Podczas szkolenia poligonowego na obiektach Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu żołnierze 11 Mazurskiego Pułku Artylerii nawiązali współpracę z żołnierzami 1 Dywizji Piechoty Armii Stanów Zjednoczonych.
Podczas wspólnych strzelań amunicją bojową wykonano kilka zadań ogniowych, w których naprzemiennie amerykanie wskazywali cele i obsługiwali strzelanie poprzez wcinanie wybuchów polskich artylerzystów i odwrotnie. Zwieńczeniem treningu ogniowego była wspólna salwa do jednego celu.
Węgorzewski dywizjon wyposażony w 152 mm armatohaubice samobieżne Dana nie odstępował skutecznością ognia amerykańskiemu batalionowi wyposażonemu w 155 mm haubice Paladin. Pomimo różnic w wyposażeniu i strukturze pododdziałów artyleryjskich na poszczególnych szczeblach, zasadnicze procedury dotyczące działania w warunkach bojowych są zbliżone. Pozwala to na bezproblemowe planowanie wspólnych przedsięwzięć w zakresie wsparcia ogniowego pododdziałów ogólnowojskowych.
Obecność wojsk amerykańskich, a zwłaszcza specjalistów artylerii, jest świetną okazją, nie tylko do wymiany doświadczeń, porównania wyposażenia ale także doskonalenia umiejętności językowych. Bariera językowa po każdym kontakcie z sojusznikami coraz bardziej zanika, dzięki czemu współpraca staje się bardziej owocna, a artyleria bardziej skuteczna.
Tekst: kpt. Rafał Ługiewicz
autor zdjęć: kpt. Rafał Ługiewicz, st. chor. Sebastian Erbetowski
komentarze