Włochy są naszym strategicznym partnerem, jeśli chodzi o satelitarne rozpoznanie obrazowe. Od 2013 roku korzystamy z ich systemu zwiadu satelitarnego COSMO-SkyMed. Będziemy tę współpracę rozwijać – zapowiedział w czwartek wiceminister obrony Bartosz Kownacki.
Zacieśnianie współpracy między polską i włoską armią oraz kooperacja przemysłów zbrojeniowych obu krajów to główne tematy zakończonej dziś roboczej wizyty wiceministra Bartosza Kownackiego we Włoszech. Odpowiedzialny za zakupu nowego uzbrojenia i sprzętu wojskowego sekretarz stanu podkreślał, że Włosi są naszym najważniejszym partnerem w kluczowym dla obronności obszarze rozpoznania satelitarnego.
Polska armia nie posiada swojego własnego, narodowego systemu rozpoznania satelitarnego. Wojsko musi więc, aby uzyskać np. satelitarne zdjęcia danego obszaru, liczyć na wsparcie sojuszników. – Od 2013 roku korzystamy z włoskiego systemu zwiadu satelitarnego COSMO-SkyMed. Dzięki niemu wojsko ma dostęp do najwyższej jakości danych rozpoznawczych, a nasz przemysł do zaawansowanych technologii kosmicznych – wyjaśniał wiceminister. – Zdecydowanie będziemy tę współpracę rozwijać – zapewnił.
W grudniu 2010 roku Polska przystąpiła do Wielonarodowego Programu w zakresie Rozpoznania Satelitarnego (ang. Multinational Space-Based Imaging System for Surveillance, Reconnaissance and Observation – MUSIS). W programie uczestniczą Belgia, Niemcy, Francja, Grecja, Włochy oraz Hiszpania.
Dzięki członkowstwu w MUSIS nasz kraj nawiązał bliższą współpracę z włoską armią, która w ubiegłej dekadzie rozpoczęła prace nad swoim własnym systemem rozpoznania satelitarnego o nazwie COSMO-SkyMed. Obecnie składa się on z czterech niewielkich satelitów wyposażonych w systemy radiolokacyjne pracujące w paśmie X.
W 2014 roku Polska i Włochy podpisały umowę zarówno o przystąpieniu naszego kraju do programu COSMO-SkyMed, jak i – co bardzo ważne – o dołączeniu polskiego przemysłu i instytucji naukowych do prac badawczo-rozwojowych nad jego kolejną wersją: COSMO-SkyMed Seconda Generazione.
Dwudniowa wizyta ministra Kownackiego we Włoszech była jednak okazją nie tylko do omówienia prac nad unowocześnioną wersją COSMO-SkyMed i zwiększenia udziału polskiego przemysłu i świata nauki w tym projekcie. Włoska zbrojeniówka jest zainteresowana wieloma programami modernizacyjnymi naszej armii, w tym szczególnie w zakresie systemów obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej – swoje fabryki ma w tym kraju zarówno koncern rakietowy MBDA, jak i oferująca polskiemu wojsku swój system antyrakietowy firma MEADS. Bartosz Kownacki rozmawiał z przedstawicielami obu firm.
Wiceminister spotkał się również z szefostwem największego włoskiego koncernu zbrojeniowego Leonardo, z którym omówiono m.in. kwestie związane z realizacją umowy na dostawy dla polskich sił powietrznych samolotów szkolnych M-346 Master.
autor zdjęć: mon.gov.pl
komentarze