Ujednolicenie szkolenia i ukierunkowanie działalności szkoleniowej i metodycznej to główne założenie kursu przeznaczonego dla dowódców jednostek wojskowych organizowanych przez dowódcę 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej (11LDKPanc).
Kurs szkoleniowo-metodyczny organizowany był od 21 do 22 marca 2018 roku w Świętoszowie. Główne części kursu odbywały się z wykorzystaniem obiektów szkoleniowych 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10BKPanc).
Tematem kursu było wyrównywanie poziomów wyszkolenia żołnierzy jednostek wojskowych Czarnej Dywizji. W przedsięwzięciu uczestniczyło blisko pięćdziesięciu oficerów i podoficerów odpowiedzialnych za tematykę szkoleniową w dowództwie dywizji oraz podległych jednostkach wojskowych. - Podczas kursu staraliśmy się pokazać, propagować i promować najlepsze rozwiązania metodyczne. Wykorzystując nasze dotychczasowe doświadczenie, zaproponowaliśmy ujednolicenie zasad planowania działalności bieżącej w jednostkach wojskowych oraz skupiliśmy się na popularyzacji najlepszych form organizacyjnych, a także metod doskonalenia dowództw, sztabów i szkolenia wojsk – tłumaczył płk Zbigniew Markowski, szef szkolenia 11LDKPanc.
Kurs rozpoczęła prezentacja wniosków z działalności szkoleniowo-metodycznej realizowanej w ubiegłym 2017 roku. Wnioski w tej sprawie przedstawiali dowódcy: 34. Brygady Kawalerii Pancernej oraz 23. Śląskiego pułku artylerii. Ponadto, w dalszej części zapoznano zebranych z wnioskami z dotychczasowej działalności kontrolnej.
W kolejnych odsłonach kursu zaprezentowano dotychczasowe doświadczenia oraz używane sposoby i metody wyrównywania poziomów wyszkolenia stosowane przez dowódców: 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, tudzież 4 Zielonogórski pułk przeciwlotniczy.
Szkoleni mieli okazję uczestniczyć w metodycznych zajęciach pokazowych z działania jednostki wojskowej w warunkach zagrożenia skażeniami. Zajęcia prezentowali żołnierze 10BKPanc, a realizowane one były według wytycznych szefa wojsk chemicznych Czarnej Dywizji.
W dalszej części kursu, pracowano w grupach szkoleniowych realizując panel praktyczny. Pracę zakończyło podsumowanie i postawienie zadań do realizacji w zakresie wyrównywania poziomów wyszkolenia, które polecił realizować gen. dyw. Stanisław Czosnek, dowódca 11LDKPanc.
Ostatnim akordem kursu było spotkanie wielkanocne, w którym uczestniczył dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych generał broni Jarosław Mika i które stało się okazją do złożenia sobie życzeń przed zbliżającymi się Świętami Wielkiej Nocy.
Tekst: mjr Artur Pinkowski
autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło
komentarze