moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sowieckie pociski na dnie rzeki

Siedem silników rakietowych oraz siedemnaście kompletnych pocisków do sowieckich wyrzutni Katiusza wydobyli w środę z dna rzeki Bóbr specjaliści z grupy nurków-minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża. Amunicja została odkryta w okolicach Bolesławca na Dolnym Śląsku. Aby ją wydobyć, sąsiednie elektrownie wodne musiały zamknąć tamy.

Pierwsze pociski odkryli na brzegu rzeki okoliczni mieszkańcy. Zawiadomili miejscowych saperów. Żołnierze odkryli, że na dnie rzeki spoczywa znaczenie więcej amunicji. – Saperzy podejmują działania w zbiornikach wodnych, jeśli ich głębokość nie przekracza 80 centymetrów. Kiedy jest większa, muszą wezwać nas – tłumaczy st. bosman Michał Jodłowski, dowódca patrolu rozminowania z grupy nurków-minerów 8 Flotylli Obrony Wybrzeża w Świnoujściu. Tak właśnie stało się tym razem.

W okolice Bolesławca pojechało ośmiu świnoujskich nurków. Pociski, do których zostali wezwani, spoczywały na głębokości od jednego do trzech metrów. – To zbyt mało, by użyć pontonów wydobywczych – mówi st. bosman Jodłowski. – Mieliśmy jednak znacznie poważniejszy problem. Bóbr jest rzeką górską, o bardzo wartkim nurcie. Miejscami jej prędkość dochodziła nawet do 1,5 metra na sekundę. Aby w ogóle rozpocząć prace, musieliśmy prosić o pomoc obsługę sąsiednich elektrowni wodnych – tłumaczy nurek.

Na czas akcji przepływ wody przez zaporę w pobliskich Pilchowicach został ograniczony, we Włodzicach Małych zupełnie zaś wstrzymany. – Na pracę elektrowni miało to wpływ znikomy, na dostawy prądu – żaden. Nasi odbiorcy nawet na chwilę nie zostali pozbawieni energii elektrycznej – zaznacza Monika Meinhardt-Burzyńska, rzecznik spółki Tauron Ekoenergia. Okolica została zabezpieczona przez policję. Ewakuacja mieszkańców okazała się jednak zbędna. – Pociski, choć kompletne, spoczywały w bezpiecznej odległości od zabudowań – przyznaje kmdr ppor. Jacek Kwiatkowski, rzecznik 8 FOW.

Tymczasem już pierwszy rekonesans przyniósł informację, że pocisków pod wodą jest więcej, niż spodziewali się nurkowie. – Ostatecznie odnaleźliśmy ich 17. Każdy z nich miał długość blisko półtora metra i ważył ok. 40 kilogramów – wyjaśnia st. bosman Jodłowski. – Nurkowie dobrani w pary wydobywali je własnoręcznie i przekazywali żołnierzom z miejscowego patrolu rozminowania – dodaje. Na dnie spoczywało też siedem silników rakietowych, które służą do wprawiania pocisków w ruch. One również zostały wyciągnięte na brzeg. Znalezisko trafi na jeden z poligonów, gdzie saperzy je zniszczą.

Katiusza to potoczna nazwa sowieckiej wyrzutni rakietowej z czasów II wojny światowej. Po raz pierwszy broń ta została użyta w 1941 roku podczas bitwy o Smoleńsk. W kolejnych latach była unowocześniana i siała popłoch w niemieckich szeregach. Pociski odnalezione pod Bolesławcem pochodziły z modelu BM-13 kaliber 132 mm. Kiedy i w jaki sposób znalazły się na dnie Bobru, nie wiadomo. Być może doszło do tego podczas przeprawy Armii Czerwonej przez rzekę. W lutym 1945 roku w okolicach Bolesławca Sowieci toczyli ciężkie walki z wycofującymi się Niemcami.

Marynarka Wojenna RP posiada dwie grupy wysoko wykwalifikowanych nurków-minerów. Są one przypisane do 12 i 13 Dywizjonu Trałowców 8 FOW. Pierwsza stacjonuje w Świnoujściu, druga w Gdyni. Na co dzień prowadzą one działania na Bałtyku. Do zadań nurków-minerów należy między innymi niszczenie rozmieszczonych przez nieprzyjaciela min oraz starej amunicji i niewybuchów, które spoczywają na dnie morza. Ale minerzy odpowiadają też na wezwania z głębi lądu. W ostatnich latach na przykład wydobywali potężne bomby lotnicze z dna Odry w Głogowie i Szczecinie.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 11LKDPanc

dodaj komentarz

komentarze


Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
 
Gunner, nie runner
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Rekordziści z WAT
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Na straży wschodniej flanki NATO
Charge of Dragon
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO on Northern Track
Front przy biurku
Ukraińscy żołnierze w ferworze nauki
Przygotowania czas zacząć
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Pod skrzydłami Kormoranów
Zmiany w dodatkach stażowych
Strażacy ruszają do akcji
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
SOR w Legionowie
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Zachować właściwą kolejność działań
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Wojna w świętym mieście, część druga
Kadisz za bohaterów
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Szpej na miarę potrzeb
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wypadek na szkoleniu wojsk specjalnych
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Święto stołecznego garnizonu
Kolejne FlyEye dla wojska
Ramię w ramię z aliantami
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Wytropić zagrożenie
Sandhurst: końcowe odliczanie
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO na północnym szlaku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
25 lat w NATO – serwis specjalny
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO