W dniach 6–9 lutego dywizjon przeciwlotniczy 10 Brygady Kawalerii Pancernej (10 BKPanc) przeprowadził ćwiczenie taktyczno-specjalne pod kryptonimem „Sokół-17”.
Ćwiczenie składało się z kilku etapów. Pierwszym z nich było wyjście z rejonu ześrodkowania. Żołnierze wchodzący w skład stanowiska dowodzenia dywizjonu przeprowadzili proces planowania działań, praktycznie zrealizowano marsz do wyznaczonego rejonu i zweryfikowano poziom realizacji przedsięwzięć zabezpieczenia bojowego.
Na kolejny etap składało się prowadzenie obrony przeciwlotniczej brygady w rejonie obrony. Weryfikowano również umiejętność odpierania ataków przeprowadzanych przez środki napadu powietrznego, realizacji procedur MEDEVAC (Medical Evacuation - ewakuacji medycznej) i CASEVAC (Casualty Evacuation - ewakuacji rannych) oraz ewakuacji technicznej uszkodzonego sprzętu. Sprawdzano reakcję żołnierzy na ataki grup dywersyjno-rozpoznawczych, a także te przeprowadzone przy użyciu broni masowego rażenia.
W etapie trzecim żołnierze dywizjonu doskonalili prowadzenie osłony przeciwlotniczej w momencie wykonywania przez brygadę kontrataku. Weryfikowano organizację dowozu amunicji, a także zdolność do działania w terenie skażonym, jak również przeprowadzono operacyjną likwidację skażeń. W finalnej części ćwiczenia odtworzono zdolność bojową, uzupełniono środki bojowe i materiałowe, jak również zdolności techniczne sprzętu.
Dowódca dywizjonu przeciwlotniczego 10 Brygady Kawalerii Pancernej podpułkownik Piotr Jaraczewski, tak podsumował przebieg ćwiczenia: - Ćwiczenie taktyczno-specjalne zgrywające dywizjon przeciwlotniczy pod kryptonimem „Sokół-17” miało na celu sprawdzenie umiejętności taktycznych, jak i organizacji i prowadzenia działań w warunkach zbliżonych do realnych. Dywizjon zgrywał pododdziały w zakresie kierowania ogniem, dowodzenia i realizacji zadań w różnych etapach walki: począwszy od przemieszczenia, poprzez wyjście do rejonu, obronę, osłonę przeciwlotniczą obiektu. Miało to na celu sprawdzenie przygotowania dowództwa do prowadzenia działań i zgrania wszystkich elementów, łącznie z elementami zabezpieczenia logistycznego, medycznego oraz technicznego w realnych działaniach w terenie, żebyśmy mogli te elementy przećwiczyć, wyciągnąć wnioski i usunąć ewentualne niedociągnięcia.
Kontynuacją ćwiczenia „Sokół-17” będzie udział świętoszowskich przeciwlotników w zgrupowaniu poligonowym, na które udają się oni pod koniec lutego do Ustki, na Centralny Poligon Sił Powietrznych (CPSP). Do przygotowań do realizacji tego przedsięwzięcia nawiązał pułkownik Jaraczewski: - W ramach ćwiczenia „Sokół-17” szykujemy się również do kierowania ogniem i doskonalimy obsługi w wykonywaniu strzelań. Mieliśmy zajęcia instruktażowo-metodyczne w zakresie realizacji strzelań bojowych i znajomości wykonywania obowiązków przez osoby funkcyjne strzelań. Poligon w CPSP Ustka zaczyna się 27 lutego 2017 roku, a jako że chcemy wynieść z niego jak najwięcej, to wszelkie możliwe niedociągnięcia pragniemy usunąć zawczasu. W Ustce będziemy się szkolić do 24 marca 2017 roku.
Tekst: kpt. Adriana Wołyńska
autor zdjęć: szer. Natalia Wawrzyniak
komentarze