W Warszawie po raz dziewiąty biegacze rywalizowali o zwycięstwo w Półmaratonie Komandosa. Najlepsze wyniki uzyskali: sierż. Artur Pelo z 7 Brygady Obrony Wybrzeża w Słupsku oraz szer. Anna Gosk z 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Oboje ustanowili rekordy trasy. Tegoroczny półmaraton ukończyła rekordowa liczba zawodników – 303.
– Cieszę się, że wszystko poszło zgodnie z planem. Zapowiadałem ustanowienie rekordu trasy i udało mi się pobiec o ponad dwie minuty szybciej od rekordzisty z 2012 roku. Najszybciej pokonałem ostatni kilometr – mówi sierż. Artur Pelo, który trasę ponad 21 km przebiegł jako pierwszy. – Pod koniec drugiej rundy zacząłem dublować pierwszych zawodników. Na trzeciej i czwartej pętli musiałem wyminąć najwięcej biegaczy. Na wąskich odcinkach trasy nie było to wcale łatwe – dodaje sierżant.
Rekordy trasy
Sierż. Pelo po raz drugi w karierze wygrał Półmaraton Komandosa. Po raz pierwszy triumfował w 2016 roku. W tegorocznej imprezie, rozgrywanej na terenie Wojskowej Akademii Technicznej, reprezentant 7 Brygady Obrony Wybrzeża już po pierwszych 5 km biegu miał 2,5 min przewagi nad drugim w klasyfikacji st. szer. Piotrem Wijatą z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Na półmetku sierżant powiększył przewagę nad rywalem do 5 min. Na mecie Pelo uzyskał wynik – 1 godz. 24 min 23 s – lepszy o 2 min 21 s od rekordu ustanowionego przed sześciu laty.
O drugie miejsce zaciętą walkę stoczył Wijata z sierż. Bartoszem Kryske z 9 Brygady Pancernej z Braniewa. Zwycięsko wyszedł z niej pancerniak, który finiszował po 1 godz. 36 min 15 s biegu, czyli o 10 sekund szybciej od Piotra Wijaty.
Na ósmej pozycji ukończyła bieg pierwsza z 34 kobiet, które wyruszyły na trasę. Była nią szer. Anna Gosk z 18 Pułku Rozpoznawczego w Białymstoku. Zawodniczka specjalizująca się w pięcioboju wojskowym triumfowała w klasyfikacji kobiet z wynikiem 1 godz. 43 min 10 s. Ustanowiła tym samym rekord trasy. Poprzedni, z 2017 roku, wynosił 1 godz. 57 min 49 s. Szer. Gosk drugą z kobiet, Patrycję Bereznowską, wyprzedziła o ponad 11 min. Patrycja Bereznowska, to utytułowana ultramaratonka. Wystartowała w Warszawie kilka dni po ustanowieniu w Atenach rekordu świata w biegu 48-godzinnym. Polka, która debiutowała w dwudobowej imprezie, przebiegła w stolicy Grecji 401 km – jako pierwsza kobieta pokonała ponad 400 km. Warto podkreślić, że bijąc rekord świata, nasza zawodniczka wygrała bieg w Atenach również w kategorii open.
Najlepsze zawodniczki w biegach Mety
Patrycja Bereznowska w listopadzie zeszłego roku po raz pierwszy w karierze wystartowała w Maratonie Komandosa i jako debiutantka wygrała najstarszy w kraju ekstremalny bieg w umundurowaniu polowym i z plecakiem ważącym 10 kg. Także w warszawskim półmaratonie, w którym również biegnie się w mundurze i z plecakiem, ultramaratonka debiutowała i wcale nie było widać po niej zmęczenia po wcześniejszym 48-godzinnym biegu. – Czuła się dobrze i nie narzekała na bóle mięśni po starcie w Atenach – mówi st. chor. sztab. rez. Zbigniew Rosiński, były prezes Wojskowego Klubu Biegacza Meta Lubliniec. – Za to na mecie wyprzedziła Annę Kurdyk, triumfatorkę zeszłorocznej I Setki Komandosa – dodaje chorąży.
Organizatorem IX Półmaratonu Komandosa o Puchar Rektora-Komendanta Wojskowej Akademii Technicznej była Wojskowa Akademia Techniczna, a współorganizatorami: Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego WAT, Samorząd Studencki WAT i Wojskowy Klub Biegacza Meta Lubliniec. Jednym z patronów medialnych imprezy była „Polska Zbrojna”.
Półmaraton Komandosa rozgrywany jest w Warszawie od 2010 roku. W przyszłym roku zostanie rozegrana jego 10. edycja. W 2019 roku jubileusze obchodzić też będą dwa pozostałe biegi z plecakiem tworzące „Komandoski trójkąt Mety”: Maraton Komandosa w Lublińcu odbędzie się po raz 15., a Ćwierćmaraton Komandosa w Czarnem po raz piąty.
Wyniki
mężczyźni
1. sierż. Artur Pelo (7 Brygada Obrony Wybrzeża Słupsk) 1 godz. 24 min 23 s
2. sierż. Bartosz Kryske (9 Brygada Kawalerii Pancernej Braniewo) 1 godz. 36 min 15 s
3. st. szer. Piotr Wijata (4 Skrzydło Lotnictwa Szkolnego Dęblin) 1 godz. 36 min 24 s
4. st. szer. Łukasz Szałyński (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok) 1 godz. 39 min 8 s
5. por. Jarosław Kurek (Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa) 1 godz. 39 min 25 s
6. sierż. pchor. Karol Najdyhor (Akademia Wojsk Lądowych Wrocław) 1 godz. 41 min 18 s
kobiety
1. szer. Anna Gosk (18 Pułk Rozpoznawczy Białystok) 1 godz. 43 min 10 s
2. Patrycja Bereznowska (Wieliszew Heron Team) 1 godz. 54 min 37 s
3. Anna Kurdyk (x Runners) 1 godz. 58 min 18 s
4. Zuzanna Głombiowska (BigYellowFoot Adventure Team Gdynia) 1 godz. 58 min 43 s
5. szer. Justyna Sieradzka (Żandarmeria Wojskowa) 2 godz. 10 min 38 s
6. por. Magdalena Bugajny (Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Elbląg) 2 godz. 14 min 41 s.
drużynowo
1. Wojskowa Akademia Techniczna Warszawa (por. Jarosław Kurek, kpr. pchor. Mateusz Pieśkiewicz) 5 godz. 10 min 17 s
2. 18 Pułk Rozpoznawczy Białystok (st. szer. Łukasz Szałyński, szer. Anna Gosk, szer. Paweł Bańkowski) 5 godz. 11 min 17 s
3. 15 Giżycka Brygada Zmechanizowana (st. kpr. Łukasz Duchnowski, por. Maciej Kasjan, st. szer. Wojciech Kiszła) 5 godz. 17 min 16 s
4. Akademia Wojsk Lądowych Wrocław 5 godz. 22 min 53 s
5. 9 Brygada Pancerna Braniewo 5 godz. 25 min
6. 1 Batalion Kawalerii Powietrznej Leźnica Wielka 5 godz. 37 min 25 s.
Sklasyfikowano 30 drużyn. Do klasyfikacji liczyły się trzy najlepsze wyniki uzyskane przez zawodników z poszczególnych ekip.
autor zdjęć: Fot. archiwum Jacka Szustakowskiego
komentarze