Do tej pory strategia obronna była fasadowa. Poprzednie edycje SPO zakładały, że w pobliżu granic Polski nie występuje żadne istotne zagrożenie. Skutkowało to m.in. zawieszeniem poboru bez pomysłu na system szkolenia rezerw – komentował wiceminister Tomasz Szatkowski podczas konferencji „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”.
Kilka dni temu na biurko ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza trafił najnowszy Strategiczny Przegląd Obronny. Za jego opracowanie odpowiedzialny był właśnie wiceminister Tomasz Szatkowski. Dokument opisujący całość zagadnień polityki obronnej państwa jest zastrzeżony, ale za kilka tygodni ministerstwo zaprezentuje jego jawną część. Na dzisiejszej konferencji wiceminister nie ukrywał swojej bardzo negatywnej oceny dla poprzednich wersji SPO. – Do tej pory, po 1989 roku, strategia obronna była fasadowa. Dwie ostatnie edycje Strategicznego Przeglądu Obronnego zakładały, że w pobliżu granic Polski nie występuje żadne istotne zagrożenie. Skutkowało to m.in. zawieszeniem poboru bez pomysłu na system szkolenia rezerw – komentował.
Strategiczny Przegląd Obronny to jeden z najważniejszych dokumentów Ministerstwa Obrony Narodowej. Nie tylko wskazuje zagrożenia, jakie mogą stanąć przed Wojskiem Polskim w ciągu najbliższych 15-20 lat, ale również nakreśla kierunki działań resortu obrony. Zawarte w nim wnioski są podstawą do opracowywania długoletnich planów zakupów, szkolenia żołnierzy i modernizacji sił zbrojnych. Do tej pory MON opracowało dwie tego typu analizy: w 2006 i 2011 roku. Poza nimi, na przełomie 2011 i 2012 roku, na zlecenie prezydenta Bronisława Komorowskiego powstał jeszcze Strategiczny Przegląd Bezpieczeństwa Narodowego. Najważniejszym wnioskiem tego dokumentu było, iż Polsce nie zagraża konflikt zbrojny na dużą skalę.
Wiceminister Szatkowski dowodził, że poprzednie SPO były oderwane od rzeczywistości, źle diagnozowały zagrożenia dla Polski, a co za tym idzie niewłaściwie definiowały cele, jakie powinny przyświecać polityce resortu obrony. Zapewniał przy tym, że obecny przegląd tych błędów nie popełnia. – Stworzyliśmy eksperymentalne narzędzia operacyjne, metodologiczne, informatyczne, do analizy budżetowej, aby dokonać właściwych ocen. Myślę, że ten SPO zapoczątkuje nową jakość w zakresie polityki obronnej – zadeklarował.
Wiceminister Tomasz Szatkowski był jednym z prelegentów konferencji „Nowoczesne technologie dla bezpieczeństwa kraju i jego granic”. Politycy, dowódcy wojskowi i eksperci z Ministerstwa Obrony Narodowej, firm zbrojeniowych i szkół wyższych dyskutowali w Warszawie m.in. o geopolitycznych uwarunkowaniach sytuacji na wschodniej flance NATO oraz priorytetach modernizacji technicznej wojska. Organizatorem konferencji był Zarząd Targów Warszawskich S.A., a redakcja „Polski Zbrojnej” jednym z jej patronów medialnych.
autor zdjęć: Piotr Jaszczuk
komentarze