18.02.2018 r. Opole. Żołnierze 10 Brygady Logistycznej, przedstawiciele Parlamentu RP, władz państwowych i samorządowych, młodzież szkolna oraz członkowie organizacji polonijnych oddali hołd założycielom I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech.
W uroczystościach wzięli udział przedstawiciele jednostek i instytucji wojskowych Garnizonu Opole, na czele z zastępcą dowódcy 10 Brygady Logistycznej pułkownikiem Wojciechem Grzybowskim. Wojskową asystę honorową zabezpieczyli żołnierze z 1 batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej, a dowódcą uroczystości był major Przemysław Ruman. Obchody 95. rocznicy utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech rozpoczęły się od Mszy Świętej w Katedrze Opolskiej. Główne uroczystości zorganizowano pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego, u podnóża którego znajduje się tablica zawierająca „Pięć prawd Polaka”. Zostały one ogłoszone podczas I Kongresu Polaków w Niemczech 6 marca 1938 roku i odwołują się do najważniejszych dla Polaków wartości: narodu, wiary, braterstwa, służby, ojczyzny.
1. Jesteśmy Polakami.
2. Wiara Ojców naszych jest wiarą naszych dzieci.
3. Polak Polakowi bratem!
4. Co dzień Polak Narodowi służy.
5. Polska Matką naszą - nie wolno mówić o Matce źle!
W trakcie uroczystości przypomniano historię powstania Związku, jego osiągnięcia oraz losy działaczy, którzy stali się ofiarami represji ze strony III Rzeszy. W celu upamiętnienia polskich patriotów kompania honorowa oddała salwę honorową, a major Dariusz Chądziński odczytał Apel Pamięci. Obchody 95. rocznicy utworzenia I Dzielnicy Związku Polaków w Niemczech zakończyło złożenie wiązanek kwiatów pod Pomnikiem Bojownikom o Polskość Śląska Opolskiego.
Związek Polaków w Niemczech założony został 27 sierpnia 1922 roku w Berlinie. Jego celem była walka o prawa mniejszości narodowej ludności polskiej i obrona jej interesów we wszystkich dziedzinach życia społecznego. Organizacyjnie Związek początkowo podzielony był na cztery dzielnice, z których w późniejszym okresie funkcjonowania wyodrębniono piątą. I Dzielnica z siedzibą w Opolu w 1924 roku liczyła ponad 5 tys. aktywnych członków. Związek prowadził działalność kulturalną, gospodarczą i polityczną. Jedną z zasług przypisywaną Związkowi jest udział w uratowaniu przed rozbiórką jednego z symboli współczesnego Opola - Wieży Piastowskiej. W okresie II wojny światowej Związek Polaków w Niemczech został zdelegalizowany przez władze III Rzeszy. Członkowie Związku zostali bądź rozstrzelani, bądź umieszczeni w obozach koncentracyjnych, a majątek organizacji został skonfiskowany.
Tekst: kpt. Piotr Płuciennik
autor zdjęć: Jerzy Smajdor
komentarze