moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kawaleria świętuje

Zawsze zdolni, gdy trzeba atakować, zawsze skuteczni, gdy przyjdzie rozkaz do obrony. Polska armia i sojusznicy z NATO są z was dumne – mówił minister Antoni Macierewicz do żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej, którzy obchodzili święto. Z tej okazji w Tomaszowie Mazowieckim odbyły się defilada pododdziałów, koncert orkiestry wojskowej i pokaz wyszkolenia. 


minister Antoni Macierewicz na święcie 25 Brygady Kawalerii Powietrznej

Uroczysta zbiórka żołnierzy 25 Brygady Kawalerii Powietrznej miała miejsce na placu Kościuszki w Tomaszowie Mazowieckim. W uroczystości wziął udział Antoni Macierewicz, minister obrony narodowej, przedstawiciele rządu i władz lokalnych oraz mieszkańcy miasta.

– Święto jednostki, a zwłaszcza takiej jednostki jak 25 Brygada Kawalerii Powietrznej zawsze jest wielkim wydarzeniem, nie tylko dla tej jednostki, ale dla całej polskiej armii – mówił minister Macierewicz. Szef MON przypomniał, że ,,tradycja jednostki sięga bitwy pod Zieleńcami, wojny obronnej w imię Konstytucji 3 maja, która zapisała się złotymi zgłoskami w dziejach Polski i po dzień dzisiejszy jest symbolem odwagi, waleczności, męstwa i poświęcenia życia dla ojczyzny oraz niezwykłego heroizmu jaki jest zawarty w Orderze Virtuti Militari”. – Możemy powiedzieć, że losy waszej jednostki związane są z tym orderem na zawsze, reprezentujecie go, jako jedna z tych formacji, która wypełnia swoje zadania jak najlepiej. To dla nas wielka duma, a dla was wielka odpowiedzialność. Cieszę się, że tym dorobkiem dzielicie się z naszymi sojusznikami – zaznaczył.

Polska armia ramię w ramię z sojusznikami

Dodał także, że razem z kawalerzystami świętowali żołnierze z Kanady oraz Stanów Zjednoczonych. – Cieszę, się, że tak jak cała polska armia stoicie ramię w ramię z wojskami NATO pilnując wschodniej flanki naszego Sojuszu, działając po to, aby żaden wróg nie mógł zagrozić Polakom ani Europie. Bo takie zadanie stanęło dziś przed polską armią, nie tylko przed siłami aeromobilnymi, których jesteście tak istotną częścią. Zawsze zdolni gdy trzeba atakować, zawsze skuteczni gdy przyjdzie rozkaz do obrony. Zawieracie w sobie wszystkie zdolności wojskowego wyszkolenia i znakomicie je realizujecie. Armia polska, a także siły sojuszników z NATO są z was dumne – podkreślał szef MON.

Minister Macierewicz zaznaczył także, że żołnierzy czekają nowe zadania, a zakończony niedawno Strategiczny Przegląd Obronny pokazał, jak należy przeformować polskie wojsko.

Natomiast generał brygady Stanisław Kaczyński, dowódca 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zaznaczał, że kawalerzyści cały czas kultywują odziedziczone tradycje. Przypomniał także, że patronem jednostki jest książę Józef Poniatowski. – Dziś na uroczystym apelu połączyła nas tradycja, którą dziedziczymy od naszych poprzedników i starannie kultywujemy – mówił generał. Przytoczył także słowa, które Poniatowski wypowiedział przed śmiercią: ,,Bóg mi powierzył honor Polaków, Bogu je tylko oddam”. – Te słowa są naszym mottem codziennym, a motto Bóg, honor, ojczyzna, na zawsze są wyryte w naszych sercach, bo kawaleria zawsze była i będzie symbolem ruchu i dynamiki. Właśnie taka jest współczesna kawaleria – mówił.

Generał podkreślał także, że żołnierze 25 Brygady Kawalerii Powietrznej osiągają bardzo dobre rezultaty zarówno podczas realizowanych zadań, jak i szkolenia. – Wasze wyniki dają poczucie dobrze wykonywanych obowiązków i dumy. Dziękuję wam kawalerzyści i życzę wytrwałości – podkreślił.

Podczas święta szczególnie zasłużeni żołnierze odebrali z rąk ministra Macierewicza odznaczenia. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów oraz pokaz wyszkolenia żołnierzy.

Kawalerzyści zorganizowali tez piknik dla mieszkańców. Na stadionie wojskowym w Tomaszowie Mazowieckim można obejrzeć między innymi śmigłowiec Mi-17 wraz z uzbrojeniem czy trenażer ,,Śnieżnik”.

Świetni w powietrzu, skuteczni na lądzie

25 Brygada Kawalerii Powietrznej łączy elementy powietrzne i lądowe. – Takie połączenie pozwala na bardzo efektywne działanie – mówi kapitan Tomasz Pierzak, rzecznik prasowy jednostki. – Nasi żołnierze są doskonale wyszkoleni, bowiem desantowanie ze śmigłowca wymaga ogromnej precyzji – dodaje. Kawalerzyści wielokrotnie uczestniczyli w misjach poza granicami kraju. – W Iraku czy Afganistanie, wykonywaliśmy działania patrolowe, eskortowe, transportowe, a także działaliśmy w ramach sił szybkiego reagowania – mówi oficer prasowy.

25 Brygada dysponuje śmigłowcami Mi-17 i Mi-8, a także W3W Sokół w różnych wersjach, począwszy od transportowej, skończywszy na wersji medycznej, która znajduje się na wyposażeniu powietrznej jednostki ewakuacji medycznej, jedynej takiej formacji w polskich siłach zbrojnych. Natomiast pododdziały lądowe są tak wyposażone, aby cały czas móc się szybko i niespostrzeżenie przemieszczać. Żołnierze dysponują karabinkami typu Beryl z długimi lub krótkimi lufami, karabinkami snajperskimi, bronią zespołową PK czy UKM 2000, moździerzami LM60 czy M98, bronią przeciwpancerną PPK Spike czy bronią przeciwlotniczą.

W strukturach 25 Brygady Kawalerii Powietrznej znajduje się także pododdział saperski, który dysponuje sprzętem płetwonurkowym, łodzią patrolową oraz quadami. 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: kpt. Tomasz Pierzak

dodaj komentarz

komentarze


Wojna w świętym mieście, epilog
 
Szarża „Dragona”
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
NATO na północnym szlaku
Sprawa katyńska à la española
Optyka dla żołnierzy
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
25 lat w NATO – serwis specjalny
Na straży wschodniej flanki NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kurs z dzwonem
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jeśli nie Jastrząb, to…
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Ogień w podziemiu
V Korpus z nowym dowódcą
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Zbrodnia made in ZSRS
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zmiany w dodatkach stażowych
Odstraszanie i obrona
Barwy walki
Szpej na miarę potrzeb
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Rakiety dla Jastrzębi
Święto wojskowego sportu
Charge of Dragon
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ramię w ramię z aliantami
Mundury w linii... produkcyjnej
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przygotowania czas zacząć
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Prawda o zbrodni katyńskiej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO