100 tysięcy mil morskich żeglugi, ponad 600 dni w morzu, udział w manewrach krajowych i międzynarodowych – to zasadniczy bilans działań fregaty rakietowej ORP „Gen. T. Kościuszko”. Dzisiaj (13 czerwca) załoga fregaty rakietowej obchodzi przypadającą 28 czerwca 15. rocznicę podniesienia biało-czerwonej bandery na tym okręcie.
Tradycyjnie uroczystość rozpoczęto ceremonią podniesienia bandery, proporca i wielkiej gali banderowej. W uroczystości rocznicowej oprócz załogi, byłych dowódców okrętu oraz zaproszonych gości uczestniczyli m.in. szef sztabu 3 Flotylli Okrętów kmdr Wojciech Sowa oraz dowódca Dywizjonu Okrętów Bojowych kmdr Tomasz Czapczyński, którzy podziękowali załodze za dotychczasową służbę pod polską banderą.
– Mam nadzieję, że dalsza służba na pokładzie ORP „Gen. T. Kościuszko” przyniesie obecnej załodze wiele zadowolenia oraz spełnienia marzeń zawodowych i osobistych. Jestem przekonany, że dzięki wspólnej ciężkiej pracy, szkoleniu załogi i odrobinie marynarskiego szczęścia, nasz okręt będzie jeszcze wielokrotnie z dumą prezentować biało-czerwoną banderę na morzach i oceanach świata, wykonując na najwyższym poziomie postawione zadania – podkreślił dowódca okrętu, kmdr por. Maciej Matuszewski.
28 czerwca 2002 roku w bazie Marynarki Wojennej USA w San Diego po raz pierwszy na fregacie o numerze burtowym 273 podniesiono biało-czerwoną banderę. Od tego dnia okręt wszedł w skład sił uderzeniowych 3. Flotylli Okrętów w Gdyni. Pierwsza załoga dowodzona przez kmdr. por. Krzysztofa Maćkowiaka przeszła czteromiesięczne szkolenie w Stanach Zjednoczonych obejmujące między innymi próby morskie na wodach Pacyfiku i Oceanu Atlantyckiego. Już podczas przejścia do macierzystego portu jednostka zdała pierwszy egzamin morski udzielając pomocy poszkodowanemu kutrowi rybackiemu u wybrzeży Panamy. 27 września 2002 roku fregata rakietowa o numerze burtowym 273 zacumowała w Bazie Morskiej w Gdyni Oksywiu. Niespełna miesiąc później, 25 października 2002 roku, podczas ceremonii chrztu okręt otrzymał imię ORP „Gen. Tadeusz Kościuszko”.
Podczas 15-letniej służby w polskiej Marynarce Wojennej okręt brał udział w największych ćwiczeniach krajowych i międzynarodowych. Przeszedł szkolenie w FOST (ang. Flag Officers Sea Training) – ośrodku szkolenia okrętowego Royal Navy w Plymouth. W 2005 roku reprezentował polską Marynarkę Wojenną w obchodach 200. rocznicy bitwy pod Trafalgarem. W 2007 roku był jednym z flagowych okrętów manewrów NATO – NOBLE MARINER 07. Dwukrotnie wziął udział w największych na Bałtyku manewrach międzynarodowych BALTOPS. Uczestniczył w serii ćwiczeń typu Passex, m.in. z flagowym okrętem Royal Navy HMS „Bulwark” oraz z fregatami USS Carr (US Navy) i FNS „De Grasse” (francuska MW), a także w ćwiczeniach z samolotem wczesnego ostrzegania typu Awacs. W 2016 roku załoga ORP „Gen. T. Kościuszko” wraz z komponentem lotniczym (śmigłowiec SH-2G) oraz pododdziałem wojsk specjalnych uczestniczyła w misji w ramach Stałego Zespołu Okrętów NATO Grupa 2 (SNMG 2). Jednym z jego głównych zadań było przeciwdziałanie nielegalnemu przemytowi ludzi i sprzętu techniki wojskowej drogą morską.
Fregata ORP „Gen. T. Kościuszko” to jednostka przeznaczona głównie do osłony transportu morskiego, monitoringu żeglugi, operacji pokojowych, stabilizacyjnych i bojowych na morzu. Posiada silne uzbrojenie przeciw okrętom podwodnym opierające się na systemach zwalczania okrętów podwodnych i jednych z najnowocześniejszych w Europie torped typu MU-90. Dodatkowo okręt posiada system Prairie-Masker czyli maskowania („wyciszania”) zmniejszający prawdopodobieństwo wykrycia fregaty przez zanurzony okręt podwodny. System obrony przeciwlotniczej okrętu opiera się na rakietach typu Standard SM-1. Z pokładu ORP Gen. T. Kościuszko operują śmigłowce zwalczania okrętów podwodnych typu SH-2G, które znacznie poszerzające możliwości fregaty w walce z okrętami podwodnymi, a także w patrolowaniu akwenów morskich, walce z piractwem i terroryzmem oraz nielegalnym przemytem. Okręt posiada także możliwości rażenia celów nawodnych i prowadzenia działań walki radioelektronicznej.
Tekst: por. mar. Anna Sech
autor zdjęć: kmdr ppor. Radosław Pioch
komentarze