21 lutego żołnierze 1 Batalionu Logistycznego w ramach zajęć reagowania kryzysowego zapoznali się z działaniami i zadaniami Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Kryzysowego w Opolu.
Do podstawowych zadań Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego należy między innymi: współdziałanie z centrami zarządzania kryzysowego organów administracji publicznej, nadzór nad funkcjonowaniem systemu wykrywania i alarmowania oraz działania systemu wczesnego ostrzegania ludności, a także uruchamianie procedur na wypadek sytuacji kryzysowych.
Zakres zadań Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego przybliżył żołnierzom kierownik urzędu Szymon Wiener. W trakcie dyskusji przypomniano o powodzi w województwie opolskim w 2010 roku. Żołnierze wymienili się spostrzeżeniami i porównali swoje doświadczenia z akcji przeciwpowodziowej, w której brali udział. W oparciu o te przykłady współpracy pomiędzy służbami omówione zostały zasady użycia sił i środków wydzielanych między innymi z 1 batalionu logistycznego 10 Brygady Logistycznej.
Kolejnym miejscem, które odwiedzili żołnierze, było Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Opolu. Jednym z najistotniejszych zadań CPR jest obsługa zgłoszeń alarmowych numeru 112. Żołnierze przyjrzeli się codziennej pracy zespołu operatorów. Tam dowiedzieli się między innymi, że centrum w ciągu doby dla województwa opolskiego notuje około 150 zgłoszeń alarmowych, które są przekazywane do służb ratowniczych Straży Pożarnej, Pogotowia Ratunkowego, Policji oraz Sił Zbrojnych.
Sporym zainteresowaniem żołnierzy cieszyło się minimuzeum reagowania kryzysowego, jakie mieści w swoich podziemiach Wojewódzkie Centrum Kryzysowe. Zgromadzono tam wiele eksponatów wykorzystywanych do ochrony przed bronią masowego rażenia z okresu zimnej wojny w zasadzie dopiero niedawno wycofanych z eksploatacji.
Wizyta w urzędach uświadomiła żołnierzom mnogość zadań, jakie wykonują służby państwowe w ramach ratownictwa i monitoringu zagrożeń. Zwrócono szczególną uwagę na wspólne obszary odpowiedzialności tych urzędów i 10 Brygady Logistycznej, która zawsze jest w gotowa nieść pomoc ludności cywilnej na zagrożonym terenie w ramach reagowania kryzysowego.
Tekst: st. chor. sztab. Cezary Popko
autor zdjęć: st. chor. sztab. Cezary Popko
komentarze