W przypadkach zagrożenia życia to od nich oraz ich umiejętności zależy dalsze życie ludzkie. Ich ciągłe szkolenie zapewnia żołnierzom większą gwarancję na uzyskanie odpowiedniej pomocy.
Dowódca 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej pułkownik Piotr Malinowski na stałe wprowadził do programu szkolenia zintegrowane zajęcia ze szkolenia medycznego, w których uczestniczą etatowe Zespoły Ewakuacji Medycznej (ZEM) oraz ratownicy medyczni. W tym miesiącu do medyków dołączyli ich koledzy posiadający lub będący w trakcie nabywania uprawnień pozwalających na udzielanie pomocy poszkodowanym. Zajęcia mają na celu usprawnienie działania ratowników medycznych, wyrównanie poziomu wiedzy, a przede wszystkim nabycie umiejętności, dzięki którym żołnierze będą mogli udzielić niezbędnej pomocy osobom potrzebującym.
Nad przebiegiem zajęć czuwał plutonowy Łukasz Frynas z Zespołu Ewakuacji Medycznej 1 Batalionu Piechoty Zmotoryzowanej Ziemi Rzeszowskiej (1 bpzmotZRz), skierowany do wykonywania zadań związanych z zabezpieczeniem medycznym w sztabie brygady. W przyszłości przewidziano dla wielkopolskich medyków udział w zajęciach prowadzonych przez pracowników szpitalnego oddziału ratunkowego międzyrzeckiego szpitala, co pozwoli na wymianę doświadczeń oraz nabycie nowej niezbędnej wiedzy z dziedziny ratownictwa medycznego.
Zajęcia zbiegły się z datą Święta Ratownictwa Medycznego, co było okazją do wręczenia wyróżnień najlepszym ratownikom medycznym Wielkopolskiej Brygady.
* * *
Święto Ratownictwa Medycznego zostało powołane Ustawą z dnia 8 września 2006 roku o Państwowym Ratownictwie Medycznym. Obchody tego święta przypadają na dzień 13 października. Patronem tego święta jest błogosławiony Gerard Tonque. Natomiast 6 czerwca 1891 roku w Krakowie powołano pierwszą instytucję do niesienia pomocy w zespołach wyjazdowych: Ochotnicze Towarzystwo Ratunkowe. Funkcjonuje do dziś jako Krakowskie Pogotowie Ratunkowe.
Tekst: por. Dorota Kusiak
autor zdjęć: st. szer. Jakub Górny
komentarze