1 września zainaugurowano nowy rok szkolny w polskiej szkole działającej przy Naczelnym Dowództwie Sił Sojuszniczych NATO w Europie (Supreme Headquarters Allied Powers Europe, SHAPE) w belgijskim Mons.
Uroczystość rozpoczęła kierownik placówki Joanna Jurkiewicz, która w swoim wystąpieniu nawiązała do przypadającej w tym dniu 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Minutą ciszy uczczono pamięć obrońców Ojczyzny, którzy we wrześniu 1939 stanęli do walki z hitlerowskim najeźdźcą. – W bieżącym roku szkolnym w naukę w naszej placówce będzie kontynuować aż 129 dzieci. To o 10 uczniów więcej aniżeli rok temu. Szczególnie serdecznie witam w gronie uczniów pierwszoklasistów, nasze najmłodsze dzieci, które po raz pierwszy przekroczą próg naszej szkoły – powiedziała Joanna Jurkiewicz. – Pamiętajcie, moi drodzy, że tego, czego się nauczycie w szkole, nikt nigdy wam nie zabierze – podkreśliła, zwracając się do uczniów.
Oficer reprezentujący Polskiego Narodowego Przedstawiciela Wojskowy (PNPW) przy SHAPE wręczył pierwszakom drobne upominki przygotowane przez żołnierzy specjalnie na tę okazję. – Pragnę zwrócić Państwa uwagę na to, że polska szkoła przy SHAPE obchodzi właśnie tym roku 15-lecie swojej działalności. Tym bardziej jest mi miło, że mamy aktualnie aż tak wielu uczniów. Chcę jednocześnie zapewnić grono pedagogiczne, jak również rodziców i ich dzieci o kontynuacji wsparcia działań szkoły ze strony PNPW. Zawsze możecie na nas liczyć – podkreślił przedstawiciel PNPW. Kapelan polskiej społeczności, ks. ppłk Paweł Piontek, zwracając się do uczniów przypomniał jedno z ważniejszych przesłań Jana Pawła II dla młodych Polaków: "Musicie od siebie wymagać, nawet gdyby inni od Was nie wymagali". W trakcie uroczystości zaprezentowano przedstawienie przygotowane przez uczniów, pod kierunkiem pani Agnieszki Staniec-Deroux pt. „Marzenia do spełnienia, czyli sfrustrowana nauczycielka”, w którym dawkę dobrego humoru opatrzono niezwykle sympatycznym morałem. Na zakończenie spotkania uczniowie mieli możliwość spotkania się z nauczycielami, od których otrzymali plany zajęć.
Warto nadmienić, że lekcje prowadzone w ramach szkoły polskiej są zajęciami dodatkowymi, a ich zakres obejmuje 2 przedmioty: język polski oraz wiedzę o Polsce. Dla zdecydowanej większości dzieci kadry służącej w SHAPE i pracowników cywilnych NATO zasadniczą placówką edukacyjną jest szkoła amerykańska (SHAPE International American School). Pozostali uczą się w znajdującej się na terenie dowództwa szkole belgijskiej. Obie te placówki zapewniają bowiem naukę od klasy zerowej do klasy maturalnej.
Mimo że zajęcia w ramach polskiej szkoły w SHAPE prowadzone są w wymiarze kilku godzin tygodniowo, a dzieci uczęszczają na nie popołudniami bądź w soboty, to chętnych nie brakuje. Jak podkreślają rodzice, ta forma nauczania poza granicami Polski jest niezwykle istotna daje bowiem szansę na utrzymanie relacji z narodowym systemem edukacji i ograniczenie braków programowych po zakończeniu 3-letniego pobytu w Belgii i powrocie do kraju.
Szkoła polska, a w pełnym brzmienu - Szkolny Punkt Konsultacyjny przy Ambasadzie RP w Brukseli z siedzibą w Mons podlega Ministerstwu Edukacji Narodowej w Polsce, a nadzór w zakresie spraw administracyjnych i finansowych sprawuje Dyrektor Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą z siedzibą w Warszawie. Jednocześnie ta polska placówka dydaktyczna jest jedną z sekcji Międzynarodowej Szkoły w SHAPE (SHAPE International School, SIS). W ramach SIS działa w sumie 11 różnych, mniejszych bądź większych szkół narodowych, do których uczęszczają dzieci kadry i pracowników cywilnych tej natowskiej kwatery. Jednak jedynie parę z tych placówek, w tym amerykańska i belgijska, oferuje naukę w pełnym zakresie, czyli od szkoły podstawowej do ostatniej klasy liceum.
Tekst: ppłk Krzysztof Plażuk
autor zdjęć: ppłk Paweł Adamus
komentarze