawę. Informacje z odszyfrowanych sowieckich depesz miały wpływ na decyzje podejmowane przez polskie dowództwo, przebieg bitwy i polskie zwycięstwo. 

– Decyzja o wpisaniu tych dokumentów na Listę UNESCO to dowód znaczenia polskiego wywiadu, zwłaszcza osiągnięć kryptologów w czasie wojny polsko-bolszewickiej oraz Bitwy Warszawskiej – mówi kierownik CAW-u. 

Certyfikat potwierdzający wpis na prestiżową listę wręczył dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi, dyrektorowi Wojskowego Biura Historycznego, Marek Magierowski, wiceminister spraw zagranicznych. – To zaszczyt i zarazem zobowiązanie, by dbać i chronić zbiory znajdujące się w naszych archiwach – podkreślał wiceszef MSZ. 

Program Pamięć Świata (Memory of the World) Organizacji Narodów Zjednoczonych do Spraw Oświaty, Nauki i Kultury (UNESCO) realizowany jest od 1992 roku. Jego podstawowym celem jest wspieranie działań służących ochronie archiwalnych dokumentów oraz ich upowszechnianie. Międzynarodowa Lista Pamięci Świata tworzona jest w ramach programu od 1997 roku. Zawiera ona wykaz zabytków piśmiennictwa o szczególnym znaczeniu historycznym lub kulturowym. Co dwa lata dyrektor generalny UNESCO, na wniosek Międzynarodowego Komitetu Doradczego wpisuje na nią kolejne obiekty. 

Znajduje się na niej 427 pozycji: dokumenty, rękopisy, druki, inskrypcje z całego świata. Wśród polskich archiwaliów zgłoszonych przez Polski Komitet Programu Pamięć Świata są m.in. dzieła Mikołaja Kopernika „De revolutionibus”, rękopisy Fryderyka Chopina i tablice 21 Postulatów Gdańskich z Sierpnia 1980 roku. Jednocześnie z aktami polskiego wywiadu wojskowego, na Listę wpisano dwa inne dokumenty zgłoszone przez Polskę: akt Unii Lubelskiej z 1569 roku, przechowywany w Archiwum Głównym Akt Dawnych w Warszawie, oraz znajdujący się w Instytucie Pamięci Narodowej raport gen. Jürgena Stroopa, dowódcy SS i Policji w Okręgu Warszawskim dotyczący stłumienia powstania w getcie warszawskim wiosną 1943 roku. W sumie na Listę Pamięci Świata UNESCO wpisano 17 polskich zabytków.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Wikipedia, IPN

dodaj komentarz

komentarze


26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
 
Rusza PKW Islandia
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Wisła i Narew w Sejmie
Abramsy dla 1 Brygady
Stalowy człowiek
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Nowe książeczki wojskowe
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Course on Diplomacy
Psy (w) WOT
Kurs na dyplomację
Abrams – czołg niepokonany w walce
Wiosłują dla Emily
Żołnierze bez testów z WF-u
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO już w poniedziałek
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Lufy prosto z Huty
Abrams – czołg z najwyższej półki
Kontyngent do zmiany
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Ankona – bitwa po polsku
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Podwodne centrum przyszłości
Combining Two Worlds
V-2 leci do aliantów
Lato w wojskowym klimacie
Sukcesy żołnierzy na AFN
Polak najlepszym podoficerem NATO
Wilki znów na Mazurach
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Desantowanie z transportowego giganta
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Kat warszawskiego getta przed sądem
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Nagroda nie tylko od dowódcy
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Groty dla proobronnych
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Javelin gwarantuje skuteczność

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO