Wydzielone siły okrętowe 3. FO przeprowadziły ćwiczenia na wodach Bałtyku Południowego. W ciągu ostatnich trzech dni na morzu działały m.in. fregata rakietowa, korweta zwalczania okrętów podwodnych oraz okręt podwodny. Okręty gdyńskiej flotylli przygotowują się w ten sposób do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
W poniedziałek, 15 maja, na wodach Zatoki Gdańskiej rozpoczęło się szkolnie morskie sił uderzeniowych Gdyńskiej Flotylli. Jako pierwsze Port Wojenny w Gdyni opuściły fregata rakietowa ORP Gen. T. Kościuszko oraz korweta zwalczania okrętów podwodnych ORP Kaszub. Dzień później na Zatokę wyszedł okręt podwodny ORP Bielik. Wyjście ORP Gen. T. Kościuszko na morze, poprzedził trening załadunku i przygotowania do użycia torpedy MU-90.
Załoga fregaty rakietowej we współdziałaniu ze śmigłowcem pokładowym SH-2G doskonaliły umiejętności w zakresie poszukiwania i zwalczania okrętów podwodnych. Konsekwencją prowadzonych poszukiwań było wykrycie fikcyjnego intruza podwodnego, do którego przeprowadzono atak torpedowy.
W tym samym czasie załoga okrętu podwodnego ORP Bielik realizowała zadania w zakresie osłony własnych sił okrętowych podczas przejścia morzem oraz zwalczania celów nawodnych.
Okręty ćwiczące na Zatoce Gdańskiej wykorzystały pobyt na morzu na pogłębianie marynarskiego rzemiosła. W ramach szkolenia załogi okrętów ORP Gen. T. Kościuszko i ORP Kaszub, wykonały strzelania artyleryjskie do celów nawodnych, a także trenowały m.in. obronę przeciwawaryjną okrętu. Przećwiczono różne scenariusze sytuacji kryzysowych, które mogą mieć miejsce podczas działań na morzu. W trakcie tego typu szkolenia szczególną uwagę zwraca się na przygotowanie załogi do przeciwdziałania pożarom oraz przebiciom kadłuba.
Tekst: por. mar. Anna Sech
autor zdjęć: chor. mar. Piotr Leoniak
komentarze