Data 1 marca nie jest przypadkowa. Tego dnia w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”
1 marca w Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych w Poznaniu obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystość rozpoczęła się złożeniem meldunku Zastępcy Komendanta Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych podpułkownikowi Jarosławowi Muszyńskiemu przez dowódcę uroczystości podpułkownika Janusza Duhra.
Podpułkownik Jarosław Muszyński w swoim wystąpieniu zaznaczył, że obchodzone święto to wyraz hołdu dla żołnierzy konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych oraz za krew przelaną w obronie Ojczyzny. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” to także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata.
Zgodnie z ustawą z 3 lutego 2011 roku dzień 1 marca jest Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto państwowe w hołdzie bohaterom antykomunistycznego podziemia w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego. Uroczystość swoją obecnością zaszczycili „Żołnierze Wyklęci” , pułkownik w st.sp. Tadeusz Janowski oraz major w st.sp. Włodzimierz Bystrzycki pseudonim „Dzielny”. Tego dnia nie było z nami Pana generała brygady w st.sp. Jana Podhorskiego pseudonim „Zygzak” ale jak powiedział w rozmowie telefonicznej całym sercem i duszą jest z nami.
Generał Jan Podhorski walczył m.in. w powstaniu warszawskim w Pułku im. gen. Władysława Sikorskiego , który żołnierze nazywali Pułkiem „Sikory”. Oddział walczył w okolicach Domu Technika przy ul. Czackiego. Powstańcy z tego oddziału zasłynęli m.in. udanym atakiem na Pocztę Główną, podczas którego zdobyli broń i mundury niemieckie. Jan Podhorski był w pułku dowódcą drużyny szturmowej. Pod koniec powstania, we wrześniu 1944 r. walczył w kompanii „Ziuk”, natomiast po kapitulacji wszedł w skład kompanii osłonowej „A” dowodzonej przez porucznika „Kulawego”, który nadzorował ewakuację powstańców i ludności cywilnej ze stolicy. Następnie do połowy 1945 r. przebywał w niewoli niemieckiej w stalagu IV B Mühlberg w Zeitha¬in nad Łabą. Po powrocie do Poznania rozpoczął studia na Wydziale Rolno-Leśnym Uniwersytetu Poznańskiego. W grudniu 1946 r. aresztowany za działalność w Młodzieży Wszechpolskiej i skazany na trzy lata więzienia, wyrok odbywał we Wronkach. Od 1993 r. jest prezesem Okręgu „Wielkopolska” Związku Żołnierzy NSZ w Poznaniu.
1 marca żołnierze CSWL rozpoczęli również ogólnopolską zbiórkę krwi z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych „ SpoKREWnieni służbą” i stawili się w poznańskim Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa.
Ogólnopolska akcja krwiodawstwa „ SpoKREWnieni służbą” objęta jest honorowym patronatem Ministra Obrony Narodowej oraz Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.
Z okazji Święta klub CSWL „Pancerniak” zorganizował przedstawienie patriotyczne z okazji Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Przedstawienie pt. „Płaszcz Chwały” odbyło się w sali konferencyjnej Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych. W programie znalazły się między innymi wiersze i pieśni patriotyczne oraz narracja historyczna w wykonaniu elewów służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
Żołnierze CSWL w okresie poprzedzającym Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” w ramach akcji „Żołnierska Pamięć” porządkowali mogiły „Żołnierzy Wyklętych”. 1 marca Oficer Prasowy Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych kapitan Janusz Jarmużek z delegacją żołnierzy CSWL oddali cześć i chwałę „Żołnierzom Wyklętym” składając kwiaty i zapalając znicze w miejscach im poświęconych.
tekst: kpt. Janusz Jarmużek
autor zdjęć: CSWL
komentarze