moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

…świadom godności oficera Wojska Polskiego

Te słowa na długo zapadną w pamięci 176 podchorążych rezerwy, którzy 27 listopada zostali mianowani na pierwszy stopień oficerski przed Grobem Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Dla mnie to zakończenie jednego z etapów kariery rezerwisty, a także wielkie wyróżnienie, bo przecież nie każdy dostępuje zaszczytu pasowania na oficera.

Przysłowiową „drogę do gwiazd” rozpocząłem dość dawno, w 2005 roku, od przeszkolenia zorganizowanego dla studentów w toruńskim Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Później nastąpił pewien zastój, przerywany od czasu do czasu powołaniami na ćwiczenia rezerwy. Do przełomu doszło w ubiegłym roku, kiedy dostałem skierowanie na kurs oficerów rezerwy o specjalności logistyka w Wojskowej Akademii Technicznej. Trzy miesiące wytężonej pracy, zakończonej egzaminami oficerskimi, dały nadzieję na to, że ujrzę gwiazdki na naramiennikach. Administracji wojskowej nie było jednak tak spieszno, jak mnie. Jednak po roku oczekiwania udało się, wraz ze 175 podchorążymi rezerwy stanąłem na placu Piłsudskiego, by otrzymać akt mianowania.

Co mogę powiedzieć o samej uroczystości? Cytując klasyka: „takich rzeczy się nie zapomina”. Czy otrzymanie pierwszych gwiazdek będzie dalszą motywacją do działania? Na pewno tak! Ponieważ to coś więcej niż uderzenie szablą po ramionach czy otrzymanie patentu oficerskiego. Dla wielu z nas to zakończenie pewnego etapu, ale także początek nowej drogi jako oficera rezerwy. A w końcu na każdym oficerze Wojska Polskiego, obojętnie czy nosi mundur na co dzień, czy od święta, ciążą te same obowiązki. Nie tylko wobec innych, przede wszystkim wobec siebie.

Nasuwa się pytanie: czy nowo mianowany oficer rezerwy to ktoś gorszy od oficera w służbie czynnej, czy oficera rezerwy, który ma za sobą czynną służbę? Jeśli chodzi o wyszkolenie fachowe czy wyrobienie wojskowe, to pewnie coś w tym jest. Nie każdy rezerwista umie tak sprawnie wydawać komendy czy pisać rozkazy, jak oficerowie z kilkunastoletnim stażem. Ale należy pamiętać, że oficerowie rezerwy to nie tylko przeszkoleni rezerwiści z wyższym wykształceniem, lecz także osoby, które niosą ze sobą bagaż doświadczeń z życia i pracy w cywilu. Gdzie sytuacje życiowe lub zawodowe wymuszają wypracowanie odpowiednich wzorców zachowań czy szybkiego podejmowania decyzji. Tak ważnych także w oficerskiej służbie na dowódczych stanowiskach. Dlatego też mimo oczywistego braku fachowego wyrobienia, które przychodzi w trakcie służby lub regularnych ćwiczeń, oficerowie rezerwy na pewno są cennym uzupełnieniem kadry oficerskiej.

Chciałbym zaznaczyć jedną z najważniejszych chyba rzeczy dla nowo promowanych, to fakt doświadczenia zaszczytu, a zarazem pewnego ciężaru noszenia gwiazdek oficerskich. To potencjalne dla rezerwisty brzemię dowodzenia, które będzie musiał udźwignąć w chwili, gdy trafi na ćwiczenia, a jeszcze bardziej w chwili mobilizacji. Odpowiedzialność za ludzi to jest to, co powinno przyświecać każdemu oficerowi, nieważne czy jest oficerem służby czynnej, czy rezerwistą.

Na koniec chciałbym wspomnieć o oficerach i podoficerach z batalionu reprezentacyjnego. Panowie, chapeau bas! Mimo że czasami na próbach poprzedzających uroczystość było ciężko, wysiłek i zaangażowanie żołnierzy batalionu przyniosły świetne rezultaty. Pamiętajmy, że należało zgrać 176 indywidualistów z cywila. Nie wolno także zapominać przy tej okazji o wysiłku kadry Centrum Szkolenia Łączności i Informatyki w Zegrzu. Z powodzeniem zajmowali się oni rezerwistami, którzy trafili na zgrupowanie. To tam przez parę dni przed niedzielną promocją żmudnie zgrywano plutony.

ppor. rez. Mikołaj Klorek , historyk wojskowości, kierownik działu zbiorów Muzeum Ziemi Sochaczewskiej i Pola Bitwy nad Bzurą

dodaj komentarz

komentarze


Strażacy ruszają do akcji
 
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
NATO on Northern Track
Zachować właściwą kolejność działań
Na straży wschodniej flanki NATO
Front przy biurku
Lekkoatleci udanie zainaugurowali sezon
Czerwone maki: Monte Cassino na dużym ekranie
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Morze Czarne pod rakietowym parasolem
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
SOR w Legionowie
Donald Tusk: Więcej akcji a mniej słów w sprawie bezpieczeństwa Europy
25 lat w NATO – serwis specjalny
Szpej na miarę potrzeb
Święto stołecznego garnizonu
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Sandhurst: końcowe odliczanie
Gunner, nie runner
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Italii, za wolność waszą i naszą
Wojna na detale
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Szarża „Dragona”
Wojna w świętym mieście, epilog
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Active shooter, czyli warsztaty w WCKMed
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Zmiany w dodatkach stażowych
Barwy walki
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
NATO na północnym szlaku
Wojna w świętym mieście, część druga
Charge of Dragon
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Ramię w ramię z aliantami
Wojskowy bój o medale w czterech dyscyplinach
Kadisz za bohaterów
Głos z katyńskich mogił
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Kolejne FlyEle dla wojska
Rozpoznać, strzelić, zniknąć

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO