moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pancerniacy szkolą uczniów

Były wybuchy, serie z karabinków i dym, który zasłaniał przed wzrokiem przeciwnika – na poligonie w Świętoszowie odbyło się szkolenie uczniów klasy mundurowej z Kamiennej Góry. Instruktorami byli doświadczeni żołnierze z 10 Brygady Kawalerii Pancernej. – Mogliśmy poczuć się jak na prawdziwym polu walki – mówili młodzi uczestnicy zajęć.

W 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej stawiło się 26 uczniów z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących z Kamiennej Góry. Byli wśród nich zarówno chłopcy, jak i dziewczęta. Wszyscy ubrani w mundury. Uczniowie otrzymali od żołnierzy broń, wojskowe wyposażenie i razem ze zwiadowcami z plutonu rozpoznawczego wyruszyli na poligon. Szkolenie rozpoczęło się od rozpoznania drogi, którą miał się poruszać pododdział. Podczas marszu uczniowie poznawali zasady działania szperaczy, czyli żołnierzy, którzy idąc przed pododdziałem, sprawdzają teren: czy przeciwnik nie przygotował jakiś pułapek, czy nie ma zagrożenia minowego. Uczyli się zachowania na wypadek wejścia w obszar, na którym przeciwnik mógł ukryć improwizowane ładunki wybuchowe. Młodzież zapoznawała się także z zasadami organizowania i odpowiedniego maskowania punktów obserwacyjnych.

W zasadzce...

Jednak najwięcej wrażeń dostarczył uczniom epizod, gdy ich pododdział… wpadł w zasadzkę. Instruktorzy odpowiedzieli wtedy ogniem i ich pododdział musiał się wycofać, wzajemnie osłaniając (tzw. rolowanie). Wszystkie działania były prowadzone z użyciem środków pozoracji pola walki. Były więc wybuchy, serie z karabinków i dym, który miał zasłonić wycofujących się przed wzrokiem przeciwnika. – Wszystko było bardzo efektowne i przez chwilę mogliśmy się poczuć jak na prawdziwym polu walki – mówi Patryk Jesionka, jeden z uczestników szkolenia. Dodaje, że choć na poligonie było zimno, nikt nie odczuwał chłodu, bo zajęcia wszystkich rozgrzały.

Podobnego zdania była Małgorzata Cedzidło, wychowawczyni uczniów. – Jak zawsze, zajęcia zostały przygotowane profesjonalnie. Młodzież była zachwycona – ocenia. Według nauczycielki to zasługa tego, że szkolenie praktyczne prowadzą doświadczeni żołnierze.

Program poznawania wojska

– Do zajęć z uczniami zawsze staram się dobrze przygotować – mówi ppor. Wioletta Wójciak, dowódca plutonu chemicznego, koordynująca szkolenia uczniów klas mundurowych w 10 Brygadzie Kawalerii Pancernej. Dodaje, że tego rodzaju zajęcia odbywają się według specjalnego programu. Młodzież uczy się najpierw podstawowych umiejętności żołnierskich, takich jak regulaminy wojskowe, musztra, nawiązywanie łączności, udzielanie pierwszej pomocy. Dopiero później bierze udział w trudniejszych zajęciach prowadzonych w terenie.

– Staramy się przekazać uczniom jak najwięcej wiedzy o żołnierskiej służbie. Mamy świadomość, że dzięki takim szkoleniom wielu z dzisiejszych 18-latków, w przyszłości może chcieć zostać żołnierzami zawodowymi naszej brygady – zauważa ppor. Wójciak.

Szkolenie, które odbyło się w czwartek, było kolejnym z przeprowadzanych w ramach umowy podpisanej przez resort obrony i Ministerstwo Edukacji Narodowej. Zgodnie z tym porozumieniem uczniowie klasy mundurowej wybranej szkoły odbywają zajęcia z żołnierzami raz w miesiącu. Uczniowie III klasy Technikum Logistycznego o profilu mundurowym ZSZiO z Kamiennej Góry, którzy ćwiczyli w Świętoszowie, reprezentowali jedną z 50 szkół w całej Polsce objętych takim programem. Szkolenie jest prowadzone w ramach przedmiotu edukacja wojskowa. Na zajęcia praktyczne z tego przedmiotu przewidziano w roku szkolnym łącznie 180 godzin. Oprócz comiesięcznych jednodniowych szkoleń uczniowie biorą udział także w tygodniowym obozie wojskowym, organizowanym w czerwcu w warunkach poligonowych.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: kpt. Katarzyna Sawicka, szer. Natalia Wawrzyniak

dodaj komentarz

komentarze


Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
 
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Flota Bayraktarów w komplecie
Pływacy i maratończycy na medal
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
I zdobyliśmy!
Krwawa noc pośród puszczy
Wojskowe Oscary przyznane!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
W obronie wschodniej flanki NATO
Więcej hełmów dla żołnierzy
Rajd ku czci saperów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Wojna w świętym mieście, epilog
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Gry wojenne w szkoleniu
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Abramsy w pętli
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Po przeprawie ruszyli do walki
Bohater odtrącony
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Śladami ojca
Na straży nieba
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Serwis K9 w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Ta ziemia do Polski należy…”
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO