moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Strzelcy konni wielkopolscy w boju

Na Centralnym Ośrodku Zurbanizowanym w środę, 6 grudnia, pluton zmotoryzowany z 7 Batalionu Strzelców Konnych Wielkopolskich wykonał natarcie na miasto, które połączone było z pokazem możliwości taktycznych dla kadr kultury Wojska Polskiego.

Planowanie

Dowódca plutonu otrzymuje zadanie opanowania węzła kolejowego znajdującego się za pobliskim miastem. Tak rozpoczęły się zajęcia taktyczne w batalionie Strzelców Konnych Wielkopolskich. Starszy Kapral Jacek Pawłowski po szybkiej analizie rozkazu i swoich możliwości bojowych przeprowadził rekonesans z dowódcami drużyn. „Otrzymane zadanie było o tyle trudne, że droga podejścia obejmowała wąwóz. Jest to trudny rejon, ponieważ kanalizuje ruch, a co więcej jest w niewielkiej odległości od miasta, które stanowi kluczowy rejon” – podkreślił dowódca plutonu.

Działanie

Po otrzymaniu meldunku o gotowości do działania strzelcy przystąpili do realizacji opracowanego planu operacji. Prowadzony marsz przerwały głośne strzały, które rozległy się nad wąwozem. Przeciwnik wykonał zasadzkę na pluton zmotoryzowany. – Wąwóz stwarza doskonałe możliwości do wykonania zasadzki na zbliżający się pododdział. Takie działanie przeciwnika było do przewidzenia. Uwzględniając warunki terenowe, dowódca plutonu wykonał manewr mylący w celu określenia położenia dywersantów i następnie uderzył z innego kierunku siłami głównymi - opisał kierownik zajęć major Damian Kidawa.

Pokonanie wrogich elementów w wąwozie to tylko jeden z etapów prowadzących do wykonania głównego zadania. Kontynuując działanie strzelcy rozpoczęli działanie w mieście polegające na rozpoznaniu dróg, sprawdzeniu budynków i wprowadzeniu wozów do miasta. Cel był jasno sprecyzowany wyprzeć przeciwnika i opanować stację kolejową. – Odcinek, na którym działaliśmy nie był duży. Jednak należy pamiętać że walka w mieście jest trudna i posiada wiele punktów martwych, czyli takich które obniżają, a wręcz momentami uniemożliwiają prowadzenie obserwacji i celnego ognia – powiedział starszy kapral Paweł Siwiec, dowódca drużyny.

Cele szkoleniowe

6 kompania zmotoryzowana, której częścią jest ćwiczący pluton, w połowie listopada przeszła ćwiczenie certyfikujące pododdział do realizacji zadań w strukturze PKW w Rumunii. Dzisiejsze zadanie było tylko treningiem i doskonaleniem zdobytych umiejętności. Jak podkreśla dowódca plutonu, zadania mogą z pozoru wydawać się takie same. Lecz to tyko pozory, gdyż każda sytuacja, działanie przeciwnika, warunki atmosferyczne powodują, że to zadanie jest inne i potwierdza, że nie istnieje szablonowe rozwiązanie na polu walki.

Dzisiejsze zajęcia miały również inny wymiar. Jako jeden z punktów szkoleniowych obrazował kadrze klubów wojskowych specyfikę służby żołnierzy, co ma się w przeszłości przełożyć na dostosowanie profilu działalności do odbiorcy i pozytywnego przedstawiania wizerunku żołnierza.

Tekst: por. Weronika Milczarczyk

red. PZ

autor zdjęć: szer. Patryk Szymaniec

dodaj komentarz

komentarze


Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Piekło „Pługa”
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Artylerzyści z Węgorzewa w natarciu
„Ślązak” w warsztacie
Buty żołnierzy po nowemu
Polska buduje przewagę w kosmosie
Fińska armia luzuje rygory
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
ASzWoj zaprasza na dzień otwarty
Testy autonomicznego Black Hawka
Czas nadziei, czas pokoju
MON pomoże uczcić ofiary UPA
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Zostać pilotem Apache’a
Patrol z Syriusza
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Szkoła pilotów FPV
Daglezja bez tajemnic
Kompetencje warte ponad milion dolarów
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Francuski most na Odrze
Wypadek w PKW UNIFIL
Akcja młodego terytorialsa
Pierwsze K9 w Braniewie
Ratunek na szczycie
Wojna z Iranem: eskalacja bez przełomu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
NATO coraz silniejsze
Nie tylko błękitne berety
Fabryka pocisków ziemia–powietrze
A może studia na WAT?
Polski sukces w Duńskim Marszu
Prototyp E-7 dla USAF
Borsuki wyszły w pole
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Lasery dla polskiego wojska
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
PKW Irak ewakuowany
Program „Narew” się rozkręca
Psiakrew, harmata!
Historyczny triumf terytorialsa
Debata o bezpieczeństwie
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Początek wielkiej historii
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Syndrom Karbali
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Sztuka spadania
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Polsko-estoński sojusz
Ćwiczą, aby bronić granicy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO